Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu merg la biserica... (discutii colaterale)


139 raspunsuri la acest subiect

#21
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 21:15

quote:

si spunem toti trei Tatal Nostru cu voce tare, dupa care ne inchinam si ne culcam.



Credeti ca noi avem o problema?
Bogdan cand a fost prima oara in biserica cu mamaie a inceput sa sufle in lumanarile de pe colive si sa cante Multi Ani Traiascaaa Multi Ani Traiascaaa LAAAAA MUUULTI AAAANIII


*segmentation fault*

#22
adivio

adivio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 21:22

nu Xeno, de ce ati avea?
in fond, nici nu conteaza daca te rogi in gand sau cu voce tare. de fapt nu conteaza nici daca te rogi in fiecare zi sau nu, undeva in subconstient exista totdeauna un gand catre Dumnezeu oricit de pragmatici am fi.
in ceea ce-l priveste pe fiul tau, cred ca nu face inca diferenta intre luminarile de pe tort si cele din nisip aflate in biserica, dar toate se invata la timpul lor


Ca sa prinzi radacini iti trebuie pamint bun, altfel te poate smulge asa,...orice val.
Adivio&Ioana-nazdravana


#23
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 21:42

Adivio, asta-i suficient pina la un punct. Mersul la biserica (chiar un sfert de ora duminica, pentru ca unii copii nu rezista mai mult) are un rost, Nu e de-ajuns sa treci pe linga ea si sa-ti faci cruce. Stii de ce ? Pentru ca vine primul val si-l ia pe copil din radacina, vorba motto-ului tau. Si atunci imaginea lui Doamne-Doamne cu barba, in cer nu e suficienta.
Sa nu te superi, eu trec prin aceleasi probleme, de aceea le-am observat. Multi o sa fie indignati de ce spun ; mersul la biserica cu copiii se invata, la fel ca vorbitul, cititul si mersul pe bicicleta. Rabdarea, compasiunea si buna-cuviinta se invata. Mitocania nu, aia vine usor si cind stai pe buda.

#24
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 21:48

[:-)))]

Acum cativa ani, am mers in vizita in perioada Craciunului la niste prieteni; pustiul lor care avea atunci in jur de cinci ani, ma ia repede sa-mi arate ce daruri a primit de la Mosu'. Eu n-am treaba si-l chestionez daca a fost cuminte si Luca, baiat cinstit, imi spune ca n-a fost chiar cuminte-cuminte de tot dar Mosu e de treaba si l-a iertat... nu ca Doamne-Doamne pe care trebuie rogi in fiecare zi sa te ierte si tot nu-ti aduce nici un dar.

Asa ca pana la sofisticarii abstracte cu mantuirea, cu dreapta credinta si bunii crestini, Mos Craciun conduce detasat.

Q


Honi soit qui mal y pense...


#25
adivio

adivio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 22:03

Nu te contrazic si nici nu ma supar Amuleta, pentru ca da, ai dreptate intr-un fel. uneori ne trezim ca ne vine copilul de la gradinita, de la scoala sau de la joaca cu manifestari sau cuvinte vazute si auzite la alti copii, si constatam ca trebuie sa o luam iar si iar de la capat, sa-i explicam ce e bine si ce nu, sa-i aratam unde gresesc acei copii, de ce gresesc, cit este de urit s.a.m.d.
Acum marturisesc ca nu imi duc copilul in fiecare duminica la biserica, nici macar o data pe luna, de fapt mergem de Craciun si de Paste si putin mai des anul asta pentru ca am facut pomana, dar mi-ai amintit de un moment foarte important . acum doi ani, eram inca in ro si nu reuseam sa plecam pentru ca nu reuseam sa vindem casa, si intr-o zi plimbindu-ma cu Ioana pe Calea Victoriei, am trecut pe linga biserica aceea de vis-a-vis de CEC, si fata mea a exclamat " mami uite casa lui doamne-doamne, hai sa vedem ce mai face". am intrat in biserica si acolo erau moastele sf. Ciprian. n-am apucat sa stau mai mult de 3 min. cred, ca a trebuit sa iesim ca a sunat telefonul. ce vreau sa spun, cam la o saptamina, am vindut casa si luna urmatoare plecam din Ro. nu stiu daca are relevanta, dar cu siguranta toate au un rost pe lumea asta.

Ca sa prinzi radacini iti trebuie pamint bun, altfel te poate smulge asa,...orice val.
Adivio&Ioana-nazdravana


#26
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 22:06

quote:
Originally posted by adivio



in fond ce e biserica? niste pereti, o cladire construita de mina omului, unii dintre ei poate chiar atei. valoarea spirituala a bisericii o dau icoanele sfinte, cartile sfinte ce se afla in ea si cuvintului Domnului prin vocea preotului. lacas de meditatie si rugaciune poate fi si propria casa in fata unei icoane sfinte sau a unei cruci. nu esti cu nimic mai prejos de cel care face vizite constante la biserica. mai mult decit atit, oamenii care o fac in tacere, fara sa-si trimbiteze in stinga si in dreapta credinta si cit sunt ei de






Biserica nu e doar lacas de meditatie si rugaciune.Ceea ce o deosebeste de casa noastra,este faptul ca este un locas sfintit.In Biserica ,la fiecare Sf. Liturghie,insusi Hristos este prezent in Sf. Impartasanie.La fiecare Liturghie,cerul coboara pe pamant si se ofera noua,nevrednicilor.Ce Taina infricosata!Daca am putea vedea stralucirea din Altar in timpul Sfintei Liturghii,cred ca n-am mai putea trai!Insusi Hristos ne cheama sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Lui,la fiecare Sf. Liturghie si noi ce facem?stam acasa sau mergem la picnic.Duhul Sfant coboara la rugaciunea preotului si a credinciosilor,sunt prezenti Maica Domnului,Sfintii,mii de Heruvimi si Serafimi,se petrec minuni mari-avem noi toate acestea acasa?Ii judecam din fotoliul nostru comod pe cei care merg la Biserica:ia uite la astia,ce parada fac,se dau buni crestini,se cred grozavi,etc.,fara sa stim ca Dumnezeu numara fiecare pas pe care omul il face pana la Biserica,si il va rasplati la Judecata de Apoi.Hai sa fim sinceri,de ce nu mergem duminica la Biserica,din prea mare smerenie sau altul o fi motivul?



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

#27
adivio

adivio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 22:12

quote:
Originally posted by qsar

[:-)))]

Acum cativa ani, am mers in vizita in perioada Craciunului la niste prieteni; pustiul lor care avea atunci in jur de cinci ani, ma ia repede sa-mi arate ce daruri a primit de la Mosu'. Eu n-am treaba si-l chestionez daca a fost cuminte si Luca, baiat cinstit, imi spune ca n-a fost chiar cuminte-cuminte de tot dar Mosu e de treaba si l-a iertat... nu ca Doamne-Doamne pe care trebuie rogi in fiecare zi sa te ierte si tot nu-ti aduce nici un dar.

Asa ca pana la sofisticarii abstracte cu mantuirea, cu dreapta credinta si bunii crestini, Mos Craciun conduce detasat.

Q


Honi soit qui mal y pense...




[:D] super pustiul!
pai vezi mai Q, are dreptate copilul, nu e el de vina. cine i-a pus pe parinti sau pe bunici sa-i spuna copilului ca trebuie sa ii dea doamne-doamne ceva in schimb?[:D]

[:D]

Ca sa prinzi radacini iti trebuie pamint bun, altfel te poate smulge asa,...orice val.
Adivio&Ioana-nazdravana


#28
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 22:16

quote:

Ce Taina infricosata!Daca am putea vedea stralucirea din Altar in timpul Sfintei Liturghii,cred ca n-am mai putea trai!



Eh asa DA! Daca nu mergem de drag macar de frica sa mergem. Cinstit ar fi insa un mic _disclaimer_ la intrarea in biserica: "accesul permis doar cu ochelari de eclipsa"

*segmentation fault*

#29
adivio

adivio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 22:20

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by adivioin fond ce e biserica? niste pereti, o cladire construita de mina omului, unii dintre ei poate chiar atei. valoarea spirituala a bisericii o dau icoanele sfinte, cartile sfinte ce se afla in ea si cuvintului Domnului prin vocea preotului. lacas de meditatie si rugaciune poate fi si propria casa in fata unei icoane sfinte sau a unei cruci. nu esti cu nimic mai prejos de cel care face vizite constante la biserica. mai mult decit atit, oamenii care o fac in tacere, fara sa-si trimbiteze in stinga si in dreapta credinta si cit sunt ei de
Biserica nu e doar lacas de meditatie si rugaciune.Ceea ce o deosebeste de casa noastra,este faptul ca este un locas sfintit.In Biserica ,la fiecare Sf. Liturghie,insusi Hristos este prezent in Sf. Impartasanie.La fiecare Liturghie,cerul coboara pe pamant si se ofera noua,nevrednicilor.Ce Taina infricosata!Daca am putea vedea stralucirea din Altar in timpul Sfintei Liturghii,cred ca n-am mai putea trai!Insusi Hristos ne cheama sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Lui,la fiecare Sf. Liturghie si noi ce facem?stam acasa sau mergem la picnic.Duhul Sfant coboara la rugaciunea preotului si a credinciosilor,sunt prezenti Maica Domnului,Sfintii,mii de Heruvimi si Serafimi,se petrec minuni mari-avem noi toate acestea acasa?Ii judecam din fotoliul nostru comod pe cei care merg la Biserica:ia uite la astia,ce parada fac,se dau buni crestini,se cred grozavi,etc.,fara sa stim ca Dumnezeu numara fiecare pas pe care omul il face pana la Biserica,si il va rasplati la Judecata de Apoi.Hai sa fim sinceri,de ce nu mergem duminica la Biserica,din prea mare smerenie sau altul o fi motivul?Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti
Sa ma ierte Dumnezeu Irina, dar cred ca ai imaginatie prea bogata.Ce spui tu aici e doctrina curata. Totusi suntem oameni maturi si educati, cum poti sa-ti imaginezi toate astea? Una e sa crezi in D-ZEU si alta sa ajungi la extreme. Stii tu, fi cumpatat in toate.edit: adica trebuie sa ma duc la biserica de frica? pai stai putin , tu crezi de frica sau cum? Ca sa prinzi radacini iti trebuie pamint bun, altfel te poate smulge asa,...orice val.Adivio&Ioana-nazdravana

#30
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 22:29

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by adivioin fond ce e biserica? niste pereti, o cladire construita de mina omului, unii dintre ei poate chiar atei. valoarea spirituala a bisericii o dau icoanele sfinte, cartile sfinte ce se afla in ea si cuvintului Domnului prin vocea preotului. lacas de meditatie si rugaciune poate fi si propria casa in fata unei icoane sfinte sau a unei cruci. nu esti cu nimic mai prejos de cel care face vizite constante la biserica. mai mult decit atit, oamenii care o fac in tacere, fara sa-si trimbiteze in stinga si in dreapta credinta si cit sunt ei de
Biserica nu e doar lacas de meditatie si rugaciune.Ceea ce o deosebeste de casa noastra,este faptul ca este un locas sfintit.In Biserica ,la fiecare Sf. Liturghie,insusi Hristos este prezent in Sf. Impartasanie.La fiecare Liturghie,cerul coboara pe pamant si se ofera noua,nevrednicilor.Ce Taina infricosata!Daca am putea vedea stralucirea din Altar in timpul Sfintei Liturghii,cred ca n-am mai putea trai!Insusi Hristos ne cheama sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Lui,la fiecare Sf. Liturghie si noi ce facem?stam acasa sau mergem la picnic.Duhul Sfant coboara la rugaciunea preotului si a credinciosilor,sunt prezenti Maica Domnului,Sfintii,mii de Heruvimi si Serafimi,se petrec minuni mari-avem noi toate acestea acasa?Ii judecam din fotoliul nostru comod pe cei care merg la Biserica:ia uite la astia,ce parada fac,se dau buni crestini,se cred grozavi,etc.,fara sa stim ca Dumnezeu numara fiecare pas pe care omul il face pana la Biserica,si il va rasplati la Judecata de Apoi.Hai sa fim sinceri,de ce nu mergem duminica la Biserica,din prea mare smerenie sau altul o fi motivul?Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti
Irina [asia], de data asta ma inclin in fata ta, cu toata sinceritatea. Mi-as dori si eu sa am credinta ta._________________________________In God we trust, all others bring data.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -