Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

o cale gresita sau adevarata cale?


39 raspunsuri la acest subiect

#31
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 19 februarie 2019 - 06:40

Eu nu stiu ce se intampla cu adolescentii si tinerii de azi, nu e acesta primul caz de acest fel de care aud in ultimul timp. Cu manifestari similare chiar identice. Si parintii sunt ingrijorati, ceea ce mi se pare normal.

 

Unei mame i-a spus fiica-sa, "daca ma iubesti trebuie sa ma accepti asa cum sunt". Ok, o mama poate accepta multe copilului sau, dar cand vezi ca se indreapta spre habotnicie, ca nu ii mai pasa de sine ci doar de Domnul si de ceilalti, poti sa stai linistit?

 

Ce oare le suceste mintea? Societatea? Dezordinea de la scoala si de peste tot? Cum oare gasesc astfel de duhovnici? Eu ii vad pe acesti duhovnici ca pe niste manipulatori de creiere, care chiar cu buna stiinta fac ce fac. Poate n-ar fi rau ca acest duhovnic sa cheme copilul la intalnire cu parintele care sa isi dea acordul pentru ca copilului sa ii fie inoculate astfel de dogme. Sub masca dreptului la privacy, ei sunt manipulati de diversi indivizi cu titlu de preot.

 

Nu, eu nu as fi linistita. As incerca sa aflu ce o macina. Fa-i poza cand e imbracata la intamplare. Arata-i poza sa se vada din exterior. Mergi cu ea la biserica, vezi ce se intampla acolo. Spune-i ca tu esti mama ei, singura in stare sa o asculti si sa o imbratisezi cu sinceritate cand are nevoie.  

 

Intamplator, am trait printre diverse religii, toate, dat toate au la baza manipularea mintii. Unele chiar foarte rau. 



#32
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 februarie 2019 - 09:29

Eu am intalnit astfel de cazuri..punctul lor comun era o suferinta ascunsa care reusea sa iasa la suprafata prin "legalizarea" agresivitatii oferita de religie. Nu e vorba de mila si credinta aici ci din dorinta de a we elibera de proprii demoni. De aici si agresarea si acuzarea celorlalti "necredinciosi". Religia iti deschide nebanuite porti in directia asta.

Sfatul meu este sa vb cu un psiholog f experimentat care sa te indrume cum sa reactionezi si ce potiface..



#33
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 19 februarie 2019 - 10:45

X


Editat de geuta, 26 februarie 2019 - 11:17 .


#34
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 19 februarie 2019 - 10:52

ma scuzati ca ma bag-ca,na,n-am copil,Dumnezeu n-a vrut sa-mi dea...si,da,inca cred ca El exista,desi m-am certat cu El de f multe ori,etc...

 

eu nu consider a fi credincios a face ce zic popii sau ce scrie intr-o carte..scuze,or fi si preoti,dar sigur mai rari...nu intru in astfel de discutii,nu e locul.

 

si eu as face totul sa-mi tin copilul aproape si sa-l atrag de partea mea,nu de partea spalatorilor de creiere...

 

multa putere si intelepciune sa ai! 



#35
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 20 februarie 2019 - 23:48

Sunt bulversata si, recunosc, depasita de situatie. 

Fiica mea are aproape 18 ani, e clasa a XI-a si de aproape  2 ani manifesta un interes sporit pentru credinta. 

 

ma gindeam la alte cai gresite …

 

parerea mea de credincioasa practicanta e ca, aproape tot ce face e de admirat pt o tinara de 18 ani...si tu iti faci prea multe griji.

 

din punctul meu de vedere atita timp cat nu merge prin baruri, nu se drogheaza, nu se culca cu x si y, si se tine de invatatura ...sincer ma mira grija ta.

 

NU  sunt de accord cu programul, statul la biserica pana tirziu (aici treb facuta o schimbare) si cu mintitul... tu treb sa stii unde e, si ce face si cat sta...si sa fie atenta peste tot sunt lupi in blana de oaie. 

 

ce daca merge in tabere crestine...mai bine decit in alta parte, haine modeste sunt de preferat in locul celor de tip Kardashian, mai bine sa mearga la  biserica decit prin baruri, sa tina post daca vrea decit sa se drogheze....etc...etc.

 

eu cred ca, mai ales ca ai spus ca esti crestin orthodox deci nu esti ateu, ca ai multe de invatat de la ea, despre credinta, Biblie...viata crestineasca. 

 

eu ma bucur pt ea ..calea aleasa cred ca o va ferii de multe necazuri.  

sper sa nu duca credinta spre extremist(ceea ce Domnul Isus nu a cerut) , sa isi traiasca viata frumos dupa Cuvintul Domnului-care tu daca nu-L stii (nu spun cu repros) nu ai de ce sa critici.

Nu sunt o adepta a religiei ortodoxe dar cred ca e mai buna decit de loc. Iar daca asta e vrerea lui Dumnezeu poti sa te opui cat te-ai opune...nu ai ce sa faci.

 

mare grija sa nu mai minta, sa iti ascunda unde merge si ce face acolo.


Editat de michelle-usa, 21 februarie 2019 - 00:23 .


#36
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 februarie 2019 - 00:03

Slujb

 

Slujba de priveghere e cu totul altceva decat un priveghi. E o slujba speciala, care dureaza vreo 4-5 ore si care are loc noaptea, dupa 11, 12. De ce s-ar duce o adolescenta la o astfel de slujba care, din cate am citit, e pentru intarirea rabdarii, printre altele...stai pe genunchi vreo 4 ore ca sa ce...?

 

citind mai departe mesajele tale pot sa spun ca, cu asta, nu sunt de accord...nu are ce cauta acolo. 

 

parere personala, slujbele astea nesfirsite, .ritualurile ...toate sunt jug greu pentr- un om si mai ales pt o tinara...e un jug inutil,  pus/inventat de biserica.

 

ea, la virsta asta treb sa fie focus pe invatatura.  sa stea plecata cu orele pe la biserica cand de fapt treb sa invete nu e bine...si nu e pe placul lui Dumnezeu. toate isi au rostul lor, toate la timpul lor.

 

nu e bine nici sa tina post cand e adolescenta si are nevoie de nutrienti , mancare consistenta  pt a invata.

 

poti sa-i spui ca Domnul Isus a spus ca "jugul" Lui e usor- e bazat pe credinta nu pe fapte., e mai mult pt directionare...nu pt a ingreuna viata unui om.  ce face ea...se aproprie de ce faceau fariseii.

 

e sufficient sa creada, sa se increada in Domnul Isus si Biblie...sa urmeze Cuvintul...traditiile  nu sunt neccesare

sunt multe de spus...


Editat de michelle-usa, 21 februarie 2019 - 00:26 .


#37
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 26 februarie 2019 - 10:08

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Din toate discutiile cu ea si cu un psiholog(sotie de preot si mama) am speranta ca va fi echilibrata in tot ce face. Incerc sa-i respect alegerea si sa discut cu ea si lucrurile care ma nemultumesc, fara nervi si patima.



#38
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 26 februarie 2019 - 11:17

Mult succes!



#39
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 martie 2019 - 22:36

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Din toate discutiile cu ea si cu un psiholog(sotie de preot si mama) am speranta ca va fi echilibrata in tot ce face. Incerc sa-i respect alegerea si sa discut cu ea si lucrurile care ma nemultumesc, fara nervi si patima.

acesta este cel mai bun lucru pe care il putem face, sa discutam cu adolescentii nostri fara nervi si fara patima.  fiecare are drumul lui , nu al nostru. 



#40
petrusel

petrusel
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 iulie 2020 - 08:02

Minciuna NU este acceptata de religia ortodoxa , iar slujitorii ei cu asta trebuie sa inceapa , regulile de baza sunt ( nu neaparat in aceasta ordine ) sa nu minti, sa nu furi, sa nu ucizi ...

Un preot ( calugarii sunt si mai stricti ) iti va spune sa respecti cele mentionate mai sus , poate ar trebui sa te gandesti la ceva schimbari in viata ta ( stiu din proprie experienta ca nu sunt usoare ) .




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -