Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mai crede cineva?


313 raspunsuri la acest subiect

#1
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 18 martie 2019 - 13:18

Voi (mai) credeti in climate change si mitul reciclarii?

Daca eu reciclez voi pastra planeta curata si sanatoasa, e ceea ce credem sau ce se intampla in facto.

Daca automobilul electric polueaza mai mult decat cel care consuma benzina, daca gunoaiele mele ajung pe o plaja sau landfil in Asia sau Europa de Est , se mai cheama ca am salvat planeta. Daca mi se arunca zilnic in posta pliante si ziare de la diferite partide si organizatii, sau in metrou zac tone de ziare " la liber" , si eu cand cumpar o carte pentru copilul meu cheltui o groaza de bani , cine ce salveaza?



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 18 martie 2019 - 13:28

Eu sunt inca din categoria naivilor care chiar cred ca inca reciclarea sa nu participe la distrugerea planetei, definitiv si irevocabil.

 

Insa recunosc ca uneori ma apuca frustrarea cind vad apele pline de deseuri de plastic, cind vad orase  care nu pot respira de Smog, cind vad animale pe cale de disparitie sau plante.

 

 

Ma irita cumplit cum suntem mintiti zilnic, ma irita cumplit cum de nu se renunta la ambalajele inutile DIN plastic- inteleg ca nu putem renunta complet la el insa am putea reduce semnificativ consumul, ma irita cumplit cum Industria de automobile ne prosteste cu tot felul de inovatii si inventii, cind de fapt sunt fixate doar pe a obtine Profit.

 

Desi inteleg dilema lui Collins, eu voi continua pe patratica mea sa fac ce am facut si pina acum , chiar daca copulul meu nu e inca Mare iubitor se Natura, cind ca veni vremea,sper sa aiba ce iubi.


Editat de andacos, 18 martie 2019 - 15:11 .


#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 18 martie 2019 - 13:42

eu cred ca ritmul in care se recicleaza sau se incearca salvarea planetei si a resurselor este mult sub ritmul in care creste productia de plastic, gunoi, poluare, deversari toxice, etc.

cu o floare nu se face primavara, din pacate.

si tot din pacate, nu avem o alta planeta, de rezerva, pe care sa putem sa ne refugiem atunci cand planeta noastra va deveni de nelocuit...



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 martie 2019 - 13:42

Eu sunt convinsa ca noi poluam planeta, pein consumul excesiv, iar reciclatul si micile actiuni ecologice sunt un fel de roua diminetii fata de tsunami.

Consum excesiv adica : deplasari cu masina, fiecare membru al familiei masina personala, alimente la caserola, fiecare ambalate separat, produse din plastic/cauciuc/carton de unica folosinta, permanent lumina aprinsa in casa, haine/imbracaminte de nu mai incape in dulap...  ma rog, fiecare stie la nivelul lui ce este in exces si ce este absolut necesar. 

Reciclatul poate ajuta, mie mi se pare un obicei bun, o baza de la care se poate construi o atitudine mai eco-morala.



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 martie 2019 - 14:57

Tine foarte mult de constientizare, de educatie si de lobby. Atata timp cat exista informatia inseamna ca exista un drum si o sansa.
Conteaza reciclarea.
Conteaza productia si consumul.
Daca se ajunge sa se reduca productia din plastic si inlocuirea acestuia e deja foarte mult.
Si daca se discuta inseamna ca se vor lua decizii. Deci exista drum. Trebuie consecventa(lobby), educatie.... si iar si iar mai ales pentru generatiile noi care vor decide in viitorul apropiat.
Dar este o lupta care trebuie sa continue.
 



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 18 martie 2019 - 21:36

Eu sunt inca din categoria naivilor care chiar cred ca inca reciclarea sa nu participe la distrugerea planetei, definitiv si irevocabil.

 

Insa recunosc ca uneori ma apuca frustrarea cind vad apele pline de deseuri de plastic, cind vad orase  care nu pot respira de Smog, cind vad animale pe cale de disparitie sau plante.

 

 

Ma irita cumplit cum suntem mintiti zilnic, ma irita cumplit cum de nu se renunta la ambalajele inutile DIN plastic- inteleg ca nu putem renunta complet la el insa am putea reduce semnificativ consumul, ma irita cumplit cum Industria de automobile ne prosteste cu tot felul de inovatii si inventii, cind de fapt sunt fixate doar pe a obtine Profit.

 

Desi inteleg dilema lui Collins, eu voi continua pe patratica mea sa fac ce am facut si pina acum , chiar daca copulul meu nu e inca Mare iubitor se Natura, cind ca veni vremea,sper sa aiba ce iubi.

 

Pina cind marii poluatori gen China sau Indina nu or sa facă ceva concret, eforturile nostre sint minime in the big picture. Dar da, trebuie sa se renunțe le ambalaje, pungi de plastic, etc.



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 10:41

Incepand din anul 1980, China a fost cel mai mare importator de deseuri din lume.

Marea Britanie, SUA, Australia, Canada, Japonia, Uniunea Europeana se bazau pe China pentru a le cumpara si gestiona "gunoiul"

 

La momentul de varf, China importa aproape noua milioane de tone metrice de resturi de plastic, conform datelor Greenpeace. Importurile alimentau sectorul manufacturier in plina dezvoltare, luand astfel nastere o industrie de procesare si reciclare a deseurilor de sine statatoare.

 

Gestionarea improprie si absenta unui mecanism corespunzator de supraveghere au transformat China, a doua mare economie globala in prezent, in cel mai mare poluator al lumii.

 

Tarile cu cea mai dezvoltata economie sunt si cele mai mari poluatoare. China si SUA.

 

https://www.huffingt...4b0dc592a0dd7b9

=====

 

Nu, nu mai cred in reciclare. Reciclarea aia facuta de oamenii de rand. Ne aburesc cand spun ca de noi depinde scaderea poluarii. Doar platim oalele sparte si suntem suspectii de serviciu cand vine vorba de vina.

Nu eu am inventat plasticul si l-am pus pe piata.

 

eu pot sa beau bine mersi din sticla, ador biberoanele de sticla, uleiul in sticla tine mai bine etc - sticla poate fi reciclata prin topire la infinit. De ce s-a renuntat la sticla ca ambalaj?

Hartia la fel si asta se recicleaza, mai greu dar se recicleaza in totalitate.

Astea nu dauneaza mediului asa cum o face plasticul.

 

N-au decat sa revina la sticle sa ni le dea cu garantie si sa puna la fiecare colt de strada aparate ce coleacteza sticla si iti dau garantia inapoi.



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 11:17

De ce s-a renuntat?? Cum asa, ca sa cumparam mai mult si mai ieftin. Exista produse eco friendly, produse fara poluare, sunt mai scumpe, oamenii le prefera pe cele mai ieftine.



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 11:21

Pai sigur ca doar "mult si ieftin" e deviza consumatorismului!!!

 

America sa traiasca, cit mai mutl si cit mai ieftin!!!



#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 17:56

Da, mult, prost si ieftin a distrus mediul, ca doar chimicalele nu se deverseaza pe alta planeta, sau probabil asta va fi solutia in viitor.




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -