Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare


158 raspunsuri la acest subiect

#1
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 13:47

Dragele mele dragi,cu multa dragoste si intelegere sa continuam aici.Va multumesc din suflet ca sunteti atat de bune .

Parintele Staniloaie cu indemnul:

'Sa facem din fiecare crestin un luptator duhovnicesc. Nu ca sa-l converteasca pe celalalt numai la credinta, ci ca sa-i arate un model de om. Noi avem ca model de om pe sfant. Fiecare trebuie sa tinda spre sfintenie, spre bunatate, spre ajutorul celuilalt, spre smerenie, spre curatenie, spre toate cele bune. Sa iubesti pe celalalt mai mult decat pe tine. Asta ne trebuie: sa punem in practica Evanghelia. Si de aceea cred ca Filocalia va putea sa ne calauzeasca pe toti spre Hristos. Si trebuie ca preotii, si nu numai preotii, ci si toti credinciosii, s-o citeasca. Nu au fost sfinti numai dintre preoti, au fost sfinti si dintre ceilalti credinciosi. Toti avem datoria sa ne trezim la aceasta constiinta, sa fim cat mai aproape de Hristos, sa folosim cat mai aproape duhul de jertfa, sa ne jertfim si noi pentru altii, ca sa descoperim ceea ce este nobil in noi. Ca toate viciile, toate patimile ne coboara. Noi trebuie sa mergem spre ceea ce este adanc, spre ceea ce este nobil, spre ceea ce uneste cu Dumnezeu. Sa ajungem la sfintenie, ca sa ajungem la Inviere si la viata vesnica in Hristos. '

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#2
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 14:45

m-ai iertat?



Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)





mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!


ajutati-l pe mihaita!

#3
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 15:02

Gandacelu are dreptate. De sarbatori atmosfera e foarte/foarte diferita in biserica. Si la biserica unde mergem noi, de Florii, aveam impresia ca daca arunci un ac, n-are unde sa cada. La noi, atunci, slujba a tinut pana aproape de 3:00 pm, preotul tinand toata randuiala (mai multe pomelnice de citit, numai impartasitul cred ca tinut 1 ora, impartirea ramurilor, miruitul,...).
M-am bucurat ca vine lumea la biserica, dar si mai mult ca s-au terminat sarbatorile, sa pot respira (si reculege) in biserica.

Da, asa e, nu poti sa iti faci o parere pe baza noptii de Inviere.

#4
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 17:32

Gandacica,habar n-am despre ce vorbesti![pup][flo]

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#5
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 18:02

Ana, numai prin numele pe care il porti si esti binecuvintata!Eu pacatoasa nici nu am intrat in biserica in noaptea de Inviere.Am plecat cu devreme de acasa dar traficul din Oxford Street a fost cumplit si am pasit pe trotuarul din fata bisericii chiar cand s-a dat Lumina.Dar ce bucurie....dar ce bucurie...strada plina cu oameni veniti sa-i asculte cantul de viata.Cum erau imbracati???Nu stiu dar am postat poze cu biserica si cu prohodul .Daca vrei le pun din nou.
Biserica din Londra este la 120 de mile departare.Cand ne invredniceste Dumnezeu mergem la Liturghie acolo.Englezii ortodoxi(extraordinari de frumosi)ne-au primit in biserica lor care e la jumatate de ora cu masina.Ne-a fost greu sa ajunga engleza la suflet dar dupa 4 sau 5 duminici ne-am obisnuit.Nu se vorbeste in biserica in timpul Sfintei Liturghii,lumea se imbratiseaza,se zimbeste,parintele are o blandete ....Este o comunitate mica si foarte frumoasa.
Ana, cauta duhovnic...da cauta ....da duhovnic....nu motive.Te-am pupat,eu ,pacatoasa.Iarta-ma.
(Mai ramane sa-ti spun la revedere multa.....vorba
cuiva.....si-ai sa zici ca am plecat cu pluta[:o)])


Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#6
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 19:18

quote:
Originally posted by joanna
Gandacica,habar n-am despre ce vorbesti![pup][flo]Joanna
hac![alcool] caldura mare, moncher![:D]
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!
ajutati-l pe mihaita!

#7
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 20:04

"duhovnicul nu e duhovnic atunci cand (cred eu) e eretic"

"trebuie sa ne "smintim" atunci cand acesta te pune sa faci lucruri care te indeparteaza de credinta, sau cand afirma lucruri impotriva dogmelor si canoanelor"

Dar cine esti tu sa hotarasti ca preotul e eretic, sau ca a afirmat lucruri impotriva dogmelor si canoanelor, cand totul este atat de interpretabil? Poate ca el interpreteaza bine si tu prost. Tu trebuie "sa te pleci cu mintea, sa nu stii tu mai multe decat cel care te indrumeaza." Cu alte cuvinte sa nu gandesti prea mult. Deci, cum poti tu hotari ca preotul tau e eretic?

_________________________________
In God we trust, all others bring data.

#8
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 20:06

/MMmm....eu sunt topita de nu-mi vad ochii dar la tine...aud cantec ..vad primavara si....[bis][bis]

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#9
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 20:35

Catalina ce bine ca ne-o introduci pe sora ta smerenia....[pup]
Ma bucur de rabdarea ta de a citi aici.
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

#10
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 30 iulie 2005 - 20:37

eroare[il]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -