Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 7 voturi

Versuri mici pentru pitici...


174 raspunsuri la acest subiect

#41
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 12 octombrie 2004 - 11:25

Povestea unui ciobanas autor:Dumitru D Stancu 1.Am sa va spun, copii, povestea Unui ciobanas, Am sa va spun ,copii ,povestea Unui ciobanas 2.In fiecare zi mergea Cu turma pe imas Printre oite, mielusei, Dragutul ciobanas. 3.Voios, pe campul inflorit Canta din fluieras Si-i raspundea din lan de fan Cri,cri un greieras. 4.Dar cum mergea, cantand voios Spre crangul inverzit, Un pitigoi din varf de pom Asa i-a ciripit: 5.Cirip,cirip, asculta-aici Cirip,baiatule, Sta lupu-ascuns intr-un tufis, Pazeste-ti oile. 6.Am sa ma duc indata eu, Am sa ma duc in zbor, Sa chem aici cu pusca lui, Pe mandrul vanator. 7.Si vanatorul iscusit Indata a venit, El lupu-ascuns intr-un tufis Pe loc l-a nimerit. 6.V-am spus acum, copii, povestea Unui ciobanas. Canta si el dar nu ca voi, Canta din fluieras. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

#42
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 07:40

Catrinel La vecini in poarta sade-un baietel. O fetita mica vine catre el. "Vrei sa-mi dai catelul sa ma joc cu el?" Baietelul rade, "Nu-i catel, e MIEL!" Dar cantecelul asta vi-l mai amintiti? Are o babusca 2 pui de ratusca Una alba, una sura, Nu mai tac din gura, Una alba, una sura Nu mai tac din gura Maca, maca, maca, mac, mac, mac... Mai e si altceva?

#43
adana

adana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 15:35

Broscutza Plici ploaie Si broscutza face baie Face baie-n balta mare Si e plina de-ingimfare O ratzusca si-un boboc S-a oprit pe mal in loc Pot si eu broscutza mica Sa ma scald aici nitzica Insa broasca.. vaaaaii ce rea Nu te las ca-i balta mea.. Chiar si barza de-ar veni Nu o las sa intre-aici Cu pashi mari prin papurisi Vine barza pe furish Ca sa vada si ea ce-i zarva mare a broscutzei Si broscuta rea De-odata s-a vazut in cioc luata Nu era mai bine oare Sa nu faca gura mare? adana 27+ saptamini

#44
iselin

iselin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 19 octombrie 2004 - 04:09

Catelusul schiop Elena Fargo Eu am numai trei picioare, Si de-abia mã misc: top, top, Râd când mã-ntalnesc copiii, Si mã cheama "cuciu schiop". Fratii mei ceilalti se joaca Cu copiii toti, dar eu Nu pot alerga ca dansii, Ca sunt schiop si cad mereu! Si stau singur toata ziua Si plâng mult când mã gandesc Ca tot schiop voi fi de-acuma Si tot trist am sã traiesc. Si când mã gandesc ce bine M-as juca si eu acum, Si-as latra si eu din poarta La copiii de pe drum!... Cat sunt de frumosi copiii Cei cuminti, si cat de mult Mi-ar placea sã stau cu dansii, Sã mã joc si sã-i ascult! Dar copiii rai la suflet Sunt urâti, precum e-acel Care m-a schiopat pe mine, Si nu-i pot iubi de fel... M-a lovit din rautate Cu o piatra în picior, Si-am zacut, si-am plans atata, De credeam ca am sã mor... Acum vine si-mi da zahar Si ar vrea sã-mi fie bun, Si-as putea sã-l musc odata De picior, sã mã razbun, Dar il las asa, sã vada Raul, cã un biet catel Are inima mai buna Decât a avut-o el.

#45
iselin

iselin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 19 octombrie 2004 - 04:10

Zdreantã Tudor Arghezi L-ati vãzut cumva pe Zdreantã, Cel cu ochii de faiantã? E un câine zdrenturos De flocos, dar e frumos. Parcã-i strâns din petice, Ca sã-l tot impiedice, Ferfenitele-i atarnã Si pe ochi, pe nara cârnã, Si se-ncurcã si descurcã, Parcã-i scos din câlti pe furcã. Are insã o ureche De pungas fãrã pereche. Dã târcoale la cotet, Ciufulit si-asa lãiet, Asteptând un ceas si douã O gainã sã se ouã, Care cantã cotcodace, Proaspãt oul când si-l face. De când e-n gospodãrie Multe a-nvãtat si stie, Si, pe branci, târâs, grãbis, Se strecoarã pe furis. Pune laba, ia cu botul Si-nghite oul cu totul. -- "Unde-i oul? a-ntrebat Gospodina. -- "L-a mâncat!" "Stai nitel, cã te dezvãt Fãrã mãturã si bãt. Te invatã mama minte." Si i-a dat un ou fierbinte. Dar decum l-a imbucat, Zdreantã l-a si lepãdat Si-a-njurat cu un lãtrat. Când se uitã la gainã, Cu culcusul lui, vecinã, Zice Zdreantã-n gândul lui "S-a fãcut a dracului!"

#46
iselin

iselin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 19 octombrie 2004 - 04:13

Pisicuta pis, pis, pis Pisicuta pis-pis-pis Te-am visat azi noapte-n vis Te spalam, te pieptanam, Funda rosie-ti puneam Dara tu te-ai suparat, Pe obraz m-ai zgariat Pisicuta, draga mea De ce esti atat de rea? Nu sunt rea, dar sunt micuta Ia sa-ti mai dau o labuta.

#47
iselin

iselin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 24 octombrie 2004 - 03:55

aici sunt poezii pentru copii in limba engleza http://www.englezape...o.ro/poezii.htm

#48
iselin

iselin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 24 octombrie 2004 - 04:06

Pisicuta noastra hoata a facut o boroboata. In camara a intrat, pe furis, si a furat o bucata de friptura. Mama n-o stia ca fura. O stia foarte cuminte. Dar de-acuma inainte vai de blana ei tarcata cand o mai fura vreodata.

#49
iselin

iselin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 24 octombrie 2004 - 04:18

[blue]ALUNELU Alunelu alunelu hai la joc Sa ne fie, sa ne fie cu noroc Alunelu alunelu hai la joc Sa ne fie, sa ne fie cu noroc. Cine-n hora o sa joace Mare, mare se va face cine n-o juca de fel Sa ramina mititel.[/blue]

#50
iselin

iselin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 24 octombrie 2004 - 04:20

Pupaza din tei Pu-pu-pu! Strici mereu Somnul meu, Pupaza din tei! Las' c-am sa te prind, motato, Si te-oi intreba ce vrei Cand ti-oi smulge coada toata Si te-oi vinde pe cinci lei!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -