Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sfat medical, daca se poate


15 raspunsuri la acest subiect

#1
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 martie 2019 - 15:47

ce ma intereseaza, e sa stiu ce medic sa consult urmatorul.

 

mai exact,

1. discopatie lombara

2. gastrita + steatoza hepatica + stare de rau (dureri abdominale in partea stanga, greata, voma, permanent gust amar in gura, oboseala pronuntata si prelungita) DAR totusi colecist OK ecografic si analize perfecte, de 3x m-am holbat pe foile alea, ca nu-mi venea sa cred, gastrita si steatoza hepatica nu explica starea de rau si mai ales gustul amar

3. dupa fiecare episod de rau, scaderea brusca a temperaturii corpului, mai ales pentru jumatatea dreapta (brat + picior, imi amortesc si ingheata, simte orice persoana pe care o ating)

 

e vreo legatura intre astea?

 



#2
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 02 martie 2019 - 23:04

Bună; un sfat medical nu sunt in masura sa ti.l dau, dar cred că un gastroenterolog te.ar putea ajuta iar pt discopatia lombara cred că medicul care ți.a pus acest dg este singurul în masura sa sa stabilească schema de tratament- ce medicamente poti lua, eventual să faci niste ședințe de masaj.. Sanatate multă!


Editat de Buburuza_Ruza, 02 martie 2019 - 23:04 .


#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 martie 2019 - 11:26

In primul rand mergi intai si intai la un medic internist pentru a te invata ce sa faci pas cu pas si carei specialitati sa te adresezi mai intai.

Nu se poate stii daca au sau nu legatura intre ele. Toate diagnosticele pe care le ai si le-ai pus aici sunt vagi, in sensul ca nu se stie severitatea lor.

 

1. discopatia lombara - depinde de gravitatea ei.  Tratamentul poate varia de la o simpla recuperare (fiziokinetoterapie si masaj de asuplizare) la tratament chirugical. Medic de recuperare.  In anumite cazuri poate iradia durere si poti simti amorteala in membrul inferior. 

2. Steatoza hepatica destul de banala (depinde iarasi de sgradul ei), se rezolva prin dieta alimentara.

3. gastrita - dieta alimentara si medicamentoasa, iar depinde de gravitatea ei.

 

Trebuie sa mergi la un gastroenterolog

 

Diskinezia biliara mai da amar in gura, stare de greata si voma, stare de frica, transpiratii etc. Diagnosticul se pune dupa examen clinic. Ecografia se face pentru a exclude calculi biliari sau colecistita.

Diskinezia biliara se poate face si din cauza  stressului, depresiei, anxietate, Rareori poate da dureri in partea stanga a abdomenului.

 

Mai trebuie un examen ginecologic riguros si mers la un medic endocrinolog.

Rinichii au fost ok?

 

Dar, dupa cum am zis medicul internist, dupa ce citeste analizele si apreciaza stadiul fiecarei disfunctii este cel mai in masura sa te indrume.



#4
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 martie 2019 - 11:30

analizele alea perfecte ma scot din minti, daca se poate spune asa. :)

 

pentru discopatia lombara am facut tratament 1 saptamana, e tot acolo, doar ca nu asa de naspa (adica nu mai raman intepenita pe strada).

 

rinichii - microlitiaza scrie (stiu ce e).

colecistul e bine.

 


Editat de Pepco, 03 martie 2019 - 11:31 .


#5
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 martie 2019 - 11:34

Dar, dupa cum am zis medicul internist, dupa ce citeste analizele si apreciaza stadiul fiecarei disfunctii este cel mai in masura sa te indrume.

 

ms.



#6
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 03 martie 2019 - 13:16

1. Ortoped

Depinde de gravitatea bolii, medicul poate prescrie tablete antiinflamatoare, creme externe, fizioterapie, scaderea in greutate (daca e cazul). La farmacie poti intreba de brauri sau comprese calde.

2. Gastroeterolog

Steatoza  hepaticase trateaza cu regim alimentar ( eliminarea zaharului, introdus in alimentatia a carbohidratilor cu absorbtie lenta, legume multe, ceaiuri)+ miscare.

 

Mie mi se pare ciudat din ce scrii , ca analizele sunt bune. 

Unde ai facut analizele si au dat diagnosticul, nu au putut sa interpreteze si rezultatele la analize?


Editat de Judoka02, 03 martie 2019 - 19:56 .


#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 martie 2019 - 13:24

..

 

Mie mi se pare ciudat din ce scrii , ca analizele sunt bune. 

Unde ai facut analizele si au dat diagnosticul, nu au putut sa interpreteze si rezultatele la analize?

Nu e nimic ciudat. Inseamna doar ca bateria de analize pe care a facut-o arata ca este sanatoasa din punctul asta de vedere si asta ar trebui sa o bucure. Daca analizele de sange sunt in parametrii normali nu e nevoie de nicio interpretare.

 

Ah, ca exista si alte analize de sange specifice pentru alte diverse afectiuni e alta mancare de peste.



#8
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 03 martie 2019 - 16:31

Probabil ca o abordare holistica te-ar ajuta foarte mult.

 

Eu zic sa cauti un centru care ofera terapii alternative, reiki etc. Un astfel de centru este Jiko, de exemplu. Citeste opiniile pacientilor pe site. 



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 martie 2019 - 17:28

Eu n-as pune baza 100% pe rezultatele analizelor. Nu ar fi nici primul, nici ultimul caz de rezultate "puse din burta", nu ma mai mira nimic din ce se intampla in sistemul medical romanesc.

V-am mai povestit, cred, de o colega ce avea metastaze la ficat si toate analizele ptr functii hepatice erau in limite normale...sau cand eu, o colega si un coleg, avand varste diferite, am facut analize in aceeasi zi, la aceeasi clinica, iar rezultatele au fost aproape identice...greu de crezut o asa coincidenta.

Pepco, exista posibilitatea sa faci din nou analizele, dar la un alt laborator ?



#10
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 03 martie 2019 - 19:54

 

Ah, ca exista si alte analize de sange specifice pentru alte diverse afectiuni e alta mancare de peste.

 

 

Mai mult la asta m-am referit,pt. ca Pepco are deja diagnostic de steatoza hepatica. Un medic a pus diagnosticul asta, logic ar fi fost sa ceara si analize specifice, sa dea tratament si sa verifice daca in urma tratamentului s-a imbunatatit ceva.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -