Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

OLITA, DIN PUNCT DE VEDERE PSIHOLOGIC


13 raspunsuri la acest subiect

#11
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 02 mai 2007 - 12:31

Pe al meu fiu- cel mare- l-a invatat soacra-mea intr-o saptamana. Era vara, l-a lasat fara pampers si cam la 2 ore venea la el cu un borcan si il provoca la pisu. Copilul era foarte incantat de ideea ca vede el cum se face. Iar in parc - udam copacii ca sa creasca mari. Dupa vre-o luna am plecat cu el in concediu si "am uitat" borcanul acasa asa ca a facut la wc ca tati iar pe plaja - mergeam in apa (pt pisu)- dar cu apa pana la genunchi, ca nu accepta sa nu vada el cum se face. Eram de ras cand ieseam din apa mai adanca sa facem la mal!
La olita sau pe colacul reductor a refuzat sa faca si avea deja 2 ani jumate cand se intampla povestea asta!




Anya

#12
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 02:45

Tin minte ca si eu eram disperata cu al meu copil care nu voia sa auda macar de olitza,daramite sa mai stea si pe ea..si era trecut binisor de 3 ani.Ma gandeam ca nu mai scap de pampers pana nu ajunge la scoala.Doamne,cat stress si nervi si necaz...

Si apoi,cand a vrut el ,intr-o zi am scapat si ziua si noaptea si n-a facut niciodata in pat sau in pantaloni.Doar vreo 3 accidente la gradinita cand a avut pantaloni cu nasturi si nu s-a dus la timp la toaleta.

Daca mai fac un copil nici nu ma gandesc sa mai fac atata stress cu olitza,e pur si simplu obositor pentru copil si pentru mama...oricum o sa faca cand o sa inteleaga si nu inseamna ca e copilul mai istet daca face la 2 sau la 3 ani.In plus,daca e copilul dresat la 10 luni sau 1 an jumate sa faca la oala e stressul la fel de mare sa pui copilul tot timpul la oala,sa-l pazesti etc decat la 3 ani cand se duce singur[:D]. Nu sunt indolenta,ci va spun din experienta mea,am inceput la 1 an si a fost imposibil sa-l determin pe fi-meu sa faca pana la 3 ani si 4 luni.Sau parintii mei sau educatoarele etc.Si am stat degeaba 2 ani si mai bine cu olita la indemana.Pierdere de vreme si de nervi.



Si stie fi-meu asa de bine din prima zi fara pampers ca nici la mare,nici la piscina,nici in cada nu da drumul vreodata la pipi,se tine si cu lacrimi in ochi pana ajungem la toaleta sau la tufis.[^]



Life is not measured by the number of breaths we take,but by the

moments that take our breath away.



Anca

carnaval



#13
mate

mate

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 04 mai 2007 - 12:12

mai sa stiti ca m-am linistit...ca al meu la doi ani si cinci luni nu vrea sa vada olitza in fata ochilor.I-am cumparat si colacel pentru WC dar nici pe ala nu vrea sa stea.





Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici[bibe](27 Nov 2004)

Christinel[copil]

New Zealand

Osama



We may have different skin colours, but we are all PINK on the INSIDE.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -