Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#131
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 21 mai 2019 - 12:31

Buna fetelor! Ieri am făcut dublu test si sunt gata analizele in 6 zile deci rezultatul in voi primi im data de 29 mai.pana atunci ne  bucurăm de perioada in continuare , de bebeii noștri frumoși , am fost emoționată cand am vazut la eco mânuțele , picioruțele arata foarte drăguț bebele. In rest e Ok la eco si bineînțeles mi s-a recoltat sânge si pentru progesteron. Am fost si la hematologie am făcut analize si merge bine fac in continuare clexane si Aspenter. Următoarea programare o sa fie pe 7 Iunie cand am morfologie fetală. Si dupa vom pleca in concediu am putin emoții ca plecam cu avionul dar doctorul a zis ca din punctul lui de vedere nu imi interzice sa merg la mare nu ar fi de acord sa merg la 7 sau 8 luni. Voi ce faceți plecați undeva in aceasta vara sau va e frica ? 

Becky nu am avut probleme cu somnul dar oricum nu mai dorm ca inainte ma trezesc sa merg la baie si plus ca nu mai dorm atâtea ore , deși sunt in concediu medical in fiecare dimineața ma trezesc la 6 chiar 7 si mi-e o ciuda ca atunci cand merg la munca as mai fi dormit, dar in rest nu am treaba. Ai gândiri negative? Sau ai ceva pe suflet ce te apasă ? Ca daca esti încărcată emoțional trebuie sa vb cu cineva care e alături de tine. Sau nu ai vb cu doctorul sa vezi ce spune? Va pup si aveți grija de voi! 



#132
Maryalyly

Maryalyly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 21 mai 2019 - 14:45

Bună Mona și eu o sa merg în concediu la mare cu avionul dacă totul o sa fie bine! Doamne ajuta! 



#133
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 21 mai 2019 - 19:30

Tu cate săptămâni Mari? 



#134
Maryalyly

Maryalyly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 21 mai 2019 - 20:42

Eu 6 sapt și 3 zile după calculele mele, încă nu am fost la medic, urmează joi sa merg! 



#135
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 07:45

Buna fetelor! Am primit rezultatul la bitest  

PAPP-A (proteina plasmatica asociata sarcinii) = 1,69 mUi/ml

Free beta hCG = 52,8 uvl  atat imi scrie 

Am vb cu doctorul si a zis ca nu se poate interpreta pana la Morfologia fetală de trim 1. A mai avut cineva rezultat asa? 



#136
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 13:11

Salutare, fetelor, eu am facut si dublu test si lucrurile au stat asa:

 

-prin saptamana 11,5 am fost sa imi ia sange: PAPP-A si ß HCG Liber;

-dupa vreo 5 zile au venit si valorile la cele 2 analizele de sange, dar sunt inutile, deoarece ele nu pot fi interpretate (daca prin interpretare intelegem evaluarea riscului de malformatii si anomalii cromozomiale) decat prin corelare cu valorile de la masuratorile ecografice si ceilalti factori demografici/de mediu etc (varsta, vicii, origine etnica samd);

-asadar, prin saptamana 12,5 am fost la ecografie si interpretarea celor 2 valori de la sange in context mai amplu;

-in cadrul consultului din saptamana 12,5, inainte de a intra in sala de ecograf, am inceput prin a mi se masura greutatea, inaltimea, tensiunea arteriala si furnizarea de catre mine a urmatoarelor info: daca sunt fumatoare, daca sarcina a fost obtinuta spontan sau prin stimulare ovariana/FIV, varsta, rasa (caucaziana-alba);

-ulterior, am intrat in sala de ecograf, unde la calculator, pe un tool special de interpretare, au fost introduse valorile de la sange (PAPP-A si ß HCG liber), varsta, greutatea, inaltimea, rasa, modul in care a fost obtinuta sarcina, antecedente de avorturi/nasteri premature (sapt. 16-30 si ceva), faptul ca nu sunt fumatoare, data ultimei menstruatii, precum si valorile masurate ecografic in timp real, atunci, pe loc, precum: translucenta nucala (latimea in milimetri a lichidului din spatele capului bebelusului, care e mai lata la bebelusii cu sindrom Down, si mai ingusta la cei sanatosi), prezenta osului nazal (Prezent- la bebe sanatosi, Absent- in aceasta perioada de dezvoltare intrauterina la bebe cu Down), plus niste curbe, grafice, valori legate de alte organe: sa aiba inimioara lui toate camerele, creierasul impartit in doua emisfere ca un fluturas, cordonul sa fie inserat si bebe sa ia oxigen, inima sa ii bata, stomacul sa existe, manutele si piciorusele sa se vada, sa se vada nu stiu ce dunga la ficat;

-dupa ce a bagat in calculator si aceste valori masurate la ecograf, si pe celalalte de la sange si tot, toolul respectiv calculeaza un risc de Sindrom Down, unul de Sindrom Patau, unul de Sindrom Edwards, iar rezultatele se prezinta sub forma: 

Risc calculat Sindrom Down - 1:15000

Risc calculat Sindrom Patau - 1:20000

Risc calculat Sindrom Edwards - 1:20000

-aceste valori inseamna urmatoarele: din 15000 de mame care au aceleasi valori ca tine, una va avea copil cu Sindrom Down. 

-se considera risc ridicat cele mai mici de 1:250, de exemplu 1:200, 1:180, 1:150 etc.

-in cazul in care riscul calculat este unul ridicat se recomanda efectuarea amniocentezei, un test invaziv, cu risc de avort de 2%, cu rezultat precis. Adica daca Dublu Test iti da doar un risc calculat si are rata de detectie de peste 90% (depinde inteleg de metoda folosita), amniocenteza, in cadrul careia ti se ia o proba din cordonul ombilical (si trebuie facuta de un medic super bun), desi super naspa, macar iti ofera o certitudine.

 

Cel putin asa a fost la mine. Dar m-am linistit.

 

Deci, Monaa, stai linistita ca valorile alea nu inseamna nimic, daca nu sunt interpretate/corelate cu valorile masurate ecografic, ceilalti factori.



#137
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 18:54

Multumesc Salima! Nu râmane decât sa astept pana in 7 Iunie cand am morfologia fetală. 



#138
mijimc1

mijimc1
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 19:22

Bună seara viitoare mămici frumoase. Stie cineva cum se procedează dacă vrei sa intri in comisie? 


Editat de mijimc1, 23 mai 2019 - 07:59 .


#139
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 23 mai 2019 - 10:57

Bună seara viitoare mămici frumoase. Stie cineva cum se procedează dacă vrei sa intri in comisie?

 

Buna! In comisie pt ce? Reducerea programului?



#140
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 23 mai 2019 - 12:11

Buna mămici!voi ce mai mâncați sau încercați sa evitați in sarcina?o zi ușoară!





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -