Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O singura Biserica? (7)


157 raspunsuri la acest subiect

#151
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 10:43

cataghe ai pus punctul pe "i".[flo]

"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."

#152
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 19:39

quote:
Originally posted by cataghe
Io nu stiu despre protestanti, nu ma bag, nu stiu cum e cu "sola scriptura" - imi explicati si mie? _________________________________In God we trust, all others bring data.
"Sola Scriptura" inseamna "numai Scriptura",adica np cred ca in Scriptura scrie tot ce trebuie ca te mantuiesti,nu mai ai nevoie de Biserica.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#153
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 19:46

quote:
Originally posted by cataghe
Myrrha[flo], ma intreb care din cele doua elemente ale contradictiei e de vina pentru macinat, ca si poporul polonez e slav si catolic si nu pare sa-l macine nimic[:D] (sau poate nu stiu io?)



Cataghe, n-as merge atit de departe incit sa acuz toata ortodoxia. Din punctul meu de vedere, aceasta schizofrenie crestinism/extremism (nationalism) vine pe filiera ruseasca. Si se manifesta in orice caz acut fix la acele popoare/limbi care au sobornyi/soborniceasca in Crez.

Ortodocsii romani nu prea inteleg diferentele substantiale intre teologii greci si cei rusi, le iau pe toate de-a valma si fiind educati sa nu gindeasca singuri, ci sa citeasca intii scrierile bisericesti de la care sa nu se abata (ceea ce este un semn de neincredere in posibilitatea omului de a ajunge singur, cu mintea lui, la adevar, si o limitare a libertatii lui), nu le organizeaza si nu observa contrastele.


#154
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 20:15

quote:
Originally posted by Jocelyn
Irina, cred ca stii si tu foarte bine si daca nu stii iti spun ca initial, crestinatatea considera sambata ziua de odihna, la fel ca evreii. Este un fapt ca Iisus a respectat Sabatul, sambata. Si daca ai citi textele din Biblie care se refera la inviere, reiese clar ca Iisus a inviat in prima zi a saptamanii, duminica, asa cum se sarbatoreste si azi. Daca te-ai lua numai dupa astea si ai face o socoteala simpla de tot, daca duminica e prima zi a saptamanii, care e saptea?Si la sinodul de la Nicea, Constantin cel Mare a facut un melanj intre religiile pagane care se inchinau Soarelui, duminica (numita si Dies Soli) si religia crestina (pentru puterea pe care o conferea) si a transferat insemnatatea pazirii sambetei asupra duminicii. El a dat un edict prin care a numit ziua intai a saptamanii, zi de odihna, aceasta fiind si ziua invierii. Am observat totusi cat de putini stiu ca pazirea duminicii provine din religiile necrestine. Asa ca duminica a devenit zi de odihna in amintirea invierii lui Hristos, desi evreii au continuat sa pazeasca sambata. Preotii recunosc ca ziua intai a saptamanii e duminica si sunt sigura ca daca vei intreba, vei afla adevarul cu privire la ziua de odihna, conform Bibliei, nu conform cu decizia lui Constantin - calendarul ortodox, din pacate, e singurul care incepe saptamana cu luni.Mult timp crestinii au pazit amandoua sabatele, si mult mai tarziu s-a ajuns la pazirea Duminicii de catre majoritatea crestinilor. O minoritate a continuat sa pazeasca Sabatul zilei a saptea pana in ziua de astazi. Ei erau raspanditi in diferite zone ale Europei, cum ar fi nordul Italiei, Elvetia, Boemia, etc. Chiar si in Romania, prin Ardeal a existat un grup de crestini ortodocsi, care pazeau Sabatul zilei a saptea. Reformatiunea protestanta a redescoperit adevarul biblic treptat, iar astazi exista baptisti si adventisti de ziua saptea.Unii sustin ca Sabatul a fost dat evreilor, dar din ceea ce am studiat in Biblie si din exemplul personal al Lui Hristos, rezulta ca ziua a saptea a fost instituita de la creatiune, chiar inainte de a fi date cele 10 porunci.Cine vrea, poate sa mai citeasca http://www.biblesabb...onfessions.html si http://www.benabraha..._challenge.html si mentionez ca nu sunt site-uri adventiste. Deci pana si ce e scriu in publicatiile catolice http://www.aloha.net...ch/c-record.htm dovedeste faptul ca Sabatul este echivalent cu Sambata si cu ziua de odihna iar autoritatea bisericii este considerata mai presus de cea a Bibliei.Ma intrebai despre lucrurile neconforme cu Scriptura pe care le-ai instituit biserica? iti pot da cateva exemple, in afara de Sabat: botezul copiilor, pomenile pentru morti, nemurirea sufletului, serbarea zilelor sfintilor (si "sfintirea" unor oameni precum Stefan cel Mare de exemplu) si a Craciunului etc.Uite, am gasit chiar pe pagina consiliului judetean Ialomita (nu stiu cum au ajuns acolo) punctele de doctrina ale bisericii adventiste si daca nu ti se pare un pacat asa de mare sa citesti si apoi sa-mi spui si mie cu ce nu esti de acord si de ce. http://www.cicnet.ro...eral/puncte.htm"Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."
Referitor la serbarea duminicii in locul sambetei,gasesti toate argumentele aici.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#155
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 21:15

quote:
Originally posted by myrrha

quote:
Originally posted by cataghe
Myrrha[flo], ma intreb care din cele doua elemente ale contradictiei e de vina pentru macinat, ca si poporul polonez e slav si catolic si nu pare sa-l macine nimic[:D] (sau poate nu stiu io?)



Cataghe, n-as merge atit de departe incit sa acuz toata ortodoxia. Din punctul meu de vedere, aceasta schizofrenie crestinism/extremism (nationalism) vine pe filiera ruseasca. Si se manifesta in orice caz acut fix la acele popoare/limbi care au sobornyi/soborniceasca in Crez.

Ortodocsii romani nu prea inteleg diferentele substantiale intre teologii greci si cei rusi, le iau pe toate de-a valma si fiind educati sa nu gindeasca singuri, ci sa citeasca intii scrierile bisericesti de la care sa nu se abata (ceea ce este un semn de neincredere in posibilitatea omului de a ajunge singur, cu mintea lui, la adevar, si o limitare a libertatii lui), nu le organizeaza si nu observa contrastele.




Ei, si tu acuma, io nu acuz pe nimeni, ma intrebam si eu ca omu'[:D]
Dar e foarte interesant ce spui tu, trebuie sa recunosc ca sint complet ignoranta in domeniu, adica nu am habar de diferentele intre ortodoxia greaca si cea rusa. Poti sa mai dai niste detalii cand ai timp?[flo]

_________________________________
In God we trust, all others bring data.

#156
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 21:17

Hopa, stai ca acuma ma gandeam: deci grecii au ramas la Crezul cu "catolica"?

Pe de alta parte, sunt nationalisti si ei cat incape - voiai sa spui ca nu interfereaza asta cu ortodoxia?... Nu stiu...

_________________________________
In God we trust, all others bring data.

#157
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 17 septembrie 2005 - 11:30

Sa continuam aici.



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA






Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -