Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Botezul catolic


23 raspunsuri la acest subiect

#1
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 10 octombrie 2003 - 15:10

Atunci cand parintii sunt cununati catolic si copiii vor fi botezati tot catolic, este neaparat necesar ca si nasii sa fie cununati tot la catolici? Cand am botezat-o pe Andra in Iasi la Catedrala nu au acceptat decat nasi cununati catolic, insa aici nu prea cunoastem multa lume si ma tem ca or sa puna aceleasi conditii... Majoritatea prietenilor sunt ortodocsi, si apoi, mi se pare ceva f important, as vrea ca nasii sa fie dintre cei apropiati...
Multumesc!

Cristina, mamica cu burtica[flo]

#2
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 15 octombrie 2003 - 18:37

Salut Cristina! Sa-ti traiasca burtica...inca nu ai nascut?
hai sa-ti spun cum a fost la mine...
Sotul catolic,eu ortodoxa,nasii ortodoxi,cununia facuta la Catedrala Catolica(din Iasi),am fost obligata sa semnez ca voi boteza copiii catolic(nu ne cununau daca nu semnam).Copil cununat catolic,cu nasi(altii decat cei de cununie)ortodoxi ...Deci in toata treaba asta doar sotul si scum si copilul sant catolici...Nu ne-au refuzat sa ne alegem nasi ortodoxi dar au vrut sa stie ce e cu ei,daca sant oameni linistiti si ce fel de casnicie au.
Ce m-a nemultumit pe mine a fost altceva....nu mi-a placut felul in care au vb preotii (cel catolic si cel ortodox).Fiecare a vb "urat"despre cealalta religie...Si cel ortodox nu a recunoscut cununia catolica,mi-a cerut sa vin la el cu nasii ,lumanarile si sotul sa ne cunune si ortodox.Of.M-am intins la vorba..si nu voiam sa-ti spun decat ca nu cred sa conteze asa de mult ce credinta au nasii...doar sa nu fie mahomedani sau mai stiu eu ce..

Dia si bebe Rucsi

#3
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 15 octombrie 2003 - 21:12

f amuzant! noua nu ne-au acceptat decat nasi cununati catolic, la aceeasi catedrala:))) Tot zicem ca mergem sa intrebam preotul dar uite ca nu am ajuns inca. Sper sa nu conteze, ca cei carora am vrea sa le incredintam misiunea asta sunt de alta religie si cred ca e mai important ce fel de oameni sunt.
Preotul ortodocs si mie mi-a spus initial ca nu-mi face molifta dupa nastere, intrucat nu recunoaste cununia si drept urmare eu am facut copilul in pacat. Ma rog, cert e ca noi am vrut sa facem cununie si la catolici si la ortodocsi si cei ortodocsi nu au acceptat, sau nu am gasit noi preotul potrivit... nu stiu. Pana la urma mi-a facut molifta, nici pana in ziua de azi nu stiu daca cununia e recunoscuta, eu stiam ca botezul si cununia sunt recunoscute de ambele parti... hai ca m-am intins si eu mai mult decat necesar. Multumesc pt raspuns, mi-am facut sperante si caut pana gasesc un preot mai deschis, inseamna ca se poate! Pupici!

Cristina, mamica cu burtica[flo]

#4
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 16 octombrie 2003 - 18:41

Sigur ca se poate...
Problema mea e alta...ha..
Trebuie sa botez peste doua saptamani la ortodocsi si intamplarea face ca va boteza preotul care nu mi-a recunoscut cununia ...si care imi spunea ca daca am sa fac copii sa-i botez ortodocs..Acum am emotii...daca nu ma va lasa sa botez impreuna cu sotul ca de...nu santem cununati in rit ortodocs..sa vezi atunci scandal..


Dia si bebe Rucsi

#5
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 17 octombrie 2003 - 12:22

eu tare as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva mai in tema, pt ca eu stiam ca "tainele" sunt recunoscute de o parte si de alta: cununia, botezul, cred ca si impartasitul. Poate citeste cineva care stie mai multe.
Dia, sa-ti traiasca fina/finutul!!!

Cristina, mamica cu burtica[flo]

#6
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 17 octombrie 2003 - 15:34

Multumesc Cristina..am o finuta frumoasa ,acum (la trei saptamani de la nastere) are 4 kg si 100 de grame si o cheama Ilinca Stefania (Stefania a vrut neaparat fratele ei care are 6 ani).Chiar azi am vb cu cumatra mea si i-am spus care ar putea fi problema...si ea mi-a spus asa senina..."si care e problema?doar mai sant si alte biserici,nu?" ar fi bine sa fie asa usor..
Si pe mine m-ar interesa o explicatie de la cineva care se pricepela chestii de astea...

Dia si bebe Rucsi

#7
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 18 octombrie 2003 - 17:53

Eu ortodoxa,sotul catolic ne-am casatorit intr-o biserica ortodoxa in Ro-sotului nu i s-a cerut sa se faca ortodox-chiar cand l-am intrebat pe preot ne-a spus ca e si el tot crestin ,l-a rugat doar sa faca cruce asa cum fac ortodocsii cu 3 degete impreunate.Cand am ajuns in Liban am anuntat la biserica faptul ca ne-am casatorit la ortodocsi-la fel nu a fost nevoie de nici o alta cununie.Copiii i-am botezat la biserica catolica-Maria a fost botezata de cumnata mea-catolica maronita,Nicolas a fost botezat de cumnata si de fratele meu-ortodox.Deci,la botez nu e neaparat nevoie ca nasii sa fie casatoriti si poate sa fie si doar un singur nas nu un cuplu-important este sa fie crestini.

Acum ,asa a fost la mine-poate ca am avut parte si de preoti mai intelegatori.Oricum mi se pare o prostie din partea celor care fac atatea diferente intre catolici si ortodcsi-mai ales daca acestia sunt preoti.
Sper ca am fost coerenta cat de cat,scriu in graba...


Multa sanatate!

Ortansa-de[copil][copil]X mamica


#8
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 20 octombrie 2003 - 16:00

Ortansa, poate ca nici noi nu am cautat suficient, poate ca am fi gasit un preot care sa ne cunune si/sau ortodocs. Pe mine nu m-a deranjat cununia la catolici, sau ca o sa botezam copiii la catolici, asa ca nici nu am insistat pe tema asta. Ce ma deranjeaza este, cum spui si tu, diferentele facute chiar de catre preoti. Am fost intrebata de catre un preot ortodocs daca ma si rog si imi fac cruce cand intru intr-o biserica catolica! Bine'nteles, de ce s anu ma rog, de ce nu imi fac cruce asa cum stiu eu? La care a zis ca e pacat!! De ce??? Eu nu inteleg, merg cu sotul in biserica si ar trebui sa-mi musc limba? Nu e tot un Dumnezeu? pai cum sa intru intr-un asezamant al Domnului si sa nu-mi fac cruce?? Ma rog, hai ca nu mai continui... Adica ditamai Papa militeaza pt unirea celor doua religii care sunt atat de apropiate si preotii sunt fix impotriva?
Multumesc mult pt raspunsuri... tb sa gasim o solutie pana la urma, nu?:)

Cristina, mamica cu burtica[flo]

#9
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 20 octombrie 2003 - 18:34


Draga Cristina
am gasit cateva linkuri care te pot ajuta sa-ti formezi o parere, atat despre cununia religioasa la ortodocsi cat si la catolici:
http://www.nunti.ro/sf_religioasa.html
Dupa sfatul parintelui Cleopa, daca un catolic trece la ortodocsi, nu i se mai face botezul, il miruieste pe frunte de trei ori cu sfântul si marele mir, si-i citeste dezlegarea rânduitã.
Daca un ortodox trece la catolici trebuie sa se faca Botezul catolic.

Cat despre botezul ortodox si semnificatia fiecarui moment al slujbei, poti gasi explicatiile aici:
http://www.roea.org/0001/ho00017.html

Daca vrei sa stii in amanunt despre diferentele dintre ortodocsi si catolici:
http://biserica.org/...I/08_index.html

[flo]

#10
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 20 octombrie 2003 - 19:50

Mai fetelor,cititi va rog ce scrie la Http://www.roea.org/0001/ho00017.htlm,adica la adresa pe care a dat-o Adriana mai sus,si in mod specal la capitolul "cine nu poate fi nas de botez" si spuneti-mi si mie care este parerea voastra vizavi de faptul ca catolicii sant pusi alaturi de sectanti si ca nu au voie sa boteze ortodocsilor...si toate celelalte...

Dia si bebe Rucsi


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -