Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu merg la biserica. Cum pot invata copilul sa...


44 raspunsuri la acest subiect

#1
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 08:33

... fie un bun crestin?
Ma simt tare vinovata ca nu am mai fost la biserica de cand s-au nascut copiii (aproape 4 ani). Motivele sunt obiective si nu cred ca va interveni o schimbare in acest sens prea curand.
Pana atunci ce pot face sa-i invat cat de cat pe copii despre "valorile crestine"?
Cand erau mai mici (2 ani, fetita) o invatasem "Inger, ingerasul meu" si se ruga cu sarg, apoi nu a mai interesat-o. Nu am insistat pentru ca nu vreau sa o fortez si nu stiu altfel cum sa procedez. Mi-o amintesc pe bunica rugandu-se in soapta. M-a atras faptul ca nu facea parada, nici macar nu aducea vorba despre ce facea. Asa ca in momentul in care fetita a renuntat am inceput sa ma rog langa patutul lor inainte de a iesi din camera. Iar la plecare ii inchin. Oare este bine asa?
As dori sa-i explic fetitei (acum are aproape 4 ani) mai multe dar nu prea stiu ce si cum, Biblia pentru copii este destul de greoaie pentru varsta ei iar singurele carticele cu povestiri pe care le-am gasit si par a fi nimerite (ii invata pe copii sa fie milosi etc.) sunt in engleza si destul de scumpe. Am mai gasit ceva material multumita voua dar pentru copii mai maricei.
Sa-i citesc (si apoi explic) rugaciuni mai usurele pentru copii (am deja cateva nimerite)?
Ce ati face in locul meu?
Multumesc frumos pentru orice sugestie, titlu de carte (prefer din Romania sau daca cunosteti ceva online).

#2
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 10:08

iubita, ma risc eu sa-ti raspund



problema e delicata si sigur va isca controverse, asa ca as vrea sa se precizeze de la inceput: depinde pentru fiecare ce inseamna a fi un bun crestin



pentru un (neo)protestant, de ex, inseamna sa citesti Biblia



pentru un ortodox (ma refer ca aceia practicanti, desigur) inseamna a participa la Sfintele Taine (Impartasanie, Spovedanie) - adica se leaga categoric cu mersul la Biserica (fara asta nu se poate!)



poate tu te referi la o educatie crestina, poate, asa cum ii dai o educatie "generala" (sa stie matematica, botanica, literatura, etc) - adica sa ii dai niste notiuni despre Iisus, Sfinti... - aceasta este DOAR cultura (generala) - educatia propriu-zisa este altceva



in religie, spre deosebire de orice alt domeniu, nu poti intra doar "putin", superficial, sa explici rational, etc (adica "poti", dar asta nu e religie, e filosofia religiei, cultura generala, etc)



religia trebuie traita



religia trebuie sa-ti trasforme, transfigureze, lumineze viata, sa te transforme din om al acestei lumi in om al Imparatiei Cerurilor



e drept ca e greu, e o lupta de o viata, dar e lupta cea buna, nu risipirea noastra de zi cu zi



mai cazi, te mai ridici (adesea, chiar de mai multe ori pe zi) dar Spovedania si Impartasania te "curata" prin Harul Sfantului Duh (nu prin metode psihologice obisnuite)



acum, sa trecem la educatia copilului - cred ca stii deja foarte bine ca un copil nu invata decat prin puterea exemplului



poti sa ii spui orice, el va face tot cum vede la tine



concluziile la tragi singura!:)



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)


ajutati-l pe mihaita!

#3
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 10:28

Gandacelu, cred ca nu lectii despre trairea religiei cauta ML in acest moment al vietii ei, ci idei despre initierea pe acest drum. Tu ti-ai gasit calea si ma bucur sa te vad atat de fericita si implinita, dar am senzatia ca ML s-ar putea simti vinovata daca nu apuca exact aceeasi cale.

P.S. Si cred ca te-ai hazardat putin explicand ce inseamna a fi un bun crestin pentru un (neo)protestant.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

#4
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 10:44

Draga Donia,ceea ce a vrut sa spuna Gandacelul este ca faptele vorbesc.Nu poti sa-i inveti pe copii ceva ce tu nu traiesti.Copiii ne imita in toate.Daca ei vad la noi ca iubim trairea crestina,o vor iubi,la randul lor.Calea prin care un copil invata sa fie un bun crestin este ca noi,parintii sa fim niste buni crestini.

Din cate inteleg,draga ML,esti ortodoxa(iti inchini copiii,i-ai invatat Ingerasul).Ca si ortodocsi,credem ca trairea crestina este strans legata de trairea in Biserica,adica participarea la slujbe,la Sf. Taine,postul,rugaciunea.In primul rand,cauta sa te integrezi in viata Bisericii,impreuna cu familia ta.Acesta este lucrul cel mai important,restul va veni pe parcurs.Daca din motive obiective,cum spui tu,nu poti sa mergi saptamanal la Biserica,incearca macar sa acultati Sf. Liturghie duminica ,la radio,sau pe internet,sa tineti posturile,sa va rugati in familie si neaparat sa va spovediti si a va impartasiti macar in cele 4 posturi din an.Poate ca a merge saptamanal la Biserica e un efort mare pentru voi(presupun ca e foarte departe,ca alt motiv nu-mi vine in minte),dar de 4 ori pe an nu e chiar asa greu.Doamne ajuta si sa ne tii la curent cu ce ai mai facut!



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti[flo]

#5
Gabrielama

Gabrielama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.041 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 10:58

ML,

eu vin si contrazic ce spun fetele - iertare, dar vorbesc din proprie experienta.

Parintii mei nu sunt "practicanti" in ale bisericii; au credinta, ortodoxa, dar nu merg la biserica. Am crescut si eu cu "Inger, Ingerasul Meu" si cu "Tatal nostru" dar cu atat. Insa mi-am gasit eu singura drumul catre biserica, atunci cand am fost ceva mai mare si cand am simtit ca am nevoie de mai mult. Nici eu nu merg la biserica in fiecare duminica, dar merg, mi-am luat si fetita cu mine din cand in cand.

Cred ca trebuie sa-i "prezinti" principiile de baza, sa-i povestesti cate ceva. Stiu ca in Romania exista o Biblie pentru copii; am sa ma interesez si am sa-ti spun daca o gasesc.

Succes!

Gabi

#6
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 11:40

Eu sunt de acord cu cele ce au scris gandacelu si irina c. [;)]

Faptele vorbesc, daca copii te vad pe tine ca te rogi si ca apreciezi/iti plac lucrurile astea, te vor imita, si poate se lipeste si de ele ceva. Se spune ca mama este cheia intr-o casa, cu ajutorul ei se pot deschide muulte usi, si fara ea accesul la o copilarie fericita este interzis(si aici nu ma refer numai la credinta)

ML, poti sa urmaresti subiectul despre credinta ortodoxa si vei gasi acolo numai mamici cu copii, si problemele lor. Am pus niste povestioare ortodoxe acolo, poti sa faci download si sa le pui copiilor cate o povestioara. Poti sa gasesti multe cantari bisericesti pe net, fa-ti un CD si pune-le copiilor sa asculte, atunci cand deseneaza, cand mananca.. etc.. Am si eu un indreptar pentru parintii ortodocsi, referitor la cresterea si educarea copiilor.. ti l-as trimite dar mi-e sa nu te smintesc [:p]..

Te asteptam pe la subiectul nostru [pup]



Adriana, mamica lui [cavaler]Codrin si a[8**]Olgutei



#7
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 12:21

Adica ce inseamna bun*) crestin?

Iubirea, toleranta, blandetea, bucuria, inocenta, adevarul, compasiunea, generozitatea, ascultarea, modestia, rabdarea, iertarea, mirarea, frumusetea, daruirea, curatenia, onoarea, fericirea...
Am sa incerc sa-l invat pe fiul meu toate acestea si altele, cate-mi vor sta in putere. Eu ii voi darui fondul; forma si-o va alege singur cand va fi indeajuns de intelept.

Q

__________________________________
*) Repet: Cum adica bun crestin??? Se poate si rau crestin?


Honi soit qui mal y pense...


#8
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 12:52

poate gasesti ceva interesant in revistele astea http://www.lumeacred...nounce&catid=65
copiilor mei le plac foarte mult.

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[copil], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

#9
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 13:57

quote:
Originally posted by qsar
Adica ce inseamna bun*) crestin? Iubirea, toleranta, blandetea, bucuria, inocenta, adevarul, compasiunea, generozitatea, ascultarea, modestia, rabdarea, iertarea, mirarea, frumusetea, daruirea, curatenia, onoarea, fericirea... Am sa incerc sa-l invat pe fiul meu toate acestea si altele, cate-mi vor sta in putere. Eu ii voi darui fondul; forma si-o va alege singur cand va fi indeajuns de intelept.Q__________________________________*) Repet: Cum adica bun crestin??? Se poate si rau crestin?
Honi soit qui mal y pense...

Un bun crestin inseamna crestin traitor,nu unul care-si zice crestin,dar n-a mai trecut pe la Biserica de la propriul botez.Un bun crestin duce o viata in comuniune cu Dumnezeu,in cadrul Bisericii.Participa activ la viata acesteia,se roaga ,posteste,face milostenie,se spovedeste regulat,se impartaseste,se fereste de pacat.A fi moral nu este echivalent cu a fi crestin.Eu cred ca si forma e foarte importanta,ca sa obtii un fond bun.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti

#10
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 05 septembrie 2005 - 14:36

Adica... chiar se poate ca in numele lui Dumnezeu sa le punem "stampile-n frunte" celorlati? Pai cu iubirea de aproapele cum ramane? Dar cu desavarsita smerenie? Dar cu pacatul trufiei?


Q


PS. Pai definitia Irinei ii cam scoate de pe lista "bunilor" crestini pe sfintii sihastri. :))



Honi soit qui mal y pense...



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -