Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Corectare/ contestare notă trecuta in catalog


43 raspunsuri la acest subiect

#1
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 28 martie 2019 - 23:05

Am si eu o intrebare.

 

Fiica-mea, clasa a 6, a luat 7 la matematică deoarece la un subiect a pus raspunsurile pe linie și nu pe coloana:

- era de sus in jos o coloana a, b, c

 -dupa care o coloana d, e, f

si ea a pus raspunsurile de la stânga la dreapta ...

Subiectul valora 3 puncte.

 

Nota a fost trecută în catalog, fiica-mea nu era la scoala cand s-au adus testele. Ea a vb cu dna (eu nu... inca?) dar raspunsul dumneaei a fost ca a trecut nota si asta este. Exista vreo sansa daca vb cu ea? Dacă era la un examen nu se puncta subiectul, stiu asta. Dar NU este examen, se punctează nivelul elevului si cred că profesorul tb sa ia in considerare raspunsul.

 

Cu 7 nu are mari șanse să își refacă media si nu e drept deloc, fiica-mea este si supărată si revoltată si ... o inteleg perfect.

 

Deci ... ce părere aveți? Nu m-as duce la scoala (nici macar nu o cunosc pe dna) sa ii fac probleme fiica-mii degeaba.

Merci frumos!



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 06:34

Daca as fi in locul tau, as incerca sa discut cu profesoara. Inteleg sa nu-i fi dat copilei cele 3 puncte daca gresea toate raspunsurile sau nu rezolva deloc acel exercitiu. Dar ea a raspuns corect si nu e normal sa o depuncteze total doar ptr modul in care a scris rezultatele. 

Chiar daca nu rezolvi cu profesoara, macar stii ca ai incercat, fetita ta asteapta acum ca un adult sa-i faca dreptate.



#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 07:15

In mod sigur trebuie sa vorbesti cu profesoara. Nu vad de ce nu ai face-o, o si intrebi cum evolueaza fata ta, precum si alte detalii. Nu ai de ce sa ii faci probleme atata timp cat vorbesti deschis.



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 10:11

eu nu am inteles:

 

Era asa

a        d

b        e

c         f

 

sau

a    b     c       d    e    f 

 

sau

 

a       d     e    f

b

c

 

 

Raspunsurile erau doar de bifat?

Pe foaie exista rezolvarea problemei?

 

In fine, indiferent cum ar fi, parte din problema este si trecerea raspunsului corect in casuta indicata de cerinta problemei.

Ceilalti copii au stiut sa treaca corect?  Caci profesoara se uita si la ce au facut ceilalti. Daca mai multi au trecut gresit  atunci ii va fi clar ca a existat ceva neintelegere pentru ei.

 

Profesorul cand a corectat  de unde putea sa stie ce e corect si cum a judecat elevul?

 

Esti sigura ca fiica ta ti-a spus tot ce a vorbit cu profesoara? De multe ori au tendinta sa fie subiectivi.

 

 

In principiu oricat ar fi de suparata si de revoltata corect ar fi sa-si indrepte supararea si revolta asupra ei insesi nu asupra profesoarei. Asupra profesoarei poate sa-si indrepte revolta numai si numai daca a fost ceva neclar in cerinta si cum au fost tehnoredactate coloanele.

 

Altfel e o chestiune banala de neatentie pe care trebuie sa si-o asume, oricat de necaz i-ar fi.



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 10:17

Eu stiu/stiam ca o nota trecuta in catalog( ca despre asta vorbeste autoarea subiectului)nu poate fi anulata.Mai ales ca este o nota reala, obtinuta pe baza unui test.

 

Sigur ca trebuie sa vorbesti cu profesoara, insa daca nota la test e cea adevarata, deci nu e o greseala de corectare(daca era greseala d ecorectare trebuia semnalat imediat,inainte de a trece notele in catalog), sau de transcriere, nota ramine valabila si s eimbunatateste doar prin ...note mai bune.



#6
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 10:42

Andacos, ba da, nota poate fi anulata, daca profesorul considera ca a facut o greseala... se incercuiste si semneaza de profesor. In tineretile mel, in clasa a 7a, am luat un 4 la romana (olimpica fiind) pt ca profa s-a suparat pe mine ca am vorbit cu colegul din spate. Dupa ce i-a trecut supararea si m-a mustruluit bine, mi-a anulat nota :))))



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 10:46

Andacos, ba da, nota poate fi anulata, daca profesorul considera ca a facut o greseala... se incercuiste si semneaza de profesor. In tineretile mel, in clasa a 7a, am luat un 4 la romana (olimpica fiind) pt ca profa s-a suparat pe mine ca am vorbit cu colegul din spate. Dupa ce i-a trecut supararea si m-a mustruluit bine, mi-a anulat nota :))))

Eu m-am referit strict la cazul asta, cind nota este reala, obtinuta in baza unui test.


Editat de andacos, 29 martie 2019 - 10:47 .


#8
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 10:49

Pai daca evaluarea e gresita, nu conteaza ca e test sau nu e test (ca nu scrie la nota in catalog pt ce s-a dat), se modifica atat nota la test cat si nota la catalog...Numai sa vrea profesoara..



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 10:52

Pai daca evaluarea e gresita, nu conteaza ca e test sau nu e test (ca nu scrie la nota in catalog pt ce s-a dat), se modifica atat nota la test cat si nota la catalog...Numai sa vrea profesoara..

Pai eu am inteles ca evaluarea testului e corecta, copilul a gresit.

 

Am si specificat da daca nota e corecta , in conformitate cu testul...nu ar avea motive s-o anuleze.

 

Daca profesoara trecea din greseala o nota gresita, se proceda ca in cazul tau...aici nu e cazul si eu la asta m-am referit.



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 10:57

Eu m-am referit strict la cazul asta, cind nota este reala, obtinuta in baza unui test.

In Noul regulament scolar orice elev poate contesta nota de la un test.

 

"Elevii îi pot cere profesorului ca, în termen de cinci zile, să justifice notele date la lucrări, ajungându-se chiar la reevaluarea lucrării, printr-o solicitare făcută directorului. Conform regulamentului, directorul va desemna două cadre didactice de specialitate, care nu predau la clasa respectivă şi care au obligaţia de a reevalua lucrarea scrisă, fără a fi remuneraţi pentru acest lucru."

Citeste mai mult: adev.ro/pbbo4t




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -