Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

casnica=discriminata?!?


401 raspunsuri la acest subiect

#11
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 18:11

eu am nascut la 23 de ani, inainte sa incep anul 5 de facultate.

Luxcrez numai la facultate, sunt profesor colaborator, merg o zi pe saptamana, uneori 2(in functie de semestre, materii etc)

Deci in rest sunt casnica, si am 27 de ani jumate.Nu spun cat castig la conservator ca va apuca un ras isteric[:D]



eu inteleg f bine chestia cu independenta...e bine sa poti fi independent.

dar intr-o casnicie ideala nu exista banu meu banu tau, nici ideea de viitor divort...deci nu e nimic rusinos sa nu castigi tu banii din punctul meu de vedere.



Sunt pro activitate si pro munca in afara casei (ca munca din casa e cea mai grea in opinia mea!), dar nu in ideea ca e o portita in caz ca te lasa barbatu.....ci doar pt ca te implineste/satisface pe tine ca om.



CDeci cine se uita ciudat sa ramana cu uitatul:)))))






Sabina si [hippi] Sofia Galagia





Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#12
PUIUMIC

PUIUMIC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 20:30

[grup]Va multumesc mult pt mes voastre nici nu stiti cat m-ati ajutat.Nici mie nu-mi place chestia cu dependenta de altcineva,dar sotul meu nu mi-a reprosat niciodata nimic si nici nu avem discutii in privinta banilor.Nu pot spune ca ''imi permit''sa stau acasa,pt ca intotdeauna e loc de mai bine,dar nici nu sunt nemultumita pt ca nu mi-a lipsit nimic nici mie si nici copilului.Ma bucur sa vad ca mai exista oameni care nu cred ca daca esti casnica nu poti fii in stare si de altceva.Datorita voua o sa am o alta atitudine de acum inainte fata de cei care stramba din nas cand aud ca sunt casnica.va pup[flo]

#13
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 20:42

puiumic am vazut barbati care sunt in concediu de paternitate: e ciudat.. nu? dar familiile respective si-au evaluat situatia financiara si ... asa au hotarat. e treaba lor! nimeni nu le da papa sau bani sa-si creasca copilul! nimeni nu le rezolva problemele!
so..... fiecare face ce doreste...

se pare ca numai pe romani ii intereseaza ce fac altii: ce salariu ai? ce functie ai? unde lucrezi? cati copii? samd... 1000 de intrebari... si nu cred ca ne vom vindeca vreodata.... din pacate!

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#14
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 21:37

quote:

eliza, nu e musai ca o casnica sa fie dependenta de cineva. poate are o mostenire impresionanta. sau poate are 3 apartamente in centru inchiriate unor firme si atunci traieste bine merci din banii de chirie.
insa astea sunt cazuri mai rare. puimic, cand te mai intreaba cineva, spune pe un ton modest ca tu nu ai nevoie de serviciu, va permiteti sa stati acasa, iar sotul tau merge la munca doar asa, de hobby.
quote:

[:D][:D]
Asa ceva visam si eu[:D]dar niciodata socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ[:D]Asa ca dupa ce am avut 3 joburi, am luat 1 ap in centru - inchiriat...tot trebuie sa ma intorc la scarbici.(ca ne-am invatat la datorii) ...crede-ma, nu te priveste nimeni ciudat, doar cu invidie!
Dar de ce te intereseaza ce spune lumea?nu e treaba nimanui ce faci tu, ca doar nu ai cerut de pomana in coltul strazii???
Fruntea sus ca doar nu ai furat, nu ai facut nimic de care sa iti fie rusine!

[gravi] [zz]

#15
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 21:39

P.S.
Daca te mai supara cineva, ia modelul de la icon-ul meu de la final si ii linistesti pe toti[zz]

[gravi] [zz]

#16
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 22:27

Eu zic ca depinde f mult de fiecare situatie in parte.

Fiecare si le stie pe-ale lui, exista de fiecare data excaptii, si e greu de generalizat in cazul casnicelor. Si nici in cazul femeilor care muncesc.

Eu de ex. nu as putea sa stau acasa, desi imi permit. .....sa-i cer bani de o cafea in oras sau de bikini sau mai stiu eu ce sotului meu, cand stiu ca nu-s beteaga, sunt in plina putere de a munci. E si el om ca si mine si nu e obligat sa intretina un trantor acasa, chit ca e miliardar. Daca nu as avea de ales (copii mici, gradinita mai scumpa decat salariul), ar fi altceva, situatiile astea nu intra in discutie. E o chestie de respect fata de mine, in primul rand, sunt o femeie capabila sa ma intretin si pe mine si sa-mi intretin si copilul, chiar daca nu intra in discutie ca am putea trai cu totii din banii sotului.

Si mai cred ca e firesc ca o femeie casnica (care ar putea f bine munci, chiar si la part time) sa aiba un complex, chiar daca e casatorita cu Bill Gates. E cam bizar sa depinzi de altcineva dupa varsta majoratului, zau asa. Nu poate exista o dragoste pura intr-o relatie inegala, unul trage si-altul suge. Vorbesc de situatiile care inteleg alternative, repet inca o data.

In concluzie foarte multe femei isi permit sa stea acasa si nu ar face-o pentru nimic in lume[:D].

#17
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 22:46

quote:
Originally posted by Ira
Eu zic ca depinde f mult de fiecare situatie in parte.Fiecare si le stie pe-ale lui, exista de fiecare data excaptii, si e greu de generalizat in cazul casnicelor. Si nici in cazul femeilor care muncesc.Eu de ex. nu as putea sa stau acasa, desi imi permit. .....sa-i cer bani de o cafea in oras sau de bikini sau mai stiu eu ce sotului meu, cand stiu ca nu-s beteaga, sunt in plina putere de a munci. E si el om ca si mine si nu e obligat sa intretina un trantor acasa, chit ca e miliardar. Daca nu as avea de ales (copii mici, gradinita mai scumpa decat salariul), ar fi altceva, situatiile astea nu intra in discutie. E o chestie de respect fata de mine, in primul rand, sunt o femeie capabila sa ma intretin si pe mine si sa-mi intretin si copilul, chiar daca nu intra in discutie ca am putea trai cu totii din banii sotului.Si mai cred ca e firesc ca o femeie casnica (care ar putea f bine munci, chiar si la part time) sa aiba un complex, chiar daca e casatorita cu Bill Gates. E cam bizar sa depinzi de altcineva dupa varsta majoratului, zau asa. Nu poate exista o dragoste pura intr-o relatie inegala, unul trage si-altul suge. Vorbesc de situatiile care inteleg alternative, repet inca o data.In concluzie foarte multe femei isi permit sa stea acasa si nu ar face-o pentru nimic in lume[:D].
Ira, Ira, aoleu:))) exista femei pt care a fi casnica implica o f mare munca in caminul propriu, crescut copii, facut teme cu ei, dus/adus din diverse locuri,mancare proaspata in fiecare zi, si altele asemenea care sunt foarte importante pentru unii. Nu vad nici un complex in asta. nu stai degeaba in casa!
Sabina si [hippi] Sofia Galagia Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

#18
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 22:50

Sau ce te faci cand munca ta nu aduce bani?

Tot trantor intretinut esti??






Sabina si [hippi] Sofia Galagia





Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#19
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 22:53

quote:

Nu poate exista o dragoste pura intr-o relatie inegala, unul trage si-altul suge.
quote:


Intr-o relatie in care unul trage si altul suge nu se poate discuta decat de dragoste de bani; iar unde e dragoste pura (reciproc impartasita) nu exista relatie inegala.
Eu nu cred ca o femeie casnica (ca asa au hotarat impreuna) ar trebui sa aiba un complex din asta; inseamna ca atunci cand au hotarat nu a facut-o din tot sufletul, ci sub anumite constrangeri. Iar daca si hotararile, ca si constrangerile, sunt din cauza unui copil de nici 3 ani ...chiar ca sunt pe deplin justificate, iar complexele nu isi au rostul. Cu atat mai mult cu cat mamica spune ca de la 3 ani isi va duce copilul la gradi si isi va lua servici. Este ceva absolut firesc, natural..etc. Din partea mea ar putea f bine sa stea cu copilul pana se duce la scoala. E si asta un job mai mult decat full-time.

[gravi] [zz]

#20
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 22:56

Eu cred ca e bine sa ai independenta financiara sau un suport, o pregatire, experienta pe care sa te bazezi. Poate sunt eu mai pesimista dar cred ca oricand se poate intampla ceva cu partenerul nostru, chiar si o intrerupere temporara a serviciului din diverse motive si atunci trebuie sa preluam noi toate cheltuielile. Poate ca si sotul s-ar simti la o oarecare varsta usurat, ca nu mai depinde absolut totul de el...
Si apoi daca este loc de mai bine, de ce nu...
Mai cred ca la servici iti mai faci niste relatii, prieteni.
Un lucru deloc lipsit de importanta ar fi ca trebuie sa-ti faci macar o asigurare de sanatate. Multe din femeile casnice din Romania nu au nimic de genul asta, depind exclusiv de sot, copii. Ca sa nu mai vorbim de asigurarile de locuinte, viata...
In afara de "mamica si sotie gospodina" sunt si o fiinta libera cu nevoi proprii, dorinte, pe care am dreptul sa mi le exprim.
Si da, sunt femei care-si permit sa stea acasa pt ca sotii castiga mult, dar la un moment dat copiii cresc, au scoala, prieteni, viata lor..si ar trai intr-o lume paralela.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -