Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce si cat maninca un adolescent


75 raspunsuri la acest subiect

#1
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 01:24

al meu la 15 1/2 ani are 45 kg si 168cm inaltime. De 1 an de zile nu a luat 1 gr. in greutate dar s a inaltat. E f slab indifferent de ce spun doctorii. ... e pielea si osu’. S a nascut de 4 kg...dar dintotdeauna f mofturos la mincare. Am fost cu el la controale anuale, I am facut analize anuale.... am fost la gastro de 2x . Toti zic ca nu are nimic. Am vb cu o nutritionista. La scoala face health -nutritie. Gatesc zilnic pt el.... mancaruri favorite. Maninca zilnic din toate categ: carne, peste, grains, legume, 1-2 fructe, lapte, branza, snacks, dulciuri( nu in excess) . Dar de cele mai multe ori maninca impins de la spate, cu insistari. Daca eu nu ii dau, sta toata ziua nemincat. Rareori spune ca ii e foame si ca are pofta sa minince. Mananca cantitati relativ mici(?) 2 polonice supa/ tocana.... la masa. Dintotdeauna abia mesteca mincarea , statea la masa si 30 min( pt o ciorba) .... acum mai rau e ca I am pus braces si a fost o periods si mai grea cu mincatul. Sport nu mai face decit la scoala, 5 ore pe sapt si acasa basket aprox 2ore/sapt si dimineata ceva haltere , flotari...Ii dau de 1an proteine si vitamins. Nu stiu ce sa mai fac, ce sa ii dau sa minince sa se ingrase?


Editat de michelle-usa, 12 martie 2019 - 04:53 .


#2
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 01:39

Ex de meniu zilnic:

dimineata

1/4 piept de pui ( facut chicken nuggets) sau 2oua + 1 muffin cu cream cheese sau bacon cu 1-2 oua , sau 1 ou fiert si oatmeal

+ 1 pahar lapte cu proteine sau ceai sau suc fructe

pachet la scoala:

sandwich cu salami /cream cheese alternat cu sandwich cu peanut butter

+ 1 fruct

+ 30 gr snacks ( sticks, biscuits, chips)

+1 cereal bar

ora 3: ciorba sau tocanita, pasta

ora 5: fruct sau smoothie, biscuits.... snacks

seara la 7 : friptura cu garnitura de veggies (salads) , buritto cu orez+salsa; pilaf, pasta cu seafood sau pui..

8:30 desert( inghetata, orez cu lapte)


Editat de michelle-usa, 12 martie 2019 - 01:53 .


#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 01:57

noi ca parinti avem greutate normala ...dar eu am fost f mofturosa la mincare, nepofticiasa....si  mereu am mincat in general cantitati mici. O fi genetic?! Caut acum toate probleme le ....motivele...

 


Editat de michelle-usa, 12 martie 2019 - 05:29 .


#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 05:31

x


Editat de michelle-usa, 12 martie 2019 - 05:33 .


#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 08:53

Parerea mea sincera este ca iti faci prea multe probleme, eu sunt inconjurata de oameni slabi, sotul meu are 65 de kh si 180 cm, desi mananca peste medie, ca si cantitate. Fiica mea este la fel, lunga si slaba, asta e felul lor, sunt sanatosi. Asta este important. 

Mi se pare mai periculos sa incerci sa umbli la metabolismul cuiva, daca s-ar ingrasa brusc nu ar fi prea bine. 

Si de fapt cred ca tu ai vrea sa il vezi cu ceva masa musculara, nu grasime, aceea se poate depune pe vasele de sange, organe si ar fi dezastruos.

Ei bine, masa.musculara, volumul acesteia, poate fi crescut doar prin sport, si cam depinde in parte de gene. Cand va avea timp sa se ocupe de sala zilnic va face, poate, o diferenta, dar acum, adolescent fiind, cred ca are programul suficient de incarcat. 



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 09:03

Caracteristicile ectomorfilor:
  • slabi, chiar subtiratici, in mod natural;
  • membre lungi, lineare;
  • articulatii subtiri, osatura mica;
  • mijloc subtire, umeri ingusti;
  • un procent de grasime corporala mic, fara a face sport sau a limita in mod intentionat numarul de calorii ingerate;
  • intampina dificultari mari atunci cand incearca sa depuna masa musculara;
  • nu sunt puternici, decat daca se antreneaza pentru a prinde forta;
  • metabolism foarte rapid;
  • carbohidratii ingerati nu se transorma in strat adipos, astfel, dietele cu un numar mare de carbohidrati sunt admisibile si chiar recomandate pentru ei;
  • au nivel ridicat de energie;
  • prezinta tendinta de a fi activi, chiar hiperactivi si surescitati;
  • sunt predispusi spre (si obtin succes in) sporturile de anduranta;
  • le este dificil sa mentina o greutate ridicata a corpului;
  • le este foarte dificil sa castige in greutate;
  • multi sunt insomniaci sau dorm putin;
  • au cele mai bune rezultate atunci cand au un program de antrenament de mare intensitate, dar scurt ca durata, de volum mic;
  • le va lua ani de zile sa ajunga la rezultate notabile atunci cand vor sa castige masa musculara.

"



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 09:06

Alimentatia trebuie sa fie una foarte bogata care sa includa cantitati mari de carbohidrati (cartofi, orez, paste), proteine(carne, oua, branza, lapte) si grasimi nesaturate(peste, nuci, seminte, migdale). Alimentele bogate in fibre nu sunt indicate pentru ectomorfi deoarece au un continut (macro)nutritiv scazut si dau senzatia de satietate."

 



#8
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 09:40

Mie mi se pare ca mananca foarte bine!



#9
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 10:17

Michelle, Will e un norocos :); Eu nu as face nimic sa se ingrase, o sa vina cu timpul :))).

 

Eu de la 13 la 23 de ani am avut 47kg pt 170. Nu mancam nimic, nu imi placea nimic. Mancam ca sa traiesc cu traiam ca sa mananc.

Ei, apoi s-a schimbat kalimera :))) si incet dar sigur am inceput sa iau cate un kg pe an :))).



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 10:35

michelle, cand in america este "epidemie" de obezitate, tu te plangi ca will e slabanog si nu prea mananca. :-).

lasa-l, inca mai are de crescut, nu are masa musculara, atata timp cat mananca echilibrat si sanatos, plus ca este ok si dpdv analize, nu cred ca ar trebui sa-ti faci prea multe griji.

 

daca asa este conformatia si metabolismul lui, slabe sanse sa se ingrase. nu are altceva de facut decat sa puna masa musculara pe el, ca sa arate mai bine, mai legat.

si da, purtatul aparatului dentar iti cam ia si ultima ramasita de pofta de mancare. cand abia poti vorbi/mesteca, nu-ti mai vine sa mananci nimic, din cauza disconfortului.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -