Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Corectare/ contestare notă trecuta in catalog


43 raspunsuri la acest subiect

#21
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 12:28

Viviana,

Subiectul era sa calculeze 5 itemuri diferiti, notati cu a, b, c, d, e.

Pe foaie era trecut mai jos:

a)              d)

b)              e)

c)             

Fiica-mea a raspuns asa:

a)   raspuns de la a ,OK           d) raspunsul de la b (reclama ca era greu lizibil)

b)   raspuns de la c                  e) raspuns de la d

c)  raspuns de la e

 

Era subiectul usor. Doamna stia la ce nivel este eleva ei. Chiar nu s-a intrebat cum de a rezolvat restul care era de dificultate sporita fara greseala si a gresit complet primul exercitiu?

Mie nu mi se pare OK.

 

 

oh, eu faceam din astea tona, si in liceu si in facultate, scriam raspunsurile gresit. sau imi alunecau ochii pe foaie si raspinsul de la intrebarea 20 il scriam la 21. am ratat si primul examen teorietic la soferit fiindca am decalat toate raspounsurile.

 

nimeni niciodata nu mi-a re-evaluat nota, (nici nu mi-a trecut prin cap sa cer, de altfel) pentru ca, in final, raspunsul asteptat nu era gasit in locul asteptat.

 

inteleg perfect frustrarea, (si eu eram super nervoasa pe mine insami ca nu ma pot aduna...) dar parearea mea ca discutia cu profesoara nu prea are justificare.

 

mai bine sa intelegi daca e o vorba de a "one off" (care nu e capat de lume, adica e bine de inteles ca oricine mai gresteste si ca nu poti astepta performanta 100% mereu) sau daca se repeta, identificati strategii care sa o ajute sa evite pe viitor astfel de situatii. mult mai productiv, dupa parerea mea.



#22
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 12:42

Diferenta este ca vb de scoala generala si nu de un examen cu foaia cu colțul îndoit. 

Ma rog... fiica-mea isi invata lecția, se relaxează cu notele ca nu mai are ce face si asta e. 

 

DAR daca as fi cadru didactic si ar veni un elev la mine cu cazul asta, as modifica nota cu consecințele de rigoare. 



#23
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 12:46

Eu consider ca profesoara a notat corect.



#24
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 12:49

Cred ca e frustrant dar tu trebuie sa ii explici ca nu e un capat de tara si nota nu poate fi modificata.Sunt total de acord cu ce a scris Aqai, acest tip de teste exercita atentia in primul rand. Fata mea a avut la 11 ani un examen de 3 ore la patru obiecte si trei dintre ele tip grila, a avut la fiecare subiect foaia in care trebuia sa treaca numai raspunsurile si foile cu cerinte.Li s-a spus la inceput cum sa procedeze. Poate invatatoarea nu a fost destul de clara cand a dat testele. Ai intrebat fata daca le-a explicat cum trebuie?



#25
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 13:02

ah, daca era un subiect grila si se corecteaza cu grila deasupra in mod clar punctajul nu se da. chit ca e o greseala de neatentie, tot o greseala e. si trebuie sa se invete ca la matematica, la fel ca peste tot de altfel, atentia conteaza enorm. 

(sunt eu lupul moralist acum, ca am unu de a 8-a care a zis ca 28-17 fac 6 si jap 0,5 puncte s-au dus.)



#26
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 13:04

Nu trebuia sa le explice nimic, era evident ce trebuia facut, nu are nici cea mai mica problema cu teste grila sau examene.



#27
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 13:07

Nu, nu era test grila, intrebarile erau deschise, doar locul in care trebuia raspuns era precizat.

La urmatoarele probleme, pe test era loc liber lasat pentru elev sa scrie rezolvarea complete.

La subiectul cu pricina nu le-a cerut rezolvarea completa, doar raspunsurile.



#28
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 15:12

 

DAR daca as fi cadru didactic si ar veni un elev la mine cu cazul asta, as modifica nota cu consecințele de rigoare. 

 

 

Educatorii au niste cerinte si o metodologie de corectare, a procedat corect invatatoarea.

 

Al meu a ratat un subiect la engleza pt ca cerinta era formulata in limba respedtiva si nu a inteles, poate scria cat de cat ceva daca intelegea ce i se cere.



#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 15:27

Educatorii au niste cerinte si o metodologie de corectare, a procedat corect invatatoarea. .

 

Eu nu cred ca exista in sistemul de invatamint romanesc o grila de corectare, cum avem noi.

 

(Cred ca exceptind testele grila, cam totul e cumva relativ, la aprecierea profesorului.)



#30
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 16:14

Eu nu cred ca exista in sistemul de invatamint romanesc o grila de corectare, cum avem noi.

 

(Cred ca exceptind testele grila, cam totul e cumva relativ, la aprecierea profesorului.)

 

cum adica? daca e vorba de subiecte unice cum sa nu fie grila de corectare unica? se numeste barem si este publicat.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -