Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce si cat maninca un adolescent


75 raspunsuri la acest subiect

#71
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 14 martie 2019 - 10:25

Mie nu mi s-a parut ceva deplasat in ceea ce ai scris. Daca a avut ceva legatura cu mesajul meu, eu nu am vrut sa spun ca mi-am crescut copii dupa capul meu, doar ca in cazul nostru nu se potriveau graficele alea de crestere... din luna a 3-a incolo nu ne-am potrivit in ele nicicum. Si la un moment dat am vrut sa fac o pauza cu aceasta "problema" pentru ca nu mai rezistam psihic sa ma duc saptamanal sa mi-o cantareasca sa-mi spune iar si iar "nu creste cum trebuie", "trebuia sa aiba x kg", "insistati cu laptele praf, ca trebuie sa-l accepte pana la urma", "lasati mai moale cu alaptarea si bagati mai mult LP" "sunteti dvs slaba si de aceea laptele nu este bun/suficient" s.a. Fiind si la primul copil eram ff apasata psihic, toti din familie ma intrebau ce are copilul, de ce nu are x kg ca la carte, sa mai mergem nu stiu unde.... Nu mai puteam, am zis ca daca nu ma opresc, innebunesc de-a binelea (si nu era cazul). Achizitiile copilului erau in grafic, totul era ok, in gat, la plamani, am facut si eco abdominala si nu era nimic in neregula, tot, tot era ok in afara de aceasta greutate.... La fel a fost si a doua... Mi s-a parut la medicii de atunci ca parca aveau "ochelari de cal", in ceea ce priveste graficele de crestere.... nu se uitau stanga-dreapta la dezvoltarea copilului.... Ok, or conta si graficele... dar ce sa fac? Sa le fi facut transfuzii cu lapte praf? :)) M-am gandit si eu logic: un copil infometat, nehranit suficient, nu sta cu un biberon plin cu LP langa el, refuzand hrana (nevoie primara a unui nou nascut/bebe), si in rest razand, gangurind... Acum fetele sunt normale, in parametri...fac sport, invata bine... Eu am fost unul din acei copii pentru care mancarea era o corvoada... eu putem sa rezist ore bune fara mancare... niciodata nu ma vaitam de foame, ma chemau altii la masa [:-)))] . Nici acum nu mananc cantitativ mult (fata de altii), dar atat imi ajunge mie.

 

Monica, multumesc mult. In sfarsit am inteles si eu cum se intelege mesajul mei. Eu doream sa evidentiez ca fiecare copil are ritmul lui de crestere si fiecate curba lui ( depinde mult de lungime si varsta), plus de genetica.. Deci daca curba prezinta forma cunoscuta e OK. La controalele periodice il vedea medicul pe copil si un pediatru are ochiul format zic eu. Cam 30

min durau controalele si medicul facea diferite „exercitii“

cu cei mici. Si eu am fost o mama protectiva ( mai sunt desigur) , fugeam

la inceput repede la

medic cand avea 38,5 temperatura de cateva ore pana mi-a spus medicul sa nu mai fiu mai papa decat Papa de la

Roma ( e un joc de cuvinte). Dupa 2 -3 zile

de febra daca nu are alte simptome ( bineinteles ca avea nurofen supozitoare sa ii dam ) sa mergem la medic... De multe mi-am facut ganduri la vremea respectiva. Au primit si mancare gatita si de la borcanel, baiatul cel putin. Fetita s-a autodiversificat singura, a mancat cu noi la masa ( baiatul avea deja 4 ani), nu a vrut mai nimic pasat. 

 

Inca o situatie des intalnita, cand copiii se inalta nu iau si in greutate ci doar se „intind“. Apoi dupa un timp folosesc caloriile primite pentru a face depozite. 

 

Baiatul meu de 13 ani nu mananc peste zi prea mult, insa in ultimele 2-3 luni cauta seara mancare ( pe la 21:00-22:00 ) si incerc sa ii ofer ceva sanatos macar.. nu e asa tot timpul.

 

 Cristina



#72
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 14 martie 2019 - 10:39

Monica,

 

multumesc pentru raspuns. Acum am

inteles si eu ce s-a inteles din raspunsul

meu. Eu doream sa spun ca fiecare copil are curba lui de dezvoltare, deci daca se vede forma cunoscuta e ok. 

 

In primele 2 saptamani de viata ale baiatului pentru ca a fost nascut inainte de termen si a stat o saptamana sub lampa, era cantarit inainte si dupa alaptare si „trebuia“ numaidecat sa manance 40 ml ceva de genul.. saracul adormea si trebuia sa il trezesc ca sa bea.. asa ca stiu cum e.. eram si eu prin asta terorizata, moasele erau cam dure.

 

un alt service bun ce il avem

in Germania sunt moasele, dupa nastere iti poti alege una care vine la 2 zile la inceput si te ajuta cu sfaturi, il cantareste pe cel mic, controleaza buricul si il „pudreaza“, are grija de mama, control de uter, posibile cusaturi, lauzie, baby blues. Pana la 1 an ale bebelusului poti apela la ea, stiu ca am

sunat-o cand am vrut sa aleg laptele prag la 8 luni. 

 

Cristina 

 



#73
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 14 martie 2019 - 10:58

Scuze pentru prea multe raspunsuri, informatia ce o primeam era ca „suntem in constructie“

 

cristina



#74
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 martie 2019 - 11:48

Aici e regula sa vina medicul de familie in prima luna acasa, apoi te duci tu la cabinet cu bebe. Poti chema tu acasa, din privat si te costa. 

Cu mama - nimeni nu se mai preocupa atat de mama, important e copilul.... oboseala mamei se considera "by default - descurca-te". Se merge la ginecolog la controlul de 6 saptamani dupa nastere.

 

La a doua fata mi-era mult mai putin frica, stiam si cu diversificarea, ca aveam meniul scris de la prima... asta ca le-am avut f repede una dupa alta si era inca "in mana"  :))

 

Din fericire nu am avut probleme mari de sanatate cu copiii, in afara de curbele de crestere si mai apoi cateva raceli in decursul anilor, pana acum.



#75
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 14 martie 2019 - 15:45

Problema apare cand se invata sa manance prea mult. Am exemple in preajma, incep cu cate 2 banane si de aici la 2 portii de orice nu mai este mult. 

Fiecare familie este diferita si da, fondul genetic este foarte important, dar obiceiurile familiei sunt la fel de importante. 

 



#76
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 14 martie 2019 - 17:59

A mea are 16 ani, 1.75m si 52 kg...acum un an avea 55, de-atunci a slabit...pana la 11 ani a fost musca tzetze in doua betze...avea 28 kg  [zirea] de cate ori mergeam la medic si spuneam ca e ft slaba, imi ziceau ca daca nu are probleme de concentrare, daca nu e obosita, e totul ok...si ca un copil mananca atat cat are nevoie, nu  trebuie fortat...analizele i-au iesit mereu bune.

 

Am o prietena care in copilarie era ft slaba...asa ca parintii ei s-au gandit ca trebuie sa o ingrase...au indopat-o cu vitamine si altele, de a ajuns obeza...tare greu i-a fost sa slabeasca dupa...acum arata normal, dar mi-a spus ca a suferit mult atunci, pt ca toti copiii radeau de ea.

 

Si eu sunt slaba si nu mi-e foame (am fost slaba in copilarie pana la un moment dat, apoi am inceput sa ma ingras si la 18 ani aveam 60 kg...greutatea mea normala insa era cam 52 kg, nu-mi statea bine cu 60)...acum am 1.65m si 47 kg...mi s-a schimbat metabolismul dupa ce am nascut..am facut hipertiroidie (ajunsesem la 42kg, aratam jalnic), care intre timp s-a rezolvat...dar tot slaba am ramas.

 

Asa ca Michelle, lasa-l pe Wil in pace.

 

 


Editat de Ella73, 14 martie 2019 - 18:01 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -