Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

OLITA, DIN PUNCT DE VEDERE PSIHOLOGIC


13 raspunsuri la acest subiect

#1
victoriamaria

victoriamaria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 26 aprilie 2007 - 10:55

Am un baietel de 2ani si 7 luni care inca nu s-a obisnuit cu olita; mai exact spus sta pe olita (chiar si 1/2 ora daca il lasi), l-am pus prima oara pe olita pe la 10 luni, dar.......... problema cea mare este ca nu spune cand vine pisu sau caca, eventual spune dupa.
I-am explicat de n ori ce trebuie facut, cand reuseste sa faca ceva in olita ne bucuram impreuna, aruncam "produsul" impreuna in WC, ce mai sarbatoare, nu alta.De asemenea in cele mai multe dimineti scutecul lui este uscat, nu face toata noaptea nimic deci ar fi pregatit.
Am incercat tot felul de recompese , nu-l atrage nimic...., cum sa procedez,abordand problema d.p.d.v psihologic, nu vrea nici sa-l fortez, dar la toamna va merge la gradinita si pana atunci trebuie sa scapam de pampers.
Daca il intreb de ce nu ai spus inainte de a face imi raspunde "nu vreau"
Sunt disperata, as vrea un sfat competent.

#2
roxanal

roxanal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 26 aprilie 2007 - 17:41

dupa parerea mea, proprie si personala [:D]nu este inca pregatit ptr olita..si ca sa continui eventuala serie de intrebari [:D]..nu este pregatit..ptr ca nu este..unii copii devin curati mai tarziu decat altii, si nu ptr ca nu sunt in stare sa faca asa ceva ci ptr ca nu simt nevoie, le face mai multa placere retinerea "produsului"[:D] si puterea ce rezida din asta decat placerea pe care o gaseste in "ofranda" pe care ti-ar dedica-o..asa ca.. rabdare si tutun..lasa-l in pace, nu mai insista, si o sa faca si la olita..inteleg presiunea asupra ta, tb sa mearga la gradi si acolo ar tb sa nu mai faca la pampers..se poate ca si apropiatii sa faca presiuni asupra ta(gen : cum, nu face inca la olita??)..dar lasa totul in urma..o sa fac acand o sa fie el pregatit...pe Maria, care acum are 6,4 ani, n-am pus-o pe olita decat la 1,5 ani, si in 2 saptamani s-a obisnuit singura cu pampersul de zi iar in alte 2 de pampersul de noapte...fara nici o presiune..i-am aratat olita, i-am explicat la ce foloseste..si cam atat...n-am avut nici un fel de problema, desii multe mamici imi spuneau ca au scapat de pampars la 7 luni[bang], in schimb la Teo(1,5 ani), acum i-am arata olita, i-am explicat la ce foloseste si desii a inteles perfect la ce foloseste..nu are nimic ptr ea [:D]..dar : dupa ce face kk, ia olita, isi da pantalonasii jos, se aseaja pe olita..sta si se face ca se screme usor..pe urma se ridica, face bravo, bravo, isi ridica pantalonii si ne arata olita[:D]...dar si pe ea o las in pace, desii tare bine mi-ar prinde sa pot renunta la pampersi[:D]..asa ca in concluzie..eu zic sa-l mai lasi putin, poate se hotaraste sa faca ca tine[:D]..succes mult

tati si printesele : http://thumb0.websho...00KuUueE_th.jpg
nasterea Ioanei Teodora : http://forum.desprec...?TOPIC_ID=87474


#3
mobriq

mobriq

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 134 mesaje

Postat 26 aprilie 2007 - 19:17

Noi am renuntzat de cateva luni la pampersul din timpul zilei. Metoda a fost sa il las fara pampers (de abia atunci am realizat cat de comod era cu el!). Au fost destul de multe "accidente" la inceput, dar s-a invatzat la olitza pana la urma - greu de spus cat a durat, ca nr "accidentelor" s-a redus treptat. Din fericire nu prea avem covoare. Cand plecam de acasa aveam grija sa avem schimburi pt el. Important e sa realizezi si tu ca nu-i nici o tragedie daca face pe el, nu stiu daca e posibil sa eviti complet chestia asta. Si trebuie sa vada si el consecintza de a nu face la olitza.
Succes!
Noi tre sa incepem operatiunea de renuntare la pampersul de noapte, dar mai intai tre sa renuntzam la biberon ... ca dimineatza pampersul ii plin.
Citisem ca in momentul in care sunt in stare sa urce si sa coboare scarile singuri, isi pot controla si sfincterul ... numai ca voinicul nostru a devenit meshter la scari cu mult inainte de a face la olitza.

Monica si Eduard (3 ani)

#4
victoriamaria

victoriamaria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 27 aprilie 2007 - 11:16

Multumesc pentru incurajari!
Si eu l-am lasat fara pampers, rezultatul a fost ca imediat dupa pisu cere sa fie schimbat pentru ca e ud, dupa caca (daca e destul de consistenta incat sa nu iasa din chilotei) nu spune nimic, dimpotriva se ascunde si neaga ca ar fi facut ceva .... asa ca nu stiu ce metoda sa mai incerc.


#5
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 27 aprilie 2007 - 13:07

Noi am renuntat la pampersul din timpul zilei dupa vreo doua luni de incercari. Amn avut parte de cateva reveniri din cauza ca il mai certam cand facea pe el, si dupa vreo doua certuri se ferea de mine cand se scapa pe el si nu ma lasa sa-l schimb, plangea de mama focului. Asa ca acum il las in pace daca se mai scapa pe el. Punem pampers numai noaptea si cand plecam de acasa, si mereu cu olita dupa noi...Ii place sa stea fara pampers, e innebunit dupa chilotei, asa ca speram cat de curand sa scapam de tot. Sfatul meu e sa nu fortezi nota cum am mai facut eu si am avut "reveniri". Lasa copilul sa renunte atunci cand o sa fie pregatit.

Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005)

http://pg.photos.yah...nia_c/my_photos
http://community.web.../user/ellinia_c

#6
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 aprilie 2007 - 17:44

Eu zic ca vara asta o rezolvi. O sa fie cald, lasi copilul fara pampers si ii zici sa te anunte cand simte nevoia sa faca la olita. Ideea e sa ceara el olita cand simte ca-i vine pipi sau kk, nu sa stea pe ea "preventiv" asteptand sa faca. Eu il puneam, fara sa ceara el, doar seara, inainte de culcare si inainte sa iesim la plimbare - pentru orice eventualitate. In rest asteptam "semnalul". Daca baietelul tau deja nu mai face noaptea in pampers, inseamna ca este foarte aproape de reusita. Succes!

Si baietelul meu a mers la olita la 2 ani si jumatate, in 2-3 zile - gata, se obisnuise. Atunci am cumparat si olita, inainte nu ne-a preocupat problema. Aveam ca termen limita tot inceperea gradinitei, unde nu-i primea decat fara pampersi[:D]. Intre timp s-a schimbat, au voie si cu, si fara.





#7
Elle_seb

Elle_seb

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 27 aprilie 2007 - 17:59

Victoria, fi-miu mai are o luna si face 3 ani. Si vreau sa-ti spun ca abia cu vreo 2 luni in urma a vrut sa stea pe olita. Pur si simplu nu vroia. Urla cat il tineau puterile daca vroiam sa-l pun pe olita. Si cum iti spuneam, acum vreo 2 luni a acceptat-o, intre timp s-a obisnuit cu ea, iar acum mai nou, nu mai vrea decat la WC. Isi ia lighenasul pe care-l intoarce cu fundul in sus, se urca pe el si se aseaza singur pe WC, fara sa-l tin eu, pentru ca nu ma lasa, vrea el singur sa stea pe WC fara ajutor. Acum nu mai face in pampers, ziua sta fara pampers, face la WC de cele mai multe ori sau la olita (i-am luat dintr-aia gen scaunel), noaptea ii pun pampers preventiv, insa dimineata e uscat, nu face.
Baietelul tau nu este inca pegatit. Cand va fi, se va aseaza singur. Sfatul meu este sa ai rabdare, sa nu disperi, pentru ca nu-i nimic anormal. Iar el, cu cat te va vedea pe tine mai inversunata, cu atat va refuza mai tare. Continua sa-l lauzi cand reuseste isprava (si noi tot asa facem) si usor - usor se va obisnui.
[flo]


Elle_seb

BASE, BASE, NU CEDA,
NOI SUNTEM DE PARTEA TA!
[marinar] [sm] the [pirat]

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!



#8
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 30 aprilie 2007 - 12:06

Fiul meu cel mic e tareeee! La 1 an jumate se aseaza pe olita si face kk, dar refuza sa-si dea jos pampersul si pantalonii [:D].
Asteptam sa mai creasca.

Anya

#9
florinad

florinad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 30 aprilie 2007 - 17:37

Baiatul meu are doi ani si 9 luni. Munca mea de a-l determina sa faca la olita era zadarnica. Orice am incercat. Asa cum spui tu, statea pe olita si nu facea nimic, iar dupa ce se ridica isi dadea drumul. Se mai intampla si sa-l prind si atunci il laudam si el era foarte fericit (Acuma nu mai e suparata mami!).L-am certat, l-am pedepsit, i-am explicat... nimic nu a mers. La fel ca si baiatul tau nu facea nimic toata noaptea, dar dimineata daca nu eram destul de rapida sa-l pun pe olita, facea in pampers. Cateodata imi spunea dupa ce facea alteori imi dadeam eu seama [:D].
Dar pana la urma, in mare, am scapat de pampers. Cum am facut eu? Intr-o seara cand a facut baie se juca in vana si l-am auzit spunand: Acuma fac pisu in vana. Foarte bine, mama, fa!, i-am raspuns eu. Si a facut. Ahaaa, deci tu faci cand vrei, pai stai ca schimbam placa. In dimineata urmatoare am apucat sa-i dau scutecelul jos, inainte sa faca si i-am zis: Hai, mama, sa mergem sa faci pisu in WC asa ca tati. Si ne-am dus la WC, el foarte incantat, a facut. L-am laudat, i-am spus lui tati. Dupa aceea, de cateva ori nu am mai reusit, dar dupa ce stiam ca facuse, cam la doua ore il dezbracam si-i spuneam sa faca pisu. Si tot asa vreo doua sapt, nu cred ca am uitat sa-l pun. Si a mers! Cand se trezea se mai scapa pe el, dar in rest nu prea mai facea. Si am renuntat la pampers. Acuma nu il mai punem nici noaptea. Intr-o zi, insa, fiind la maica-mea si luandu-ne cu povestile, am uitat sa-l pn. Si numai ce-l aud ca zice: Buni, hai pune-ma pe olita repede, ca vine pisu, hai repede! Mi-a venit sa-l mananc si nu mi-a venit sa cred ca spune el ca-i trebuie, el care nu spunea niciodata (eventual spunea dupa[:D]). Si de atunci m-am mai relaxat, nu-l mai puneam din 2-3 ore sa faca, dar asa mai zice, mai nu zice, asa ca mai trebuie sa ne tinem de el. Insa in principiu, problema e rezolvata! Incearca si tu asa! Poate reusesti ceva. Poate nu! Daca nu, stai linistita, vei gasi tu o metoda pentru copilul tau. Si eu eram disperata, ca baiatul meu nu se incadreaza in standarde si ca nu sunt o mama bune, mai ales ca multa lume imi zicea ca e vina mamei. Trebuie sa fii staruitoare si sa ai rabdaresi sa-l urmaresti cu atentie. Vei gasi metoda potrivita. [cool]

#10
victoriamaria

victoriamaria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 02 mai 2007 - 11:45

Va multumesc pentru incurajari si sfaturi!
Si la noi functioneaza dimineata pusul urgent pe olita, atunci face, dar trebuie sa-l prind imediat dupa ce se trezeste ca altfel isi da drumul in pampers, am incercat si pusul pe olita la intervale regulate de timp dar efectul e acelasi adica daca ii vine sa faca atunci face, daca nu asta e se ridica si face in urmatoarele 10 minute in chilotei sau in pampers.Eu speram ca o sa-l atraga ideea de a purta chilotei ca si oamenii mari, dar a functionat doar partial, el imi cere pampers motivand de exemplu ca ii este frig fara el.
Imi pun mari sperante in vacanta la mare, am mai auzit situatii cand copilul a reusit sa se dezvete de pampers la mare, fiind cald a fost lasat fara pampers si...., ce parere aveti?


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -