Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu merg la biserica... (discutii colaterale)


139 raspunsuri la acest subiect

#11
adda

adda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 19:52

"fascistii lui Dumnezeu"[?][?][?] Iar spui vorbe mari, xenocid. Si macar de-ar fi niscaiva adevar in combinatia asta de cuvinte ...

#12
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 20:53

Gandac' vezi mama ca lasasi stana desferecata si incepura a se ratacii oile

*segmentation fault*

#13
Eliza5

Eliza5

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 506 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 20:56

Irina, uite eu te admir ca ai citit atat de mult (am vazut ca ai in semnatura un link cu lucrari religioase) insa eu cred ca tu te cam auto-sabotezi...

Undeva spui citez "Dar asta nu insemna ca nu trebuie sa spunem un adevar.Poate ca eu il spun uneori intr-un mod prea categoric,dar,ce sa fac,nu cunosc alt mod de a-l spune"..

mie asta mi se pare (iarta-ma) aroganta.. Esti sigura ca tu detii adevarul? Eu una nu as putea spune asa ceva niciodata..

Si apoi treaba asta cu faptele noastre morale care nu conteaza nici cat o ceapa degerata pentru mantuire.. Te rog dezvolta pentru ca eu nu am inteles.. Pana la urma putem face ceva sa ne mantuim, sau nu?

Eliza si [bibe] Alex (15 nov. 2004)


#14
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 06:14

Pe mine -ati lasat cu ochii in ceata. despre ce discutam? Eu cred ca sintem o tara libera si fiecare e liber sa creada in ce vrea si sa se roage cui vrea (sau nu). Care e problema si ce treaba au altii cu asta? credinta e o problema absolut individuala, de ce ne trebuie un subiect pt. asta si de ce trebuie sa va insultati unii pe altii si de ce trebuie sa-l luati peste picior pe xenocid? Ma rog, are el comentarii acide la orice dar nu inteleg nimic din ce s-a postat pina acum aici. Noroc ca titlul e explicativ.

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos



#15
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 06:22

Ups! Acus am vazut topicul celalalt din care nu am citit decit o pagina pt. ca e incendiar. Si fara rost. Asa cum am spsu credinta e individuala si nu trebuie sa ne judecam semenii dupa asta. Iar cei care sint devotati bisericii (indiferent care) ar trebui sa stie asta si sa fie mai buni si impaciuitori decit restul lumii care e pacatoasa.

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos



#16
Gabrielama

Gabrielama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.041 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 17:29

Adda,

comentariul meu este legat de afirmatia "mergi la biserica egal bun crestin", afirmatie facuta in discutiile de la acest subiect; asa incat nu cred ca nu este potrivita.

Si nici nu am zis ca toata lumea care merge la biserica intra in aceiasi oala; probabil ca multa lume m-ar fi ajutat, nu zic, dar eu pe tanti asta am gasit-o. Iar in contextul afirmatiilor absolute facute la acest subiect, cred ca este, asa cum am spus, un exemplu bun.


Gabi

#17
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 17:51

quote:
Originally posted by Eliza5
Irina, uite eu te admir ca ai citit atat de mult (am vazut ca ai in semnatura un link cu lucrari religioase)
Draga Eliza,n-ai de ce sa ma admiri,ca nu-s asa grozava,n-am citit chiar asa mult.Linkul l-am pus fiindca sunt carti interesante si se pot lua gratuit,ar costa multi bani daca cineva ar trebui sa le cumpere.Nu l-am pus ca sa creada lumea ca-s citita,va rog nu interpretati gresit,mey![:D]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti

#18
adivio

adivio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 18:58

este pentru prima data cind scriu in aceasta sectiune tocmai datorita permanentelor controverse pe aceasta tema. la fel ca si Qsar, nu am vrut sa stric topicul lui ML si cred ca aici este mai nimerit sa scriu cum vad eu lucrurile.
intii, ce inseamna un bun crestin daca nu in primul rind moralitate? ce folos ca mergi constant la biserica daca in viata de toate zilele nu eviti rautatile, daca nu esti bun, darnic, impaciuitor, politicos, atent la nevoile celorlanti, tolerant la greselile celor din jur.
in fond ce e biserica? niste pereti, o cladire construita de mina omului, unii dintre ei poate chiar atei. valoarea spirituala a bisericii o dau icoanele sfinte, cartile sfinte ce se afla in ea si cuvintului Domnului prin vocea preotului. lacas de meditatie si rugaciune poate fi si propria casa in fata unei icoane sfinte sau a unei cruci. nu esti cu nimic mai prejos de cel care face vizite constante la biserica. mai mult decit atit, oamenii care o fac in tacere, fara sa-si trimbiteze in stinga si in dreapta credinta si cit sunt ei de crestini, sunt de multe ori mai buni crestini.
credinta e in sufletul si in gandurile tale, nu trebuie strigata in gura mare si nici aratata cu degetul. poti arata celor din jur calea spre credinta prin fapte, vorbele de multe ori nu inseamna decit vorbe si nimic altceva. credinta nu se impune, ea vine din interior, trebuie sa o simti. crestin sau nu, nu inseamna ca esti automat bun sau rau.
spunea cineva ca faptele noastre bune din viata de zi cu zi nu aduc mantuirea. corect, nu trebuie sa faci fapte bune doar ca sa fi un bun crestin sau sa astepti mantuire, faptele bune sunt parte din tine, le faci pentru ca asa simti, nu trebuie sa asteptam rasplata, cum nu trebuie sa asteptam rasplata nici pentru ca mergem constant la biserica. dar pina la urma ce e mantuirea daca nu iertarea? si atunci vin eu si intreb: de ce te indeamna Biblia sa iti ajuti aproapele, sa faci in viata numai fapte bune pentru ca asa iti va ierta D-zeu pacatele?

Ca sa prinzi radacini iti trebuie pamint bun, altfel te poate smulge asa,...orice val.
Adivio&Ioana-nazdravana


#19
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 20:30

Frumos spus, Adivio dar problema e asta : cum il inveti pe un copil toate lucrurile astea, cum il faci sa simta-n sufletul lui toate astea si sa se comporte ca atare ?

#20
adivio

adivio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 06 septembrie 2005 - 20:58

Amuleta, nu cred ca exista o solutie universal valabila pentru asta. pot doar sa spun cum procedez cu fiica-mea. cit a fost mica am spus Tatal Nostru si Inger ingerasul meu pentru ea si am inchinat-o in fiecare seara. apoi pe masura ce a crescut am inceput sa-i explic lucruri marunte legate de anumite contexte date. de exemplu cind m-a intrebat de unde vine ploaia, eu i-am spus ca de la doamne-doamne, nu m-am lansat in explicatii stiintifice sau de cunostiintele naturii. asta e doar un exemplu. i-am aratat iconite si i-am spus ca el e doamne-doamne si ca e sus in cer si ne apara si ne pazeste, iar noi nu trebuie sa facem altceva decit sa fim buni, sa nu mintim, sa nu ne certam si sa-l iubim. ma rog, astea sunt explicatii pentru virsta ei, cu timpul vom aprofunda. mi-aduc aminte ca bunica mea imi punea capul in poala ei si jucindu-se cu mainile in parul meu, imi povestea cum a creat Dumnezeu pe Adam si Eva, despre Isus, dar asa, batrineste, efectiv povesti fara cuvinte mari si intortocheate. ajunsesem sa o rog eu sa imi mai povesteasca odata, asa frumos mi le spunea. stii cum se spune, pofta vine mincind. asa si in cazul asta, nu trebuie sa devenim habotnici, toate se fac cu masura si in functie de puterea de intelegere, extremele intotdeauna au daunat si vor dauna lumii. acum fetita mea are aproape 5 ani si in fiecare seara cind ne bagam in pat ne atrage atentia ca trebuie sa ne "ruganam" si spunem toti trei Tatal Nostru cu voce tare, dupa care ne inchinam si ne culcam. biserica e departe, dar nici cind eram in Ro nu aveam un obicei in a merge la biserica. de aceea am spus ca(,) credinta e in noi, pentru ca fiecare va gasi calea, momentul si cuvintele potrivite sa le impartaseasca copilului lui. nu exista reteta, cum nu cred ca dusul copilului la biserica in fiecare duminica il va face mai crestin. crestini suntem toti prin taina sfinta a botezului, de fiecare din nou depinde cum ne aratam credinta. si inca ceva, tatal meu a murit anul acesta, i-am facut pomana in biserica de aici cu toate ca nu cunosteam pe nimeni, dupa toata rinduiala stiuta de la bunica mea, iar fetita mea a inteles ca toate cele facute acolo sunt pentru tataie radu, ca sa aiba si el mincarica si haine frumoase si de cite ori are un balon in mina dupa putin timp ii da drumul " ca sa aiba si tataie radu acolo sus in cer ceva de la ioana" - asa percepe ea acum, cu mintea de copil si noi suntem foarte multumiti.

edit: am uitat sa precizez ca pentru fetita mea biserica este casa lui doamne-doamne, si de cite ori trecem pe linga vreo biserica, in marea lor majoritate catolice pe aici, pentru ea tot casa Lui este, in fond crestini suntem cu totii, catolici sau ortodoxi. cred ca in primul rind asta trebuie sa transmitem copiilor nostri, ca toti suntem oameni cu credinta, religia in sine conteaza mai putin, invatindu-i asta ii invatam respectul si buna-cuviinta, restul sunt vorbe mari si greu de inteles si pentru multi adulti dar pentru copii.
Ca sa prinzi radacini iti trebuie pamint bun, altfel te poate smulge asa,...orice val.
Adivio&Ioana-nazdravana



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -