Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare


158 raspunsuri la acest subiect

#21
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 31 iulie 2005 - 00:53

quote:
Originally posted by gandacelu
cata, esti copila, asta e[:D]cum adica sa discuti in princpiu? nu exista asa ceva![:D] orice discutie de acest gen implica o judecata a cuiva...judecata nu e buna in general, pentru ca porunca crestina este sa speli picioarele cuiva, nu sa-l calci in picioaregata, ca ne abatem de la subiectceva neclaritati la Viata Sf. Maxim Marturistorul?:))
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!
ajutati-l pe mihaita!
E bine totusi ca tu faci parte din prima categorie: aia care refuza sa discute.[:D] Ca intre timp mai arunci o ironie ca sa condimentezi discutia, presupun ca face parte din "sarmul" tau. Evident ca ironiile de genul "ce copil esti ca nu gandesti ca mine!" nu au nici o legatura cu a judeca pe cineva![;)]Pe curand, ca mai am a cugeta si la alte lucruri mult mai "pamantesti".[asia]_________________________________In God we trust, all others bring data.

#22
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 31 iulie 2005 - 01:01

mai stii aia cu pierderea noptilor mele si a diminetilor tale?![pk]



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#23
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 31 iulie 2005 - 01:22

quote:
Originally posted by gandacelu

quote:
Originally posted by conchita
Pavel Florenski -aflat printre marile mele iubiri ortodoxe-


si eu sunt MARE fan!

Dogmatica si dogmatism, Perspectiva inversa... ce iti mai amintesti?![cool]



eram sigura ca te gasesc co-fan Florenski! :)) daca iti mai place si Denis de Rougemont, ma fac sora de cruce cu tine, daca nu cumva suntem deja :))
din pacate, am apucat sa citesc doar Dogmatica si Dogmatism, dar o stiu pe dinafara!

m-ati convins, uite am vorbit si cu sotul meu mai devreme sa incercam totusi cu preotul roman, sa-l chemam sa ne sfinteasca locuinta si dupa aia sa ma spovedesc la el. povestea ta, Irina, vine cum nu se poate mai potrivit, ca dovada ca nimic nu e intamplator! am incercat cu pastile, cu nicorette, cu psiholog, cu hipnoza, dar ce n-am incercat ca sa ma las de fumat! m-am saturat eu de mine cu slabiciunea asta! poate se intampla minunea si la mine, da Doamne. si nu am stiut ca un preot cu darul duhovniciei, chiar daca a pacatuit, inca pastreaza harul de a ierta pacatele...pana n-a zis Gandacelu.de fapt, suna super-logic, de ce m-oi fi indoit?



#24
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 31 iulie 2005 - 01:40

quote:
Originally posted by gandacelu
Ceva neclaritati la Viata Sf. Maxim Marturistorul?:))


da, da, eu, mai multe, dar deocamdata luminati-ma ce zice aici ca nu pricep:

Episcopul Teodosie întreb#259;: "Ce r#259;u m#259;rturisim noi de te înstr#259;inezi de împ#259;rt#259;#351;irea noastr#259;?" R#259;spuns-a Cuviosul Maxim: "Fiindc#259; zice#355;i c#259; este o lucrare a Dumnezeirii #351;i a omenirii Mîntuitorului. Se cuvine s#259; credem sfin#355;ilor p#259;rin#355;i, care zic: A celor ce este lucrarea una, a acelora este #351;i firea una. #350;i voi pe Sfînta Treime, nu Treime o m#259;rturisi#355;i, ci p#259;trime, ca #351;i cum ar fi întruparea de o fire cu Cuvîntul #351;i s-ar dep#259;rta de aceea#351;i rudenie a firii omene#351;ti, pe care o are cu Preacurata Fecioar#259; N#259;sc#259;toare de Dumnezeu cu noi.

iar aici ma ia cu brrr:
Zis-au lui cei ce veniser#259;: "Ce vei face cînd romanii se vor uni cu bizantinii? C#259;ci asear#259; au venit de la Roma doi clerici #351;i diminea#355;#259;, în ziua duminicii, se vor împ#259;rt#259;#351;i cu patriarhul din preacuratele Taine." Cuviosul r#259;spunse: "Chiar dac#259; toat#259; lumea ar începe s#259; se împ#259;rt#259;#351;easc#259; cu patriarhul, eu nu pot s#259; m#259; împ#259;rt#259;#351;esc cu dînsul, pentru c#259; #351;tiu c#259; Duhul Sfînt, prin Apostolul Pavel, a dat anatemei chiar pe îngeri, dac#259; ar fi propov#259;duit într-alt chip, aducînd ceva nou în credin#355;#259;". Aceia i-au zis: "Cu adev#259;rat, este de trebuin#355;#259; ca dou#259; voin#355;e #351;i hot#259;rîri s#259; m#259;rturisim în Hristos?" Sfîntul r#259;spunse: "Este cu adev#259;rat de trebuin#355;#259; s#259; cinstim dreapta credin#355;#259;, pentru c#259; nici o fiin#355;#259; nu este f#259;r#259; acea fireasc#259; lucrare. C#259;ci Sfin#355;ii P#259;rin#355;i ar#259;tat gr#259;iesc, c#259; nu este, nici nu se cunoa#351;te fire f#259;r#259; lucrarea ei din sine; drept aceea, dac#259; nu este #351;i nici nu se cunoa#351;te firea f#259;r#259; lucrare, atunci cum se poate #351;ti c#259; Hristos este adev#259;rat Dumnezeu #351;i om cu firea?".

la ce se refera cu doua vointe si doua hotarari?

#25
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 31 iulie 2005 - 02:43

quote:
Originally posted by gandacelu
mai stii aia cu pierderea noptilor mele si a diminetilor tale?![pk]
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!
ajutati-l pe mihaita!
Sa inteleg ca nu te mai tin balamalele?[:D] Ok... Da' di ce n-ai zis asa de la inceput, bre, ma iei cu judecati si cu barfe..._________________________________In God we trust, all others bring data.

#26
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 31 iulie 2005 - 03:19

conchita, uite aici:

Maxim Marturisitorul (581-662), calugar si martir, autorul unui sistem teologic de mare amploare care a sintetizat tot ce a produs teologia bizantina, de la Origen la Scrierile areopagitice. El a scris <<Centurii despre dragoste>>, <<Ambigua>> - comentarii asupra textelor dificile biblice si patristice (Grigorie de Nyssa si Dionisie), <<Mistagogia>> (628-630), <<Raspunsuri catre Talasie>>, <<Dialog cu Pyrrhus>>. El a dominat controversa hristologica provocata de monotelism (sustinut si de imparatul Heraclius) si monoenergism, doctrine eretice care sustineau ca, deoarece vointa (<<Thelima>>) si puterea (<<energeia>>) depind de ipostas, in Hristos exista numai o singura vointa si o singura energie. Maxim combate aceasta erezie, invatind ca desi ipostasul este unic, cele doua firi isi pastreaza energiile si vointele lor, deci Hristos are doua vointe si energii. El clarifica vocabularul trinitar: esenta, putere, energie, spunind ca energie este manifestarea esentiala, concreta a esentei. In unirea ipostatica, fiecare fire isi pastreaza caracteristicile (<<idiomata>>) ei. Tot el face deosebirea intre vointa naturala (<<thelima>>) si vointa sau agegerea deliberativa (<<gnomi>>), aceasta din urma aparind ca o consecinta a pacatului. Iisus a avut vointa naturala a firii umane dar a fost liber de momentrul deliberarii. Intrucit pacatul se iveste la nivelul vointei gnomice, Iisus nu are pacat. Cu toate ca chipul lui Dumnezeu in om este libertatea, omul este confruntat cu aceasta dualitate a alegerii si deliberarii. Mintuirea este o actiune personala, adica depinde de vointa proprie fiecaruia.



iar aici o frumoasa icoana...





Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#27
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 31 iulie 2005 - 03:24

SCURT ISTORIC AL SINOADELOR ECUMENICE











Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#28
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 31 iulie 2005 - 04:41

Fetelor, scuze de interuptiune, cum priveste ortodoxia trufia? Se pare ca mai ales in zilele noastre e a doua natura a omului. Voi cum vedeti toata treaba asta? [flo]



Cristina



noi si poze mai noi

#29
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 31 iulie 2005 - 04:53

quote:
Originally posted by khristin

Fetelor, scuze de interuptiune, cum priveste ortodoxia trufia? Se pare ca mai ales in zilele noastre e a doua natura a omului. Voi cum vedeti toata treaba asta? [flo]

Cristina



nu cu ochi buni, desigur, ortodoxia predica smerenia. eu, de exemplu, am un Ego cat casa, dar lucrez la demolari, sper sa-mi iasa pana la urma. e teribil de greu sa scapi de trufie, cel putin mie mi-e greu. nu-mi iese niciodata exercitiul umilintei fata de cei inferiori (cel mai important!), numai fata de cei superiori+egali - cand e si foarte usor sa practici smerenia, e naturala in cazul asta pentru ca e insotita de admiratie, adoratie etc. prin analogie, e mai usor sa ii iubesti pe cei din familie decat pe straini, dar Iisus indeamna sa ne iubim aproapele ca pe noi insine, adica pe toti semenii sa-i iubim (eu nu pot mereu). idem cu milostenia. si ai dreptate tu, se pare ca a devenit a doua natura a omului, din pacate. e Lumea prea ispititoare, nu ne putem abtine sa intram in competitie pentru roadele ei, ca sa ni le insusim inaintea tuturor. [flo]

#30
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 31 iulie 2005 - 05:18

Sa imparti lumea in "inferiori", "egali" si "superiori" - asta da, exercitiu de smerenie![:D]

_________________________________
In God we trust, all others bring data.


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -