Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#121
claudi151

claudi151

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 19 mai 2019 - 12:09

Va mulțumesc frumos fetelor 



#122
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 19 mai 2019 - 13:34

Buna dimineața! Sa zic asa ca nu prea e buna nu prea stiu ca se intampla cu mine dar am coșmaruri aseara am visat ca am fost sa fac ecografie si doctorul mi-a spus ca are sindromul Doppler deși nu exista acest sindrom dar are legătura pentru ca de fapt acest Doppler spunea doctorul ca inima lui bebe bătea foarte încet si ca trebuie sa fac avort pentru ca nu e Ok. m-am trezit asa buimacă de cap încât nu mai am răbdare pana luni si o sa merg azi la o ecografie la alt doctor doar pentru liniștea mea. Tot timpul cand se apropie timpul sa merg l doctor încep cu tot felul de gânduri si stiu ca nu e Ok, doar ca nu imi pot controla subconștientul. Parca vad si acum stateam pe umărul doctorului si el a tot încercat sa asculta bătăile inimii dar din păcate nu putea sa faca nimic iar eu nu mai aveam puterea sa trec peste asta, imi venea tot felul de gândiri negre in cap. Am fost foarte pozitivă dar nu stiu dintr-o data m-a luat frica , sper mai tarZiu sa ma liniștesc . Voi cum sunteti?

 

 

Si eu visez tot felul de prostii, ma trezesc tipand noaptea, sau cu inima zbatandu-se repede. Eu nici nu mai vreau sa imi amintesc ce visez, ca la fel sunt tot felul de chestii fara sens, dar am o prietena psiholog care imi spune mereu ca tot ce visam vine din temeri din subconstient sau din traume trecute.

 

Stai linistita, asa cum te incurajez pe tine, incerc si pe mine sa ma incurajez, sa imi zic ca e totul OK, ca nu am de ce sa ma sperii, insa creierul uman e atat de complex, combinat cu hormonii de sarcina si cu restul emotiilor si background-ului emotional al fiecaruia ne face sa ne trezim in filme proaste in vis. 

 

Eu, de exemplu, am visat ca analizele mi-au iesit perfect la dublu test (am maine eco si interpretare pt dublu test), dar visez ca raman fara sot. Pesemne ca la mine o fi mai mare teama de a fi nevoita sa cresc singura un copil, decat aceea ca copilul ar putea avea, Doamne-fereste, ceva! Pentru ca in capul meu impreuna putem depasi orice...

 

Bea un ceai cald (de fructe, ca astea de plante nu-s prea recomandate in sarcina), uita-te la tot felul de prostii la televizor, vezi un film, uita-te la o comedie stupida si incearca sa speli gandurile negre, asta eu fac cand simt ca mi-o iau gandurile razna.

 

Si mai incerc sa ma consolez cu ceva: atata timp cat simptomele precum greata, arsuri, oboseala etc., persista, e totul bine, pt ca inseamna ca sarcina e inca in evolutie. Atata timp cat nu am sangerari inseamna iar ca totul e bine. Atata timp cat nu s-a eliminat pana acum sarcina, inseamna ca corpul o considera viabila, ca o considera a fi un produs al conceptiei de calitate.

 

In plus, daca iei acid folic, mananci sanatos, nu fumezi, ai sub 35 de ani, ai toate sansele sa ai un bebe sanatos. Si nici daca ai peste 35 nu e o tragedie. Imi vin in minte mame care au facut copii sanatosi la 36 de ani (2), la 38 de ani (2, dintre care 1 cu sarcina nemonitorizata), si la peste 40 de ani (tot 2, dintre care una a facut o pereche de gemene, natural). Iar cea care a facut gemene, natural, nascute, imi zice: "Stai linistita, daca iei acid folic, daca mananci spanac si bei apa, iese bebe sanatos!" Si eu chiar tind sa cred in astea. 

[artif]



#123
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 19 mai 2019 - 13:37

Bună mămici, azi am aflat cea mai buna veste sora mea mi-a zis ca și ea este gravidă în 5 săptămâni,, eu am 9 sasăptămâni,, diferența mica între noi, o sa fim amândouă cu burtici

 

Felicitari si sarcini usoare amandurora!



#124
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 19 mai 2019 - 13:40

Felicitări surorii tale! Foarte frumos, o să ai cu cine schimba sfaturi și care o să înțeleagă exact prin ce treci, cu cine merge la plimbare cu bebeii (dacă stă aproape de tine), iar verișorii vor fi practic de aceiași vârstă. Monaaa, nu am auzit de aparatul Doppler. Încearcă să stai liniștită și să gândești pozitiv. O dată cu sarcina vin involuntar și gânduri negative pentru că bebele trece pe primul loc și vrem să fie totul bine. Și atunci în subconștient ne speriem mai ușor. Eu de exemplu mai pun uneori răul înainte și mă speriu când mai simt câte o mică înțepătură sau durere în zona burții, dar apoi îmi spun că e normal, că se modifică corpul să-i facă loc copilului. Nu ține totul pentru tine, vorbește cu soțul, în primul rând el e cel care trebuie să te liniștească în perioada asta sau dacă nu o altă persoană importantă care te poate înțelege, mama ta de exemplu.

 

Si eu mai simt cate o mica intepatura in zona burtii, diferita de crampele de implantare/cele menstruale. E ca si cum ar fi asa.... un muschiulet intins, o intindere de tendon, cam asa le simt eu. Le mai simt daca las toata greutatea pe un singur picior, de exemplu.



#125
Maryalyly

Maryalyly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 19 mai 2019 - 16:13

Felicitări pentru sora ta Claudia! Sarcina ușoară! 



#126
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 19 mai 2019 - 22:57

Buna fetelor! M-am liniștit cat de cat doar ca acum nu prea pot sa dorm maine am programare la doctor pentru dublu test si am ceva emoții.imi spune-ti voi im cat timp a-ti primit rezultatul? Sj



#127
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 19 mai 2019 - 23:00

Salima da visele astea nu sunt Ok dar subconștientul e cam greu sa il controlezi . Cu cat trec săptămânile in sarcina cu atat e mai bine si scăpăm si de stres. Maine revin cu vesti de la doctor .pana atunci va doresc     Multa sănătate si aveți grija de voi!


#128
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 20 mai 2019 - 09:30

Buna fetelor! M-am liniștit cat de cat doar ca acum nu prea pot sa dorm maine am programare la doctor pentru dublu test si am ceva emoții.imi spune-ti voi im cat timp a-ti primit rezultatul?

Unde am fost eu durează între 7-9 zile pentru rezultat, nu l-am primit încă. Doar foaia cu specificațiile de la ecografie mi-a dat-o pe loc. 



#129
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 20 mai 2019 - 13:42

Bună fetelor, voi aveți probleme cu somnul? De vreo 3 nopți nu reușesc să mă mai odihnesc cum trebuie. Adorm foarte greu și foarte târziu, de abia adun câteva ore... Sunt obosită, mă bag în pat destul de devreme, dar efectiv nu reușesc să adorm. Menționez că nu beau și nu mănânc nimic care să mă stimuleze înainte de culcare, inclusiv consumul de apă încerc să-l limitez seara pentru că altfel mă plimb des la baie. Nu-mi dau seama ce să fac să am din nou parte de odihnă ca înainte, recunosc că nici faptul că trebuie să stau doar pe partea stângă nu mă ajută, eu până să aflu că sunt gravidă dormeam exclusiv pe burtică... Se mai confruntă cineva cu problema asta? 



#130
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 21 mai 2019 - 08:31

Buna dimineata burtici!cum sunt fetele care au avut ieri dublu test?sunteti bine?





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -