Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

555-OB-GYN


1394 raspunsuri la acest subiect

#211
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 14:09

quote:
Originally posted by lai


Draga nimeni,

Intr-adevar diagnosticul este de sindrom al ovarelor polichistice - greseala este a mea ca nu am sesizat diferenta. Iti multumesc mult pentru raspunsul tau. Nu este prima data cand pun intrebarea asta (sau intrebarile astea) unui medic ginecolog, dar pana acum am avut parte de raspunsuri evazive. Stiu ca in multe probleme medicale (poate in majoritatea?) din pacate nu exista un raspuns clar, negru pe alb, fara posibilitati de interpretare si fara exceptii, insa pentru mine si, banuiesc, pentru majoritatea persoanelor in situatia mea, e important sa mi se spuna, in masura in care se poate si se cunoaste, care este situatia reala, chiar daca este trista, ca sa pot face tot ce se poate face, insa in acelasi timp sa stiu ce ma poate astepta, sa imi pot evalua optiunile si sa incerc sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba.

Ceea ce vreau sa iti spun de fapt este ca apreciez foarte mult raspunsul tau clar, la obiect, si in acelasi timp maniera naturala, umana, personala in care scrii, care ma incurajeaza si ma face sa ma simt om, si mai mult decat atat, om printre oameni. Drept sa-ti spun, mi s-a inmuiat inima cand am citit raspunsul tau.

Multumesc!


Lai



Lai,

Un lucru trebuie sa iti fie clar si vad cat se poate de bine ca nu iti este (inca): nici unul dintre "adevarurile" referitoare la starea sanatatii tale nu este, asa cum spui tu, "trist". Esti o persoana perfect normala, cu o mica particularitate de functionare a axului hipotalamo-hipofizo-ovarian. Asta este tot. Nimic mai mult. Consecintele sunt corectabile intr-o oarecare masura, putandu-se chiar incerca obtinerea unei sarcini prin stimulare ovariana. Deci te rog foarte mult incearca sa renunti la ideea existentei vreunui handicap in ceea ce te priveste. Din modul in care scrii imi dau seama ca esti o persoana deosebita (si nu ma pot opri sa ma intreb ce cauti in SUA in aceste conditii...) si este un mare pacat sa-ti autoimpui statutul de handicapat in conditiile in care disfunctionalitatile tale se manifesta intr-un plan extrem de intim, deci fara impact asupra integrarii tale sociale. Cine te iubeste trece in mod sigur peste problemele pe care le ai si de care nu esti vinovata sub nici o forma. In locul tau as aborda problema tocmai din aceasta perspectiva: fiind o persoana deosebita, iata ca ai fost "dotata" cu o "piatra de incercare" suplimentara pentru testarea celui care vrea sa fie langa tine; cel care este capabil sa nu fie influentat in atitudinea lui de problemele tale poate merita statutul de partener al tau, altfel trebuie exclus instantaneu.

Lai, fii fericita, meriti!!!




"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#212
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 14:46

quote:
Originally posted by twety

Draga nimeni am o intrebare pentru tine sunt insarcinata in 25 saptamani la 24 am facut o eco de morfologie la dr. Pop si mi-a spus ca gradul de imbatranire al placentei este 2-3 cu grosimea max.3cm. Cand doctorita cu care urmeaza sa nasc a vazut rezultatul sa mirat deoarece mi-a zis ca la nastere ar trebui sa am gradul 2-3 iar acum 0. Care sunt stadiile de imbatranire ale placentei? Multumesc.



Twety,

Stadiile de imbatranire sau maturare ale placentei sunt definite ecografic, adica aspectul ecourilor returnate de placenta in cadrul acestei investigatii este cel ce contureaza un anumit grad al maturitatii placentare. Nu cred ca ti-ar folosi la ceva sa-ti spun care sunt elementele de diagnostic ecografic care definesc fiecare stadiu de imbatranire placentara. Cred ca ceea ce iti este util tie ar fi sa stii ca exista 4 astfel de stadii, notate de la 0 la 3. Stadiul 3 este caracteristic perioadei termenului si semnifica iminenta acestuia, stadiul 2 apare putin inaintea termenului si anunta apropierea lui, iar stadiile 0 si 1 se intalnesc in restul sarcinii (stadiul 1 numai in cea de-a doua jumatate a sarcinii).

La 24-25 saptamani placenta ar trebui sa se gaseasca in stadiul 0, cel mult 1 de maturare. Prezenta unor stadii ecografice avansate evidentiaza o imbatranire precoce a placentei, cu formare de mici trombi care eventual sufera si un proces de calcifiere (care dealtfel sunt responsabili de aparitia ecourilor specifice vazute la ecografie). Aceasta presupune o reducere a schimburilor transplacentare intre mama si fat, si deci la un anumit grad de suferinta fetala in utero.

Tinand cont de explicatiile sumare de mai sus, putem concluziona totusi ca daca nu exista semne de suferinta fetala, este vorba probabil de o interpretare eronata a gradului de maturare al placentei. Acest lucru este perfect posibil, dat fiind faptul ca diferentele intre aspectele ecografice ale celor 4 stadii de maturare sunt relativ mici si deci pot fi usor confundate. Este drept, diferenta intre stadiul 3 si stadiul 1 este semnificativa, dar erori date de artefacte ecografice apar relativ frecvent. Eu as sugera investigarea unei eventuale suferinte fetale, dupa reefectuarea ecografiei de sarcina cu restabilirea gradului de maturare placentara.

Nu te agita prea tare deocamdata, sansele majore sunt ca rezultatul ecografic sa fie eronat. Tine-ma, te rog, la curent cu evolutia lucrurilor, OK?



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#213
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 17:06

quote:
Originally posted by iuliana

Revin si eu cu o noua intrebare si cu multumirile de rigoare pentru raspunsul dat la o intrebare anterioara. Sint insarcinata in 34 de saptamini si de vreo 4 zile a inceput sa ma manince pielea ingrozitor pe tot corpul. Mentionez ca nu e vorba de o intoxicatie sau ceva de genul asta. La ultimul control imi iesisera proteine in urina, plus ca mi se umfla picioarele ingrozitor. Am inteles ca in cazul picioarelor umflate un remediu ar fi repaus la pat de vreo 3-4 ori pe zi, plus reducera sarii din alimentatie. Dar pentru mincarimile de piele ce as putea face? In afara de o crema pe care mi-a recomandat-o dr, in privinta alimentatiei as putea face ceva? Si care ar fi cauza acestor mincarimi? Multumesc!!!



Iuliana,

Din cele scrise de tine inteleg ca ai o disgravidie de ultim trimestru, forma edematoasa. Pentru aceasta intr-adevar repaosul prelungit la orizontala reprezinta un element esential in prevenirea aparitiei sau in determinarea disparitiei edemelor membrelor inferioare. Reducerea aportului de sare este utila doar daca ai avut o afectiune cardiovasculara anterioara sarcinii si in cadrul terapiei acesteia ti-a fost prescris regim dietetic hiposodat, altfel este un chin inutil sau chiar daunator. Sper insa ca valorile tensiunii arteriale sunt in limite normale - te rog verifica acest aspect, este extrem de important.

In tabloul clinic al disgravidiei de ultim trimestru nu au fost descrise mancarimile de piele pe tot corpul (prurit generalizat, in termeni medicali) deci sincer sa fiu nu CRED ca ele sunt consecinta gestozei. Daca mancarimile nu sunt insotite de nici un fel de eruptie cutanata (roseata, bubite, etc), nu ma pot gandi decat la eventualitatea unui icter, stare putin probabila, caci banuiesc ca intr-o atare situatie mi-ai fi mentionat coloratia galben-aurie a tegumentului.

Cum cauze de prurit generalizat idiopatic (adica fara cauza evidenta) sunt o multime, mi-e absolut imposibil sa te orientez intr-o directie sau alta. Presupun ca ti-a fost prescris un unguent cu corticoizi, in a carui utilizare te-as ruga sa fii mai mult decat ponderata, hormonii continuti in medicament trecand cu relativa usurinta in circulatie si deci si la fat. Cum una din cauzele cele mai des intalnite de prurit idiopatic este cea nervoasa (stress prelungit), ma gandesc daca nu ar fi utila administrarea unei cantitati reduse de Diazepam (Valium), de exemplu 1/2 tableta la fiecare 12 ore.



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#214
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 17:22

quote:
Originally posted by Pisoias

Draga nimeni, eu folosesc pastile anticonceptionale(Diane35) de 4 luni, luna aceasta am luat 11 pastile si am uitat sa mai iau, si la vreo 2-3 zile dupa ce am intrerupt mi-a venit ciclul, este normal? Pana acum am avut un ciclu regulat(28-29 zile).
Cu multumiri, pisoias.



Pisoi,[:D]

Lasand deoparte aspectul ca joaca cu pilulele contraceptive, care sunt amestecuri de hormoni, nu este indicata, si deci nu trebuie sa se mai repete vreodata, aparitia menstruatiei la cateva zile dupa intreruperea administrarii anticonceptionalului oral este o reactie normala a organismului, ale carui cicluri hormonale sexuale au fost profund deranjate de "medicatia" aplicata.

In afara de acest aspect, te rog spune-mi si mie, Diane 35 a fost prescris de un medic, sau le iei din proprie initiativa? Daca a fost un medic, el este ginecolog sau dermatolog/endocrinolog? Iar daca e ginecolog, ce a determinat alegerea lui Diane-35 (cosuri, seboree, pilozitate excesiva)?

In final: copii, nu va jucati cu pilula! [:D]



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#215
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 17:30

quote:
Originally posted by ina_nz

Dragii mei nimeni, Nimeni, teo, Teo Leonte, arian....etc,
Va multzumesc la totzi pentru raspunsuri si va pup pe fiecare in parte!

Toate cele bune,


Ina



mai vrem!!! [si-eu]mai vrem!!!



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#216
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 17:45

quote:
Originally posted by diana904

Dle. doctor, va multumesc mult pentru timpul acordat. Intr-adevar am peste 30 de ani, mai precis 33 si 2 copii nascuti prin cezariana. Nu am avut nici un fel de probleme in urma operatiilor ( a 2-a a fost acum 2 ani) necazurile au aparut de citeva luni. Nu am nici un fel de dureri, nici febra, frisoane, numai aceasta singerare. Un control ginecologic s-ar impune, intr-adevar, avind in vedere ca ultimul l-am facut la 6 saptamini dupa nastere (rusine sa-mi fie), dar comoditatea e mare. VA multumesc inca o data pentru rabdarea cu care m-ati "citit" si m-ati indrumat.



1. aici sunt, acum, arian... nu "d-le doc". Ce mi-as putea dori mai mult decat sa fiu un arian adevarat???
2. ma bucur daca v-am lamurit sa mergeti la un examen ginecologic, datele pe care vi le-am schitat sunt doar niste directii grosiere in care se orienteaza diagnosticul in astfel de situatii, deci nu pot fi luate drept element de referinta.
3. mult succes si numai sanatate!!!



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#217
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 18:05

quote:
Originally posted by Lala26

Buna domnule nimeni!:)[hia] desi mai mult ca sigur ca nu esti un "nimeni"...Primeste si multumirile mele pentru rolul pe care ai ales sa-l joci pentru comunitatea acestui site [bis].

Am indraznit sa te abordez in urmatoarea problema: sunt insarcinata in 10 saptamani [gravi], am contactat doctorul meu de familie in vederea evaluarii starii mele de sanatate. Acesta mi-a recomandat analize de sange si urina precum si o vizita la ginecologul meu. Zis si facut: toate bune si frumoase pana acum. Mai am un copilas de aproape doi anisori si mi-e teama ca venind in contact cu alti copii (la joaca, la cresa) s-ar putea imbolnavi de una din bolile copilariei si m-ar putea molipsi - ceea ce ar avea efecte necontrolate si nedorite asupra sarcinii (fatului). Am citit ca as putea sa fac analize pentru anticorpii acestor boli (otita, rubeola, rujeola) plus altele (gen toxoplasmoza). As vrea sa stiu :

- daca sunt teste uzuale si le pot face la orice spital/clinica;
- de ce nu mi le-a recomandat medicul de la bun inceput (ptr ca imi fac realmente griji acum, mai am doua sapt si inchei primul trimestru si vreu sa inchei cu bine acesta perioada sensibila ptr fat si intreaga sarcina)?

Multumesc inca o data si astept si eu mic raspuns!

Lala & [copil]itzu



Lala,

Dozarile de anticorpi anti-rubeolici, rujeolici, varicela, ca si a celor anti-chlamydia, toxoplasma, listeria, citomegalovirus, herpes, etc NU sunt dozari uzuale si mai mult decat atata NU sunt efectuate de orice laborator de spital.

Identificarea acestor anticorpi se face (in primul rand pe criterii economice - analizele respective sunt scumpe sau foarte scumpe pt buzunarul romanului de rand) doar in cazul in care situatia particulara a gravidei lasa loc banuielii existentei unei asemenea boli sau a iminentei instalarii ei (asa cum ar fi in cazul tau). In ceea ce te priveste insa, trebuie sa stii ca daca ai facut bolile copilariei (in copilarie, de obicei... [:)]), sansa majora e ca tu sa fi dezvoltat deja imunitate fata de agentii cauzali ai bolilor respective. Un nou contact cu un bolnav NU va duce la reaparitia bolii, deci NU va constitui un pericol real pt produsul de conceptie.

Pentru linistea ta, daca ai si fondurile necesare, pot face dozari de anticorpi IgG pt rubeola, rujeola si varicela. Acestia dovedesc existenta sau absenta imunitatii reziduale dupa o primoinfectie cu germenul in cauza. Laboratoare care efectueaza aceste dozari si sunt distribuite in mai toate orasele mari din tara sunt cele ale Medicover-Rombel si IDS.



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#218
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 21:47

quote:
Originally posted by catia

am si eu o intrebare.deficitul sever de proteinaS cum il "traducem"?
stiu ca e un anticoagulant natural dar n-am mai multe date momentan.sunt insarcinata in sapt 26 si acum o luna la eco am descoperit "dilatatii venoase" la nivelul placentei cu continut semisolid-aspect ace.pana acum am facut tot felul de analize-am desc si listeria pt care am luat 14 zile ampi.si acum asta.sa fie tromb?asta sa insemne?
te rog mult!merci!



Catia,

Deja stii cam tot ceea ce trebuie sa stii. Deficitul de factor S, care este intr-adevar un anticoagulant sanguin, determina hipercoagulabilitate a sangelui, adica acesta "se incheaga" mai repde si mai usor. Coagularea mentionata se produce cu precadere acolo unde ea este favorizata de conditiile de curgere a asangelui, si anume in teritoriile vasculare in care sangele "balteste", adica se gaseste in cantitate relativ mare si are o viteza de curgere redusa. Un astfel de teritoriu vascular este cel venos.

Tromboflebitele superficiale si profunde vor fi deci una dintre cele mai evidente consecinte ale deficitului de proteina S.

In context, este perfect posibil ca venele dilatate cu continut semisolid sa fie intr-adevar vene varicoase datorita unor trombi formati sau mai degraba in formare.

Prezenta unor vene varicoase placentare, ca si a trombilor placentari in numar redus este insa perfect normala la 26 saptamani de gestatie... Nu stiu de ce ai ajuns tocmai la concluzia existentei unui deficit de factor S. Ai fost cumva diagnosticata in acest sens inainte sau pe parcursul sarcinii prezente?

Sincer sa fiu, nu cunosc tratamentul in astfel de situatii, dar banuiesc ca unul anticoagulant ar fi eficient si in conditiile deficitului de factor S. Cred ca ar trebui sa consuti un hematolog care, impreuna cu obstetricianul care iti urmareste sarcina, sa stabileasca terapia de aplicat, in cazul in care ar fi intr-adevar nevoie de o anume terapie.

Te rog tine-ma la curent cu investigatiile efectuate si rezultatele lor, cu diagnosticele stabilite si terapia aplicata, sunt foarte interesat de ele! Altfel, te rog fii calma si... mult succes, mai e putin pana la strigatul de victorie!



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#219
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 30 iunie 2003 - 03:25

quote:
Originally posted by camelia-daniela

Dragä nimeni, sau Teo...( apropo´ de primele mesajele, legate de numele täu...este specificat chiar la inceput, deci nu este o problemä sä il afli!!! )
Nu vreau sä mä lungesc cu vorba, dar vreau sä-ti spun, cä te admir f mult pt ceea ce faci...si te inteleg si de ce o faci!!!..si iti doresc sä-ti gäsesti jumätatea potrivitä, cä meriti...de ce spun asta?...citind mesajele tale, legate de situatii particulare, mi-am dat seama cä esti un "exemplar rar", cum se mai spune, dupä felul cum "vezi" viata, si cum descrii situatiile....este de necrezut, cum un om poate fi asa "simplu"...si totusi atit de complex!!!
Si eu gindesc ca si tine...si am avut noroc in viatä de un sot bun...si cred cä si frumusetea ta sufleteascä va fi räsplätitä!!!
Dacä nu mi-as fi gäsit jumätatea, ti-as fi fäcut tie curte, eu..tie... cä esti tipul de om pe care-l visam!!!...si cred cä ai vreo 42 de ani, asa cä ar fi fost ideal!!![berica]

Acum, dupä "paranteza" asta, am si eu 2 intrebäri, pt linistea mea...

1. Eu am avut mereu un ciclu, care vine regulat, la 25-26 de zile...
Chestia este cä, in ultimii 2 ani, in primele 2 zile de ciclu, am niste dureri groaznice, cä de multe ori merg incovoiatä! Se manifestä ca o presiune internä f. puternicä ( suportabilä, zic eu ), iar cind este mai critic, ca niste intepäturi puternice de cutit...si am si dureri de mijloc destul de tari. Nici nu stiu de ce sä mä tin, mai intii!!! Momentan, iau niste pastile speciale pt acest gen de dureri ( Dolormin ) si imi trece...
Am 38 de ani si recunosc, cä nu mä duc la doctor decit cind sint bolnavä räu!!! Ce pärere ai, este o chestie serioasä, sau pot sä continui cu "tratamentul" meu diletant? Si incä ceva...mä dor sinii de mor in perioada asta...se fac tari, parcä stau sä explodeze si mä dor si cind ii ating!!!...dormitul pe burtä este exclus!!!

2. In "tinerete", m-am chinuit aproape 4 ani cu medicina traditionalä, sä rämin gravidä....ajunsesem si la sefa cab. de sterilitate pe Ro!!!...dar nimic nu m-a ajutat...aveam o anexitä cronicä bilateralä, care se vindeca, dar care apärea imediat ce incepeam serviciul ( era frig si curent!!!)
Pinä la urmä am reusit, dar pe alte cäi, am doi copii, care au acum 12 si 14 ani...de vreo 3 ani nu mä mai feresc ( antibaby-pille nu suport, spirale, am avut 2, care spre final mi-au inflamat colul )...fac sex, cind imi place mie [cool] si mi-am zis cä dacä o fi sä fie, il las...dar nu a fost cazul...
Am observat cä la ciclu, mai curg si niste chegulete de singe, ceea ce mä face sä bänuiesc, cä poate am fibron ( mama mea a avut ), dar nu stiu, dacä se poate rämine gravidä chiar si asa...sau poate am din nou "recidiva": anexita cronicä!!!
Eu personal, nu as vrea sä mai fac un bebe, cu toate cä mor dupä ei!!!...prefer sä mä bucur de situatia asta, aläturi de sot, acum cind copiii sint mari si mai bine mai astept vreo 8 ani si o sä devin bunicä!!![;)]
Dacä ar fi cazul sä am una din douä, eu as läsa asa, nu m-as trata, cä nu mai am chef sä mä feresc!!!...e mult mai comod asa...sper cä mä intelegi...
Pupici, [pup]

Cami.




Cami,

Iti raspund intai la "paranteza"[:)]:
- pe vremea cand am postat mesajele referitoare la numele meu real, acesta nu era mentionat pe nicaieri prin forumul acesta; situatia s-a schimbat evident intre timp;
- daca intr-adevar intelegi pt ce fac ce fac aici, inseamna ca esti una din putinele care a citit toate post-urile mele si a mai si stat sa inteleaga ceva din ele [:)]; drept care iti spun sincer ca te admir;
- sunt un examplar nu rar, ci rarissim, dar in cel mai detrimental mod posibil; de aici si durerile mele de cap (nu atat la propriu, cat la figurat);
- ca sunt simplu si complex e discutabil; oricum, vad ca ti-ai ales de minune tara in care sa traiesti: acolo vei gasi mii de indivizi asemeni mie din punctul asta de vedere; acesta-i spiritul germanic;
- ma bucur sa aud ca ai un sot cumsecade; daca e german nici macar nu ma mir, dealtfel... era ceva normal; oricum, alegerea a fost a ta, deci nu-mi ramane decat sa te felicit;
- frumusetea sufleteasca nu e niciodata rasplatita si nici macar nu asteapta rasplata: ea isi gaseste egalul sau moare incetul cu incetul;
- nu am 42, ci 39 [:I]
- splendida "paranteza", iti multumesc din suflet pt ea!

Gata paranteza, acum la treaba:

1. se pare ca suferi de unul dintre cele mai raspandite sindroame generate de un dezechilibru minor hormonal, intre estrogeni si progesteron: sindrom dismenoreic (durerea insuportabila la menstruatie). Se trateaza in primul rand printr-un aport minim de substante progestative (adica ce au actiuni similare progesteronului natural). De exemplu eu folosesc Duphaston, 1 tableta pe zi, din ziua 11 in ziua 25 ale ciclului menstrual. Apoi un analgezic-antiinflamtor de genul Refen Retard (2 tb/zi) sau Aulin (2-4 tb/zi), pe care trebuie sa il iei incepand din PREziua menstruatiei si il continui de-a lungul intregii perioade dureroase (respectiv primele doua zile, la tine).

2. nu este exclus ca la varsta ta (NU spun ca esti batrana, nu da cu oua!!!) sa fi dezvoltata o fibromatoza uterina, mai ales dat fiind statusul hiperestrogenic evidentiat de cele povestite la punctul 1. Dar in cadrul aceleiasi hiperestrogenemii de care vorbesc apar si cheagurile mentionate de tine... Asa ca in urma tratamentului pe care ti l-am prezentat mai sus s-ar putea sa dispara si cheagurile menstruale. Nu iti pot spune, cred ca iti dai seama, care este motivul pt care nu ai mai ramas gravida, desi nu te-ai protejat. Oricum, si peste o anexita cronica se poate ramane insarcinata, sa stii... E posibil ca anexita sa fie o problema, care in timp a dus la obliterarea trompelor, iar problema hormonala sa fie o a doua. Eventual fibromatoza poate fi o a treia. Tratarea dezechilibrului hormonal nu ar duce in acest caz la pericolul unei sarcini, dar toate cele de mai sus sunt supozitii, nu chestiuni certe...

Eu as zice sa urmezi tratamentul pe care ti l-am indicat si sa scapi de neplacerile din timpul menstruatiei. Nu cred ca asta va influenta in mod decisiv fertilitatea ta.



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#220
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 30 iunie 2003 - 04:02

quote:
Originally posted by try

Nimeni, nu-ti face probleme pentru raspunsul tau. Nu era o problema care sa necesite urgenta. Vroiam doar sa mai aflu o parere in plus, caci niciodata nu strica si pe de alta parte nu ma simt foarte satisfacuta cu raspunsurile de pana acum.
Nu mai stiu nici eu ce sa cred. Dupa cum imi spui si tu, asa stiam si eu, inca din tara, ca ar trebui sa urmeze o curatare ulterioara unei pierderi de sarcina, dar:
- medicul de familie mi-a zis ca nu-i necesar si nici medicamentatie asta dupa ce a vazut rezultatele ultrasunetelor (pelvic si intrauterin). Ea este cea care mi-a spus ca putem sa incerca din nou oricand (si mie mi s-a parut suspecta treaba asta).
- medicul de la urgente a sustinut aceeasi teorie dupa ce la 17 ore de la pierderea sarcinii am inceput sa am dureri si crampe (eu deja eram speriata de dureri, asa ca m-am dus la urgente - era 3 noaptea), fara ca sa ii spun ce-mi spusese medicul de familie. El mi-a spus apoi ca aceste dureri si crampe sunt normale. La urgente am mai facut inca o data ultrasunete: rezultatele au fost aceleasi: fara resturi ramase, uter marit (normal caci fusesem insarcinata).
- la 5 zile de la eveniment am fost si la ginecolog (am reusit sa-mi pastrez programarea care o aveam pentru sarcina, chiar daca o peirdusem (aici ramai in grija medicului de fam. pana la 3 luni de sarcina, asta daca n-ai avut antecedente neplacute). Uitandu-se peste rezultate mi-a zis acelasi lucru, nu e nevoie de medicamente, e ok fara chiuretaj atat timp cat ultrasunetele arata ca nu a mai ramas nimic inauntru. Ginecologul mi-a zis insa ca trebuie sa astept 2 cicluri si apoi ne putem relua eforturile de a ramane din nou insarcinata.
Deci pana acum toate cele trei pareri au fost independente unele de altele (ginecologul nici nu stia ca pierdusem sarcina), eu nu le-am zis recomandarile de la unul la altul ca sa ma pot baza pe neinfluentare in raspunsurile lor.
Sangerarea care a urmat pierderii de sarcina (si care am inteles ca nu-i considerata menstra) a fost bine-nteles diferita de ciclurile mele obisnuite: abundenta, chiaguri destul de multe si dureri groaznice (deja cand aud de dureri ma crispez toata). In ultimele doua zile ale acestei sangerari (a durat 6 zile cu tot cu ziua in care am pierdut sarcina) m-au durut ovarele cum n-am crezut ca-i posibil vreodata. Aveam crampe ascutite in ele, era o durere localizata (puteam sa desenez un cerculet pe burta mea in dreptul fiecarui ovar).
Cu cine am vorbit din tara au fost toti mirati ca nu mi s-a facut chiuretaj dupa si ca nu am primit nici un fel de medicamentatie ulterioara.
Asa ca nu stiu ce sa mai zic. Astia aici, dupa cate am vazut eu, merg mai mult pe "lasa natura sa-si fac treaba, iar daca ea nu poate atunci o ajutam noi".
Cel putin data viitoare voi fi mai impacata caci de acum am "bad history" la capitolul sarcini si voi fi luata sub supraveghere inca de la 6 sapt, plus ca mi se va da medicamentatie (pe baza de hormoni) pentru a evita riscurile unei noi pierderi de sarcina. Astea sunt lucruri de care m-a asigurat ginecologul.
Nici nu stiu daca ce ti-am scris eu acum mai necesita vreun raspuns din partea ta, mai mult ia-o ca o completare a mesajului meu anterior. Plus ca am aparut de destule ori aici cu intrebari si, vorba celorlalte, mai exista si alte femei cu alte probleme care vor sa-ti adreseze intrebari.
O sa mai revin in momentul in care voi fi din nou insarcinata (sper ca pana atunci totul sa mearga bine si sa nu mai fiu nevoita sa-ti adresez intrebari).
Spor la munca si succes in viata personala.

Try




Try,

Decizia incorecta a fost cea a medicului de familie. El era obligat sa te trimita spre internare intr-o sectie de ginecologie in cazul constatarii unui avort. Ecografia nu poate evidentia toate resturile ramase in cavitate dupa avort, deci nu poate inlocui controlul instrumental ala acesteia (chiuretajul).

Tot incorecta a fost decizia medicului de la urgente. Faptul ca tu prezentai dureri intense la 17 ore de la un avort spontan e cea mai buna dovada ca acolo existau resturi pe care uterul se straduia sa le elemine prin contractii puternice (de aici durerile mentionate). Faptul ca in ultimele zile ale hemoragiei postabortum au durut intens si ovarele evidentiaza faptul ca ai facut o reactie anexiala postabortum datorita lipsei medicatiei antibiotice-antiinflamatorii necesare.

Ginecologul care te-a vazut la intervalul de 5 zile a avut insa dreptate: in conditiile unui avort spontan vechi de 5 zile si cu reactie anexiala bilaterala deja dezvoltata nu se mai procedeaza la chiuretaj uterin. Trebuia sa-ti dea insa medicatia corespunzatoare pt anexita reactiva pe care o dezvoltasei.

Pt cultura mea generala, in ce tara esti tu, de se trateaza in felul asta avorturile spontane?? Se vede clar ca nu au pic de experienta in complicatiile avortului, din moment ce iau asemenea atitudini "economice". Le trebuie si lor o micuta epoca Ceausescu, sa invete [:(!]



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -