Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (7)


154 raspunsuri la acest subiect

#1
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 24 august 2005 - 10:53

Continuarea de aici



mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[copil], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

#2
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 24 august 2005 - 10:59

Ca tot a venit vorba de educatia religioasa a copiilor,voi ce carti bune ati citit pe tematica?Eu le am pe cele ale Maicii Magdalena si pe cea a Episcopului Irineu.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#3
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 24 august 2005 - 11:03

Nici eu nu inteleg ce-i asa de traumatizant sa le spunem copiiilor ca Dumnezeu si Maica Domnului sunt necajiti cand el nu e cuminte. ca doar nu-l amenintam cu focul iadului, in cazul asta as intelege. dar sa-i spui ca sfintii se supara cand copiii nu sunt cuminti mi se pare foarte corect. ca in relatia dintre copil si parinte, cand copilul greseste nu cred ca mama evita sa ii spuna ca a suparat-o, ca sa nu-l traumatizeze si sa nu-i incarce sufletul

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[copil], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

#4
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 24 august 2005 - 11:12

eu am: Sfantul Ioan Gura de Aur-Omilii si cuvantari despre educatia copiilor;Irineu, episcop de Ekaterinburg si Irbit- educatia religioasa, invataturi pt copii si tineri; Maica MAgdalena- Cum sa comunicam copiilor credinta ortodoxa;-Sfaturi pt o educatie ortodoxa a copiilor de azi;N.E.Pestov-cum sa ne crestem copiii, calea spre desavarsita bucurie;Sf Vladimir, Mitropolitul Kievului- despre educatie. asadar, de teorie sunt toba, practica ma omoara.mi se pare foarte greu, ca vin copii cu niste intrebari de ma lasa cu gura cascata. cum sa explici unui copil de 3 ani ce e sufletul?

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[copil], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

#5
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 24 august 2005 - 11:39

Da,si eu tot la teorie stau bine,dar inca nu ma confrunt cu probleme(mari [:D]),Ilinca fiind inca micuta.Adita cred ca intr-un fel sunt si distractivi cu intrebarile lor,chiar daca te lasa tablou [:D].Ce i-ai raspuns la intrebarea cu sufletul?

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#6
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 24 august 2005 - 12:11

Dragelor, citeam un articol al lui Laurentiu Dumitru, cu titlul “O vorba neortodoxa: Asa mi-a fost scris!”. Iata cateva paragrafe foarte interesante:

Desi Fiul lui Dumnezeu a venit in lume, a marturisit Vestea cea buna, a patimit, a murit si a inviat, desi ne-a dat indreptar de viata, noi inca mai gasim ca suntem niste simplii robotei. Oare de ce nu se intreaba toti aceia care marturisesc ca exista predestinare: "De ce oare a mai vorbit Bunul Dumnezeu despre Judecata?"; "De ce oare Adam a fost gasit vinovat pentru neascultare, caci, de buna seama, si el putea spune: asa mi-a fost scris!?".

Stim ca Dumnezeu ne-a dat darul libertatii. Dumnezeu a vrut ca noi sa putem sa-i spunem si "Nu", desi sunt incredintat ca asteapta intotdeauna "Da" la chemarea Lui. Dumnezeu cauta sa-l uneasca pe om cu El, cauta sa-i dea locul pe care i l-a gatit, tanjeste dupa privire si-o inima indreptata spre El si se bucura aidoma unui copil - indraznesc a spune prin cuvinte omenesti, caci bucuria copiilor e curata si deplina - impreuna cu ingerii, cand afla ca omul intinat de pacat vine spre El cu pocainta...


Si atunci ce sa facem ca sa nu gresim in deciziile si faptele noastre?

...Omul se va goli de sine, va face astfel loc lui Dumnezeu, incredintat fiind ca voia lui Dumnezeu implinindu-se, oricare ar fi ea, bine vremelnic si vesnic aduce. Auzind aceasta Tatal va lucra cu tine si voia ta va fi voia Lui in masura in care cuvintele tale exprima starea inimii si puterea vointei. Cel deplin incredintat lui Dumnezeu nu va avea de rostit decat: "Faca-se voia Ta!", "Miluieste-ma ca netrebnic sunt!", "Slava Tie, Doamne, slava Tie!". Nu case, nu masini, nu succese, ci voia Lui. Daca sunt acestea in voia Lui, slava Lui, de nu sunt, deopotriva slava...


Ce parare aveti voi? Cat e liber arbitru in viata noastra si cat e destin? Daca ne gandim la cele de mai sus, nu exista destin!! Doar ca noi putem sa IL chemam pe Dumnezeu sa ne ajute, lumineze, indrepte pasii pe calea buna...in rest El ne lasa sa facem noi alegerile...

#7
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 24 august 2005 - 12:18

Adita ai dreptate ca e foarte greu.
Noi inca n-am ajuns la faza cu sufletul ...Ioana inca intreaba de ce nu-l putem vedea pe Doamne-Doamne decat in "iconi"?
Eu chiar am probleme ca mi-e frica sa nu-i dau raspunsuri prea
nepotrivite pentru varsta ei. Ce pot sa-i spun decat ca Doamne e in cer ...

Irina.c. bucura-te inca de perioada Ilincai ce e mai greu vine mai incolo.

Copiii sunt asa de vulnerabili si influentabili...mai ales ca sutn bombardati din toate partile cu chestii contradictorii.
De exemplu Ioana se mai uita la desene si iau exemplul cel mai inofensiv: Pinocchio. O vad pe Ioana intr-o zi ca ia un bat si vine la mine si zice ca ea e zana si-mi da viata cu bagheta magica. AM ramas perplexa..I-am explicat eu ca zana e de fapt trimisa tot de la Doamne-Doamne.
Oare sa-i interzic desenele de tot?

Va pup
Irina



#8
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 24 august 2005 - 14:29

Nici eu nu cred in destin,in "asa ne-a fost scris".Omul e liber sa aleaga intre bine si rau.Dar cred ca atunci cand ne rugam si ne lasam in voia lui Dumnezeu,El ne conduce si aranjeaza lucrurile in asa fel incat totul sa fie bine.Dar chiar si asa,exista o parte a noastra pe care trebuie s-o implinim.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#9
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 24 august 2005 - 15:16

quote:
Originally posted by star33
Ce parare aveti voi? Cat e liber arbitru in viata noastra si cat e destin? Daca ne gandim la cele de mai sus, nu exista destin!!


frumoasa intrebare! eu cred ca destinul omului este sa fie mantuit, iar mantuire fara liberul arbitru nu se poate, ar fi contradictie in termeni! cum sa te eliberezi de pacate si sa intri in Paradis cu forta=asa ti-a fost scris? :-)

p.s. Irina, uf, rasuflu usurata! :-) [pup]

#10
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 24 august 2005 - 15:57

Star33 frumoasa provocare.

Pentru mine destin si predestinare nu e acelasi lucru.
Destinul exista in crestinism. Parintele Arsenie Boca are o vorba care mie-mi place: "Destinul sunt rosturile pe care le-a ascuns Dumnezeu in viata fiecarui om si pe care omul trebuie sa le desfasoare la randu-i intre oameni. In fiecare om e sadita o intentie
a lui Dumnezeu , care prin om trebuie sa devina creatia.
Destinul este colaborarea omului cu Dumnezeu".

Predestinarea pentru mine nu e un concept crestin. E ca si cum ai fi
o fiinta fara libertate, fara vointa proprie .

Eu zic ca din fiecare lucru ce ni se intampla noi trebuie sa ne
vedem de fapt destinul nostru , rostul nostru aici pe pamant.

Cu dragoste in Hristos

Irina





Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -