Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Catelusi alergici-sugestii


30 raspunsuri la acest subiect

#21
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 09 mai 2019 - 16:47

Michelle eu nu I-as da zahar deloc. Dar daca pisezi pastila si o presari in mincare? O fi amara? Noi cind I-am dat pisicii antibiotic (o singura daca s-a intimplat de cind il avem) era lichid si am folosit o siringa mica, fara ac desigur. I-o bagam in gurita (pe lateral) si inghitea imediat solutia. a fost usor.



#22
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 09 mai 2019 - 16:47

Michelle, eu cand am cumparat cainele (care e combinatie de shih tzu cu maltez) am primit o punga de mancare si am semnat un contract in care scrie ca daca timp de o luna nu ii dau aceeasi mancare cu care e obisnuit pierd “garantia”. Ulterior ambii dr veterinari mi-au spus cat, ce si cand sa-i dau sa manance.

Meniul lui Pepper til-a dat un veterinar? Mie mi se pare foarte nepotrivit pentru un caine.

Cainele meu nu se apropie de masa cand mancam, nu cerseste, nu stie ce gust are mancarea noastra.



#23
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 09 mai 2019 - 16:51

O sa fie de groaza la sitter cand vom fi plecati 3 sap in vacanta, ca nici mancarea gatita congelata nu o prea maninca. Mai ales amestecata cu orez... si congelata.

Ma gindesc ca poate se indeamna cu catelul lor.... sau cum zice si sotul, de foame o sa manince si gata. 

Pepper a fost asa mofturos de mic, am incercat f multe feluri de bobite si nu vroia sa manince. Pur si simplu nu vroia, a stat o data m 2 zile nemincat.... mai mult nu l am lasat , ca vine linga tine si te priveste in ochii de te face sa ii dai si sa scapi.

si noi plecam in concediu si lasam pisica singura acasa, cu o sitter care va veni de 2 ori pe zi sa il hraneasca si sa ii curate WC-ul. Sint ingrijorata ca o sa fie trist, el e foarte sociabil. Insa oricum e mai bine ca la cattery unde nu ii placea deloc.



#24
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 09 mai 2019 - 16:58

Si catelusa mea e teroare la luat pastile, eram la un pas sa cer injectabil (a avut o mica operatie luna trecuta). O pacaleam cu crema de frisca/mascarpone :-))) Puneam pastila in crema intr o lingurita, pregateam si in alta lingura si de pofticioasa ce era inghitea tot pe rand :-))) La altii merge untul de arahide, insa ei nu i place.
nu am incercat cu mascarpone , am in frigider.... incerc astazi.eu can la fel am facut cu branza topita si cu cream cheese.... ii dadeam 2 bucatele mici sa vad daca vreea, apoi una cu capsula si inca una sa manince imediat  dupa. 

Am vazut pe youtube cum un tip ii arunca treats sa prinda din aer( si Pepper face asta) si in unul din ele avea capsula.... si nu isi dadea seama prinzind unul dupa altul.... Dar Pepper imediat a scuipat treat-ul cu medicament. El nu prea inghite nemestecat. [:)]



#25
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 09 mai 2019 - 17:00

Michelle, eu cand am cumparat cainele (care e combinatie de shih tzu cu maltez) am primit o punga de mancare si am semnat un contract in care scrie ca daca timp de o luna nu ii dau aceeasi mancare cu care e obisnuit pierd “garantia”. Ulterior ambii dr veterinari mi-au spus cat, ce si cand sa-i dau sa manance. Meniul lui Pepper til-a dat un veterinar? Mie mi se pare foarte nepotrivit pentru un caine. Cainele meu nu se apropie de masa cand mancam, nu cerseste, nu stie ce gust are mancarea noastra.
meniul a fost approbat de doctor. Ce ti se pare nepotrivit?

#26
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 09 mai 2019 - 17:20

Daca meniul asta “dulciuri - pacinta cu cream de vanilie, inghetata de vanilie  ii dau ocazional 2 linguri pe Luna. “ a aprobat de un medic, eu nu am ce sa comentez. O sa-i cer si eu la urmatoarea vizita sa vad ce parere are.

Nici catelul meu nu mananca suficient in opinia mea, dar dr a spus ca atat timp cat ia in greutate, e vioi sa-l las in ritmul lui.

 



#27
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 09 mai 2019 - 17:25

Michelle eu nu I-as da zahar deloc. Dar daca pisezi pastila si o presari in mincare? O fi amara? Noi cind I-am dat pisicii antibiotic (o singura daca s-a intimplat de cind il avem) era lichid si am folosit o siringa mica, fara ac desigur. I-o bagam in gurita (pe lateral) si inghitea imediat solutia. a fost usor.

cred ca e amar , nu merge presarat. Lichid si pastile dizolvate si Eu I am dat cu seringa cum zici tu. Dar capsule e differit ca au invelisul ala din plastic. 

Doctorii au zis ca inghetata sau cream de vanilie ocazional si in cantitati mici e ok. Sarea e periculoasa si ciocolata. 

 



#28
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 09 mai 2019 - 17:28

Daca meniul asta “dulciuri - pacinta cu cream de vanilie, inghetata de vanilie ii dau ocazional 2 linguri pe Luna. “ a aprobat de un medic, eu nu am ce sa comentez. O sa-i cer si eu la urmatoarea vizita sa vad ce parere are. Nici catelul meu nu mananca suficient in opinia mea, dar dr a spus ca atat timp cat ia in greutate, e vioi sa-l las in ritmul lui.
si Eu sunt curioasa ce o sa iti spuna sa nu uiti sa imi spui. Deci e vorba de ocazional , nu meniu zilnic. Si e imp  sa mentionez, placinta mea e facuta in casa cu zahar redus, inghetata e vanilie buna calitate fara corn syrop.

Editat de michelle-usa, 09 mai 2019 - 17:37 .


#29
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 09 mai 2019 - 17:36

Si catelusa mea e teroare la luat pastile, eram la un pas sa cer injectabil (a avut o mica operatie luna trecuta). O pacaleam cu crema de frisca/ mascarpone

macarpone a mers! [pk]  Tocmai I am dat capsula. Mersi mult  pt sugestie. 



#30
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 10 mai 2019 - 08:24

Inghetata de vanilie si catelusa mea primeste , ocazional :-) 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -