Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

E normal sa fiu tratata asa?


117 raspunsuri la acest subiect

#1
AlmaGalega

AlmaGalega

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 13:37

Situatie:

A trebuit sa fac un avort medical, din cauza opririi din evolutie a fatului, la 14 saptamani.

Am stat 7 ore la reanimare, ca nu mi se oprea sangerarea.

A doua zi la exernare, partenerul meu ( de 10 ani locuim impreuna) vine cu mana goala la mine.

Plecam la un troc de seminte, unde erau o gramada de cunoscuti. Eu umblam dupa copil, el povestea cu prieteni, cunoscuti, a mers la cafea cu ei, ii dadea sfaturi de consiliere de cuplu la o prietena care tocmai se separase...Eu stateam singura, niciodata nu m-a intrebat daca sangerez, daca ma doare ceva, daca sunt obosita.

Ma pun jos pe o scara al un moment dat, si ma intreaba ca de ce stau acolo? Ca el merge in interior , ca ii era "frig"

Voiam sa cumpar un produs de la o prietena, si el nu avea destui bani cash, si imi repeta( de fata cu ea) ca bancomatul e departe, ca el nu merge pana in centru, ca nu este altul in imprejurimi, ca sa MERG EU daca vreau...

Seara ma intreaba inainte de culcare daca vreau sa vorbesc despre avort. Dar era o ora foarte tarzie( ne uitasem la un film) , eram foarte obosita, si am zis ca nu pot in acel moment.

A doua zi merge la servici fara sa ma pupe, fara sa imi lase o cafea facuta, fara un biletel , fara un whatsapp pt cand ma conectez la net, nimic.

A doua noapte imi spune "noapte buna" si gata, nici macar nu m-a atins, nu m-a imbratisat, nimic.

Ce concluzie pot eu sa trag?

Ca ii pare rau ca nu am sangerat pana la capat?

Ca ma uraste ca am venit acasa?

 

Vreau doar sa aud o parere din exterior.

Aici nu am cu cine discuta astfel de situatii, si am impresia ca poate nu judec eu bine in situatia asta.

E normal sa fiu tratata asa?



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 14:04

Tu ce iti doresti pentru viitor?



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 14:12

Este greu de dat un raspuns atat timp cat nu cunoastem relatia dintre voi, sau daca sarcina a fost dorita de amandoi in aceasi masura, sau daca i-ai spus ca nu te simti bine fizic si psihic.

 

Din ce ai scris tu pot sa-ti spun ca amenii raspund diferit emotiilor, unii barbati in astfel de situatii habar nu au ce sa faca si ce sa spuna, iar reactiilor lor pot parea anormale.

Ca a venit cu mana goala la tine nu are nicio relevanta.

 

Faptul ca ai acceptat sa mergi la un troc de seminte l-a luat ca un semn ca esti ok. El poate s-a gandit ca ti-ar face bine sa fii printre cunoscuti. 

 

Daca doresti ca partenerul tau sa inteleaga prin ce treci trebuie sa-i vorbesti despre sentimentele tale.



#4
AlmaGalega

AlmaGalega

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 14:20

Tu ce iti doresti pentru viitor?

Imi doresc sa imi spuna cineva daca e normal sau nu sa fiu tratata asa



#5
AlmaGalega

AlmaGalega

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 14:25

Sarcina a fost dorita de amandoi.
Ca a venit cu mana goala la tine nu are nicio relevanta.


Daca doresti ca partenerul tau sa inteleaga prin ce treci trebuie sa-i vorbesti despre sentimentele tale.

 

Daca tu ai sta in spital, sangerand ore intregi, si apoi vine la tine partenerul tau cu mana goala, si este ok, felicitari, ai niste asteptari minime de la viata, si probabail asta este cheia fericirii. Am sa meditez. In lumea mea, la un om in spital mergi cu o floare, o revista, o ciocolata,o sticla de apa, ceva care sa deminstreze fizic ca te-ai gandit la el.

 

Tocmai, ca tot ceea ce am scris aici i-am scris si lui.

Nu am nici un raspuns, iar comportamentul ignorant continua absolut la fel



#6
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 14:30

 

Daca tu ai sta in spital, sangerand ore intregi, si apoi vine la tine partenerul tau cu mana goala, si este ok, felicitari, ai niste asteptari minime de la viata, si probabail asta este cheia fericirii. Am sa meditez. In lumea mea, la un om in spital mergi cu o floare, o revista, o ciocolata,o sticla de apa, ceva care sa deminstreze fizic ca te-ai gandit la el.

 

 

 

pai se pare ca ai deja o parere formata, cum ca nu e normal sa fii tratata asa. si da, in 90% din cazuri, barbatilor trebuie sa le explici in cuvinte simple ce doresti. nu sa presupui ca ei iti citesc gandurile. 

gandeste-te bine daca nu cumva relatia asta nu e chiar ceeace iti doresti. daca raspunsul e ca vrei sa continui, fa ceva sa se schimbe.



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 14:35

Imi doresc sa imi spuna cineva daca e normal sau nu sa fiu tratata asa

Intrebarea era alta. Viitor nu inseamna un raspuns de moment la o situatie de moment oricare ar fi acel raspuns.
Sa intreb altfel:

In zece ani de cand sunteti impreuna de cate ori ti-ai pus aceste intrebari? Si ce raspunsuri ai avut? 



#8
AlmaGalega

AlmaGalega

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 14:41

si da, in 90% din cazuri, barbatilor trebuie sa le explici in cuvinte simple ce doresti. nu sa presupui ca ei iti citesc gandurile. 

 

Asta o stiu si o consider necesara, general vorbind.

Dar chiar crezi ca era nevoie sa-i spun : "Hei, cand vii la mine la spital, dupa o operatie in care am sangerat ore intregi, vezi, adu-mi si tu o floare, ceva!"



#9
AlmaGalega

AlmaGalega

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 14:44

 Viitor nu inseamna un raspuns de moment la o situatie de moment oricare ar fi acel raspuns.

Viitorul se defineste de catre raspunsurile de moment la fiecare situatie de moment.

Viitorul se decidede acel raspuns, oricare ar fi el



#10
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 15:33

Pana la aceasta intrerupere de sarcina, cum a fost relatia voastra?  Comportamentul lui de acum e ceva nou , sau s-a mai intamplat? 

 

Daca e ceva nou (nu sunt eu psiholog, ma dau cu parerea ca om trecut prin experienta unor pierderi de sarcina) , incearca sa vorbesti cu el dechis, fara acuzatii si fara reprosuri, incearca sa afli ce e in sufletul lui, chiar daca acum tu esti cea care are nevoie de mai mult sprijin emotional si fizic. Ma gandesc ca poate, in sufletul lui , te considera pe tine vinovata pt pierderea sarcinii (chair daca , evident, nu este asa) si comportamentul lui de acolo vine. Si el a pierdut un copil dorit, si pentru el o tragedie, chiar daca acum intr-adevar tu ai si suferinta fizica, dincolo de cea emotionala. 

Daca ce a fost intre voi pana la episodul asta e o relatie de cuplu sanatoasa, nu da cu piciorul la ce e intre voi pentru un moment cand el greseste, mai ales ca este un moment foarte delicat si dureros pentru amandoi . 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -