Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

E normal sa fiu tratata asa?


117 raspunsuri la acest subiect

#21
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 18:26

Raceala si indiferenta lui nu mi se par normale. Erai dupa o trauma fizica si sufleteasca si el trebuia sa iti fie alaturi.

Faptul ca nu a venit la externare cu ceva, nu mi se pare o problema.... degeaba iti aducea, daca era tot rece. Mult mai mult conteaza caldura si apropierea. 

Trebuia sa te inteleaga ca ai nevoie de odihna si repaus si sa nu mergeti la acel targ. Nu era cazul atat de repede, dupa ce ai si pierdut sange... eu ma mir cum ai putut rezista fizic.

Plus ca ai nevoie si de ajutor fizic in casa, la cumparaturi, cu copilul vostru (am inteles din postare ca aveti un copil).

 

Sunt sigura ca si partenerul tau este afectat sufleteste de pierderea suferita si posibil sa nu stie/poata sa se exprime si de aceea este mai rece... Trebuie sa va regasiti, sa discutati, ca unul pe altul va aveti ....



#22
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 18:31

Daca dupa 10 ani raspunsurile sunt de genul:

- Ma asteptam sa... 
- Trebuia sa....

- Ar fi normal sa ....

 

..... deja sunt semnele clasice ale esecului relational de cuplu.



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 18:34

Ce e ala troc de seminte??

 

Si eu vreau sa stiu ce e ala "troc de seminte"!

 

viviana, eu sunt de acord cu fiecare cuvintel ce l-ai scris anterior, chiar asa, eu nu cred ca sta totul intr-un buchet de flori(si eu ca si dalieag consider total nepotrivit un buchet de flori in asemenea situatie) sau o cafeluta ce o fi uitat s-o faca.

 

Eu cred  sau nu stiu de ce cred ca asteptarile tale au fost foarte mari in situatia asta, insa cumva comportamentul tau(nu o lua ca pe o acuza)nu a aratat ca ai nevoie de mai mult decit ti-a oferit partenerul.

 

Daca a fost o situatie asa dificila, zau ca nu pricep(nici virsta nu justifica asta din punctul meu de vedere) cum de-ai putut merge "la un troc de seminte"indiferent ce o fi insemnind asta.

 

Poate el a considerat ca asta e o normalitate ce doresti tu sa o impui, el comportindu-se ca atare.Te-a intrebat daca vrei sa vorbesti, insa tu ai refuzat...

Poate a consiierat ca inca nu esti pregatita s avorbesti despre asta...

 

Nu-i caut scuze,insa faptul ca nu s-a ridicat la dorinta asteptarilor tale, nu inseamna ca e neaparat vinovat de ceva.Uneori barbatii nu au aceasi receptori ca femeile, discuta cu el si spune-i exact ce si cum ai fi dorit sa se poarte in situatia asta.



#24
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 18:45

Alma hmmm...eu am citit tot ce-ai scris si s-a scris...

 

nu ai raspuns insa la intrebarea-cum se purta inainte de avort? tot ignorant? pt ca atunci cand barbatul te ignora de ceva timp,poate insemna si alte lucruri...dar vreau sa raspunzi intai daca poti.sa nu te impovarez.

 

si,da,ai dreptate,faptul ca nu a avut grija de tine nu e normal.ca nu ti-a adus flori,e normal.multi barbati nu ofera flori...dar ca nu te-a pupat si imbratisat...aici scartaie.

 

trocul ala de seminte cred ca inseamna o intalnire cu prietenii unde pierzi timpul la o mana doua de seminte.



#25
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 18:53

Dacă e troc, atunci e schimb. Schimb de semințe. Se practică în primăvară, când grădinarii dau semințe la schimb din ce au să poată cultiva și altceva.



#26
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 19:02

stiu ce inseamna troc.dar n-am auzit de acest schimb de seminte.si ce presupune.


Editat de velvet, 19 martie 2019 - 19:02 .


#27
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 19:16

Un eveniment de schimb de semințe: https://www.facebook...47312005378240/



#28
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 19:29

Cred că și el suferă la fel de mult ca și tine. Așa cum ai tu nevoie de atenție și înțelegere așa are și el,un copil a pierdut și el .. Poate așa reușește sa treacă un pic peste acest eveniment. Nu te grăbi să tragi concluzii și învățați să vă sprijiniți unul pe altul. Sper sa va ajute Dumnezeu să treceti cu bine peste aceasta perioada..



#29
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 19:47

[quote name = "viviana" post = "8611089" timestamp = "1553004644"] Nu draga mea. Daca tu dupa 10 ani de convietuire pui mai presus evidente de efemere de dragoste si de griji fata de tine cred ca ti-ai dat raspunsul singur. În cazul în care nu sunt nici flori, nici bomboanele ci grija pe care le-a purtat-o ​​după ce ați fost externat. Ai putea simti ca sunt mai mult grija de tine daca mergi la trocul de seminte cu florile in mana? Sau dacă te-ai dus la bancomat cu cutia de bomboane la subsoare? Ti-ar fi alinat privitul buchetului durerea cautarii sarutului, in spate, lipsa atingerilor, lipsa cafelei aburinde in ceasca? - mici gesturi de îngrijire cotidiene arată dragoste și susținere pentru pierderea suferita. Te-a mangaiat, ti-a adus mancarea la pat, ti-a aranjat pernele, te-ai intrebat mereu cum te simti daca mai doresti ceva? Ti-a vegheat somnul si ai dormit cu capul pe pieptul lui? Ti-a transmis dragostea lui prin fiecare gest si viziune? Ai simtit iubire, grija si sustinere? Fara flori și fără bomboane - nu aveai nevoie de asta, aveai nevoie de el. Deci sincer nu stiu cine sunt asteptari minime de la viata. Sau poate de la partener, ca nu cunoaste si bun-simtul nu ma lasa sa ma incalc in judecata si aprecieri la adresa ta. [/ Quote] ca nu cunoaste si nu-mi place sa ma incalc in judecata si aprecieri la adresa ta. [/ Quote] ca nu cunoaste si nu-mi place sa ma incalc in judecata si aprecieri la adresa ta. [/ Quote]

 

 

Așa este,ai atâta dreptate.. Am trecut printr-o experiență asemănătoare..cred că florile erau ultimul lucru pe care mi.l doream la externare..m.as fi simțit îngrozitor. In schimb grija și atenția sotului pt mine au fost singurele ,,lucruri,, care m.au alinat. Îmi doream tot timpul sa stau cu el,mă ajută enorm să stau langa el,sa vorbim,sa ii spun durerea mea. Și pentru el a fost la fel de dureros..și totuși nu a avut timp niciodată să se plângă,sau sa fie indiferent. Era atât de ocupat să aibă grijă de mine, să mă ajute sa îmi revin. Din păcate a durat ceva pana situația s.a imbunatatit. Acum aproape suntem părinți și el abia acum a reușit să îmi vorbească despre suferința lui..


Editat de Buburuza_Ruza, 19 martie 2019 - 20:00 .


#30
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 19:54

Alma, locuiti in Romania ?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -