Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine sunt cei saraci?


62 raspunsuri la acest subiect

#11
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 28 martie 2019 - 16:21

E important si definirea saraciei. 

Saracie de sine statatoare sau saracia prin comparatie? 

 

O prietena locuia cu un barbat cunoscut acum, pe atunci nu aparea prin ziare. Si omul a devenit depresiv si stresat, relatia se cam ducea pe apa sambetei. 

I-a spus ei ca sunt saraci. 

Ea primise de la el un Nissan Murano, care atunci era proaspat aparut, el avea in garaj un Bentley, un Lamborghini Gallardo si inca ceva de genul. Plus o vila si sofer. 

 

Omul se considera sarac. 

Eu nu consider ca sunt saraca. 

 

 

Antmil, ce legatura are succesul? 

Vorbim strict despre oameni prosti care au ajhns vedete, deci fac bani multi. 

 

 



#12
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 28 martie 2019 - 17:01

 

 

 

Antmil, ce legatura are succesul? 

Vorbim strict despre oameni prosti care au ajhns vedete, deci fac bani multi. 

 

Ne departam de subiectul initial...de fapt, asocierea cu "vedeta" este la ani lumina despre ce discutam la subiectul "reciclare".

 

Success, faima, bogatie...sint notiuni diferite.

 

Nu vorbesc de saracie spirituala, nu vorbesc de saracie intelectuala, nu vorbesc de saracie emotionala...ci de saracia aia care iti chioraie matele si apoi vine cineva si iti spune cit de multi iti meriti soarta ca nu iti permiti sa oferi mancare copiilor tai, sau o haina de iarna cind afara e inghet. Si in plus de asta, sa ii mai faci si cai de bataie pentru alte neajunsuri din societate. 

 

Vorbim de lucruri foarte diferite. 


Editat de antmil, 28 martie 2019 - 17:02 .


#13
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 28 martie 2019 - 23:23

Depinde de reperele personale.

Deci fiecare individ  prin prisma conditiei sale sociale, personale, de referinta de grup samd isi stabileste repere personale de bunastare si/sau saracie.

 

putem cadea de acord ca apelurile umanitare de pe fb privind casele arse sunt cazuri de saracie?

 

o poza face cat 1000 de cuvinte.

 

nu e nevoie de nici un reper personal.



#14
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 28 martie 2019 - 23:49

Eu nu inteleg intrebarea din titlu. Cum adica cine sunt cei saraci? Sunt cei care traiesc pe strazi, sau care nu au suficienta mancare, sau care nu pot sa-si plateasca bills pt basic needs, care sunt nevoiti sa cumpere haine de la salvation army, sunt cei care se vand pe strada pt cativa dolari.

 

care sunt atat de inradacinati in saracie incat nu vad a way out.

 

si va rog, nu intrebati cum se poate, ca se poate. Once you hit rock bottom it can be very hard to bounce back. Existenta in societate devone un cerc vicios

 

 



#15
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 02:14

M-a inspirat un mesaj scris de Antmil astazi, si vreau sa intreb , credeti ca putem pune egal intre prostie si saracie? Numai cei prosti sunt saraci? Pe mine ma intriga intrebarea asta.
 

nu se pune egal intre prostie si saracie, multi sunt bogati dar asta nu inseamna ca le da pe afara intelligenta dar au avut norocul sa mosteneasca averi, pozitii sociale, familie renumita. 

E adevarat ca multi traind in saracie nu au access  la informatie si mai multe oportunitati.... si unele pets chiar daca sunt dotati cu intelligenta nu se pot ridica prea mult datorita societatii in care traiesc. 



#16
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 02:20

Cat despre cine sunt cei saraci... depinde cum e definita saracia in societate a respectiva. Daca ne referim la venit , De ex in San Francisco cineva cu $110,000 venit pe An e considerat venit mic( si are nevoie de asistenta sociala) . Acelasi salariu in Alt stat e considerat venit mare.... iar in Alta tara un venit fabulous , la care nimeni nu viseaza.

eu cred ca atunci cand cineva nu iSi permite strict necessary, casa, mancare, energie,imbracaminte,  asistenta medicale, transport, educatie traieste in saracie


Editat de michelle-usa, 29 martie 2019 - 02:23 .


#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 07:53

putem cadea de acord ca apelurile umanitare de pe fb privind casele arse sunt cazuri de saracie?

 

o poza face cat 1000 de cuvinte.

 

nu e nevoie de nici un reper personal.

Apelurile pentru o casa arsa pentru un  caz de boala samd nu sunt repere de bogatie si/sau saracie sunt individualitati nu reprezinta la modul general perceptia despre bogatie si/sau saracie.

Ceea ce spui tu nu are absolut nici o legatura cu ce am spus eu, dar ma rog .....



#18
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 09:42

Ceea ce spui tu nu are absolut nici o legatura cu ce am spus eu, dar ma rog .....

 

dptdv.

 

am zis, o poza face cat 1,000 de cuvinte.

 

daca te uiti la casele alea si la cum arata cei care locuiesc in casele alea, mai ales copiii, ai vedea legatura.


Editat de Pepco, 29 martie 2019 - 09:44 .


#19
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 09:50

Apelurile pentru o casa arsa pentru un  caz de boala samd nu sunt repere de bogatie si/sau saracie sunt individualitati nu reprezinta la modul general perceptia despre bogatie si/sau saracie.

 

 

 

Ba poate sa fie, e una sa ai programe de ajutor sau asigurari in cazuri de calamitati, sa te ajute comunitatea,armata, statul si alta e sa nu ai posibilitatea sa mai refaci ce ai pierdut.



#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 10:59

Ba poate sa fie, e una sa ai programe de ajutor sau asigurari in cazuri de calamitati, sa te ajute comunitatea,armata, statul si alta e sa nu ai posibilitatea sa mai refaci ce ai pierdut.

Daca se intampla calamitati este ceva ce tine de o comunitate si depinde de capacitatea statului ca organism. 

Discutia este despre "cine sunt cei saraci?" si aici nu cred ca se face referinta la o persoana X sau nici chiar la 10 - 20 -100 de persoane dintr-o locatie ci generic ca perceptie despre "saraci si saracie"

Eu cel putin asta am inteles. Si de aici remarca mea despre a lamuri in prealabil ce inseamna sau ce intelegem fiecare prin "sarac" si "saracie" pentru ca discutam de aceleasi notiuni dar care difera sensibil ca perceptie de la individ la individ.

Pentru unii inseamna una, pentru altii inseamna cu totul altceva.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -