Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine sunt cei saraci?


62 raspunsuri la acest subiect

#41
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 31 martie 2019 - 01:43

Bay Area este o locație aparte. Nu o poți face regula pentru restul țării. Exista niște condiții unice acolo.

 

https://www.google.c...in-the-bay-area

 

 

  Indeed.

 

x

 


Editat de Collins20, 31 martie 2019 - 02:05 .


#42
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 martie 2019 - 07:18

te surprinde? Googaleste sa vezi citi homeless sunt in zona.

Ti se pare ca un emoticon care rade arata surprindere?



#43
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 00:15

Eu nu inteleg intrebarea din titlu. Cum adica cine sunt cei saraci? Sunt cei care traiesc pe strazi, sau care nu au suficienta mancare, sau care nu pot sa-si plateasca bills pt basic needs, care sunt nevoiti sa cumpere haine de la salvation army, sunt cei care se vand pe strada pt cativa dolari.

 

care sunt atat de inradacinati in saracie incat nu vad a way out.

 

si va rog, nu intrebati cum se poate, ca se poate. Once you hit rock bottom it can be very hard to bounce back. Existenta in societate devone un cerc vicios

 

 

Cam asa cred si eu, ca sunt anumite circumstante in viata in care oamenii ajung sa fie devalorizati doar pentru ca nu au un anumit statut social, o anumita pozitir in concordanta cu asteptarile altora, dar poate, pentru ei e destul atat, sunt fericiti cu putin. 

 

Si mergand mai departe as indrazni sa intreb daca ne educam doar pentru oportunitati materiale sau educatia are un scop in sine. De ce ii mpingem pe copii sa invete mai bine , sa mearga la o universitate buna?  E doar pentru a avea un job mai bine platit , deci bani mai multi ? Atat?

Educatia in sine mai valoreaza ceva?



#44
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 12:13

well, de multa vreme observ ca educatia (universitara) nu e neaparat sinonima cu un nivel material rdicat :D

 

un electrician licentiat castiga usor la fel cat castigam eu in sectorul public, cu toate diplomele si certificarile mele. fara stresul aferent.

 

so, good question: de ce? 



#45
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 12:47

Eu cred ca de gura lumii, de trend, ca sa ne lăudam cu ei, copiii noștri de parca asta ar fi ceva ce e al nostru, o izbânda personală. 

 

Totuși nu pot sa nu remarc diferența de gândire suedeza, unde nimeni nu se lauda cu copiii. 

 

 



#46
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 12:53

Miha, asa e si in Elvetia, elvetienii sunt modesti.

 

Fiica-mea nu va face facultate, a ales cu totul altceva. Eu sunt mandra de ea, imi place ca stie ce vrea si sigur va reusi in ce si-a propus. E viata ei, nu a mea. Faptul ca eu am studii superioare (ta-su nu are - salariile noastre sunt la fel, eu lucrand in finante, el in armata) nu-mi da dreptul sa o oblig sa aiba si ea studii. 

 

Si aici meseriile sunt platite ft bine (electro-instalatorii de exemplu ajung sa castige si 120K pe an; meseria o invata timp de 4 ani, nu asa dupa ureche). 


Editat de Ella73, 05 aprilie 2019 - 12:55 .


#47
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 13:19

Eu nu cred ca tinerii care aleg sa faca o facultate o fac ca sa aiba parintii lor cu ce se lauda! [:D]  Ca daca copilul nu e cit de cit academic, poti sa stai si in cap si nu va reusi sa termine o facultate. Copiii astia sint deja adulti, nu ii poti dirija cum vrei si nu acum in secolul 21.

 

Al meu face facultate pentru ca pur si simplu vrea sa cunoasca mai bine domeniul pe care si l-a ales. Nu stiu cit o sa cistige cu diploma asta, insa pur si simplu e indragostit de ceea ce invata. Daca nu ar fi vrut sa faca facultate nu as fi avut nici o sansa sa il oblig sa faca. In primul rind iti trebuie medii bune la terminarea liceului, cum sa il fac eu sa obtina rezultate bune, daca el nu at fi avut nici o dorinta?

 

Si aici cistigi foarte bine ca instalator, electrician, inginer la gaze - calificari care se optin la scoala profesionala, in vreo 3 ani de stiudiu si practica, Si in remodelari de interior iarasi se cistiga bine, e munca grea dar si banii pe masura.



#48
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 13:31

peste tot pe lumea asta meseriasii (buni) castiga mult. dar si munca - fizica - e pe masura, si mediul la fel. depinde si daca nu vrei sa faci mai mult in viata decat sa castigi bani.



#49
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 14:06

Cam asa cred si eu, ca sunt anumite circumstante in viata in care oamenii ajung sa fie devalorizati doar pentru ca nu au un anumit statut social, o anumita pozitir in concordanta cu asteptarile altora, dar poate, pentru ei e destul atat, sunt fericiti cu putin. 

 

Si mergand mai departe as indrazni sa intreb daca ne educam doar pentru oportunitati materiale sau educatia are un scop in sine. De ce ii mpingem pe copii sa invete mai bine , sa mearga la o universitate buna?  E doar pentru a avea un job mai bine platit , deci bani mai multi ? Atat?

Educatia in sine mai valoreaza ceva?

 

Un job mai bine platit = o viata mai buna .

Educatia in sine = o viata mai buna. 

Pe toate planurile. 



#50
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 14:11

Nu inteleg, cum educatia in sine = o viata mai buna? Daca esti platit jalnic , ce viata buna ai? 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -