Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Iepurasul de paste? Povestea lui si de cand vine cu jucarii

iapuras de paste iepuras de pasti paste ortodox

23 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 12:59

Am si eu o mare nedumerire: De cand primesc copiii cadouri si de Paste?

 

Eu nu imi aduc aminte in copilarie sa fi primit coduri de Paste. OK, poate primieam un ou sau un iepuras de ciocolata dar That was it!

 

Sotia (Mirela) spune ca tatal ei ascundea oua de ciocolata in iarba si ea le cauta. Eu nu stiam de acest obicei de care am aflat abia cand am plecat din Romania.

 

Voi cumparati jucarii si cadouri de Paste?

 

Acum va ca pe siteurile de jucarii este febra mare cu oferte de Paste.  De exemplu la Noriel:

 

seturile-preferate-lego2_1.jpg

 

iar la eMAg au chiar pagina dedicata: https://www.emag.ro/...rii-de-paste/sd

 

 

Am cautat si povestea iepurasului de paste pe net.

 

Pe CrstinOrtodox.ro aflu ca:

 

Iepurasul aducator de oua rosii provine de pe meleaguri germane si simbolizeaza fertilitatea. Prima aparitie a iepurasului ca simbol al Pastelui a avut loc in Germania, aparand mentionat in carti in jurul anului 1500, desi e probabil ca el sa fie prezent de mai multa vreme in traditia populara. Germanii sunt, de altfel, primii care au inventat dulciurile in forma de iepurasi, la 1800, din aluat si zahar. In aceeasi perioada, in Franta si Germania au aparut si primele oua din ciocolata.


Simbolul iepurelui provine inca din vremea festivalurilor pagane dedicate zeitei Eastre.

Iar pe Adevarul aflu ca de fapt Iepurasul era un simbol pagan!

 

Iepuraşul de Paşte nu are, la origini, nicio legătură cu cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii. Iepurele este simbol al primăverii şi al fertilităţii şi povestea lui vine din tradiţia păgână anglo-saxonă. Legenda iepuraşului de Paşte se leagă de numele zeiţei Eostre. Elementul păgân a fost adoptat în timp de tradiţia populară creştină, deşi Biserica confirmă că urecheatul nu are nicio legătură cu Învierea Domnului.

Se pare ca povestea este cam asa (sursa Cotidianul.ro):

Paştele este cea mai importantă sărbătoare religioasă a creştinilor, care marchează miracolul Învierii Domnului. Cu toate astea, un personaj extrem de îndrăgit al Paştelui provine din tradiţiile păgâne: iepuraşul. Cum a ajuns el un simbol al sărbătorii creştine?

Iepuraşul de Paşti este un simbol păgân, emblemă a fertilităţii, asociat de creştini cu apariţiile lui Iisus dupa Înviere. Prima menţionare a iepuraşului ca simbol pascal apare în Germania, în 1590. În unele regiuni din această ţară se credea că iepuraşul aduce ouăle roşii în Joia Mare şi pe cele colorate altfel în noaptea dinaintea Paştelui.

În tradiţia păgână anglo-saxonă exista o zeiţă pe nume Eostre, cunoscută drept zeiţa primăverii. Simbolurile ei principale erau oul şi iepurele. Există o legendă potrivit căreia zeiţa a găsit o pasăre rănită în timpul iernii, iar singura soluţie pentru a o salva a fost să o transforme în iepure. Deşi nu mai era pasăre, iepurele putea să facă ouă.

Primăvara avea loc un festival dedicat zeiţei, care ţinea din martie până la sfârşitul lui aprilie. Când creştinismul a ajuns la anglo-saxoni, multe tradiţii din timpul festivalului lui Eostre au fost adaptate în ceremoniile în onoarea Învierii lui Iisus, întrucât aveau loc în acelaşi timp şi îi încurajau pe păgâni să se convertească. Drept rezultat, numele Paştelui în engleză, Easter, provine de la Eostre.

Iepuraşii fac parte din poveste întrucât sunt simbolul lui Eostre, dar şi penrtu că iepurii sunt puternic legaţi de lună în tradiţia păgână. Iepurele era şi un simbol al lunii, iar ciclurile lunii determină în ce zi sărbătorim Paştele în fiecare an.

În Germania, iepuraşii de Paşte erau albi şi se credea că dacă un copil este foarte cuminte, un iepuraş le va aduce un coş plin de ouă colorate. Tot în Germania s-au născut şi primii iepuraşi de Paşte dulci, în secolul 19. Ei erau făcuţi din aluat de foi şi zahăr.

În zilele noastre, iepuraşul de Paşte există cam în toată lumea, existând doar mici diferenţe între tradiţii. Există însă câteva locuri unde iepurele este înlocuit de alte animale. În Elveţia, de exemplu, cucii aduc ouăle colorate la copii, iar în anumite zone din Germania, cei mic cred în vulpiţa de Paşte.

 

 

 
 
 

 

 

 



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 13:26

Oua de ciocolata pe vremea noastra????

 

 

Wow...eu dupa revolutie am vazut prima oara oua de ciocolata.

 

De iepurasul d epaste, la fel , tot in perioada aia am aflat.In copilaria mea nu exista...

 

Nu, nu primeam nimic de paste, de fapt sunt sigura ca e mai mult o gaselnita a societatii de consum.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 13:34

ba da de Paste primeam intotdeauna pantofi noi. SI musai era sa fie de lac.



#4
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 13:38

Nici eu nu imi amintesc sa fi stiut cand eram copii mici de "iepurele de Paste". Ai mei ne cumparau de fiecare data un rand de haine noi si pantofi.

Cand am avut la randul meu copii am adoptat povestea cu iepurasul, vanatoarea de dulciuri (ascunse prin gradina) , la care in timp s-au adaugat si mici "atentii- jucarii " (ceva de colorat /bricolat, un lego mic, un board game de jucat impreuna etc) . 



#5
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 13:38

Intotdeauna ne innoia cu hainute si pantofiori de Paste.

Mai tarziu primeam si oua de ciocolata.



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 13:43

Mirela nu știu unde ți-ai petrecut coplilaria, dar eu pina am plecat din România, nu am văzut oua de ciocolata, iepurași, etc. Pe vremea copilăriei mele nici atit. 

 

Noi nu facem cadouri de pasti, nici acum nici cind era copilul mic. Cel mult un ou de ciocolata, chestii de astea mărunte.



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 13:43

. Ai mei ne cumparau de fiecare data un rand de haine noi si pantofi.

Da, dar asta doar pentru ca venea primavara, adica niste chestii ce trebuiau...Si la noi se cumparau chestiile astea, insa putea fi foarte bine(mai ales ca erau cu ciubote rosii pe vremea aia , incaltamintea buna) si cu 2 saptamini inainte de paste.



#8
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 13:47

Da, andacos, era si necesitatea schimbarii garderobei, dar stiu ca in fiecare an le primeam in prima zi de Paste si era cumva musai sa avem haine noi in ziua aia. Si pantofii "de lac", desigur [:)]



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 13:52

Da, andacos, era si necesitatea schimbarii garderobei, dar stiu ca in fiecare an le primeam in prima zi de Paste si era cumva musai sa avem haine noi in ziua aia. Si pantofii "de lac", desigur [:)]

Imi amintesc si eu cumva ca se "impunea" sa mergi intii la biserica cu hainele/pantofii noi, la slujba d epaste...



#10
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 18 aprilie 2019 - 13:53

Absolut toate sarbatorile crestine sunt lipite de traditii vechi, ca oamenii sa accepte crestinismul mai usor! Craciunul e sarbatorit pe 25 dec dintr-o conventie, ca nu stie nimeni cand s-a nascut Iisus! Doar ca romanii serbau atunci pe zeul Saturn si pe Mytra si prin anul 330 si ceva s-au gandit capii bisericii sa serbeze nasterea lui Iisus si sa lege asta de cele 2 serbari de mai sus!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -