Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

o cale gresita sau adevarata cale?


39 raspunsuri la acest subiect

#11
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 12:32

Inteleg ca problema vine din faptul ca percepi aceasta preocupare a ei ca fiind cam dusa sau ca se indreapta spre extrem. Si aceasta te ingrijoreaza. Si pe mine, daca ar fi copilul meu.

 

Ce as face eu? As fi preocupata de aceasta tendinta spre extrem/habotnicie dar nu as face ceva care sa fie perceput ca fiind un gest evident ce atenteaza la preocuparile ei actuale.

 

Nu i-as interzice nimik dar adevarul este ca as mai trimite-o (sau lua cu mine) si la altfel de evenimente adecvate varstei: aniversari de 18 ani ale colegilor (sic!), concerte (din alta sfera, untold gen, vreo formatie mai veche ce iti place tie), real life. 

 

Trebuie sa iti spun ca fii-miu are 13 ani, astfel e posibil ca ce inteleg eu de "evenimente adecvate varstei" sa fie un pic alterate de lipsa mea de experienta. [:)]

 

Ideea fiind sa vada si altceva.



#12
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 12:55

Inteleg ca problema vine din faptul ca percepi aceasta preocupare a ei ca fiind cam dusa sau ca se indreapta spre extrem. Si aceasta te ingrijoreaza. Si pe mine, daca ar fi copilul meu.

 

Ce as face eu? As fi preocupata de aceasta tendinta spre extrem/habotnicie dar nu as face ceva care sa fie perceput ca fiind un gest evident ce atenteaza la preocuparile ei actuale.

 

Nu i-as interzice nimik dar adevarul este ca as mai trimite-o (sau lua cu mine) si la altfel de evenimente adecvate varstei: aniversari de 18 ani ale colegilor (sic!), concerte (din alta sfera, untold gen, vreo formatie mai veche ce iti place tie), real life. 

 

Trebuie sa iti spun ca fii-miu are 13 ani, astfel e posibil ca ce inteleg eu de "evenimente adecvate varstei" sa fie un pic alterate de lipsa mea de experienta. [:)]

 

Ideea fiind sa vada si altceva.

AdiS, nu e vorba ca nu vede si altceva. merge la majorate, face voluntariat la un centru de copii defavorizati, are un prieten, iese in oras cu prietenele. Nu-i plac concertele de genul Untold.Citeste si beletristica...



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 12:56

Am sentimentul ca te autoflagelezi ....
Nu cred ca a ar fi cazul. 
Ca tine sunt sute de milioane de oameni care traiesc identic fara nici o problema
Dar cred ca ar fi bine daca te-ai calma, daca ai incerca sa-i intelegi si sa-i accepti pe altii fara sa te acuzi pe tine.
Nu e nici un razboi intre tine si altii.
Dar e un razboi intre tine si tine.

Cauta - ti pacea interioara, linistea, accepta-te pe tine insati.



#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 13:03

Am sentimentul ca te autoflagelezi .... Nu cred ca a ar fi cazul. Ca tine sunt sute de milioane de oameni care traiesc identic fara nici o problema Dar cred ca ar fi bine daca te-ai calma, daca ai incerca sa-i intelegi si sa-i accepti pe altii fara sa te acuzi pe tine. Nu e nici un razboi intre tine si altii. Dar e un razboi intre tine si tine. Cauta - ti pacea interioara, linistea, accepta-te pe tine insati.

 

Marius, mi-AI luat vorbele DIN gura, cum se spune.

 

Chiar ma pregateam sa scriu, cam ce a scris si Marius!!!

 

E timpul sa Te concentrezi mai mult pe tine ca persoana, sa accepti ca nu poti controla total si pe toarte, ca nu esti " centrul universului" de care depinde reusita si esecul celorlalti, chiar daca acesti" celorlalti" sunt propriii copii.

 

Impaca-te cu  tine insati,  cu Viata ta, trecuta si prezenta, invata sa iei lucrurile asa cum vin. Important e Ca sunteti sanatosi cu totii .


Editat de andacos, 18 februarie 2019 - 15:40 .


#15
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 13:34

Pana in acest punct, s-ar zice ca e o adolescenta care a descoperit ca in viata nu trebuie sa pui pret pe lucrurile materiale si care  invata ce inseamna sa fii un adevarat crestin.

Problema e ca ma sperie neclintirea cu care merge in directia asta. Aseara m-a mintit ca merge sa doarma la o prietena si s-a dus la biserica, pentru a participa la o slujba de priveghere. M-am ingrijorat ca nu m-a anuntat ca a ajuns cu bine si am inceput sa intreb alte prietene de-ale ei. Asa am aflat ca e la biserica.

 Mi-a spus ca daca mi-ar fi zis adevarul, nu as fi lasat-o. M-a sunat intr-un final, dupa 12 noaptea, mi-a spus unde e si i-am spus sa vina imediat acasa, ca maine e luni si are scoala.

Mi-e teama sa nu cada in extrema cealalta. Nu stiu ce limite sa pun.

Singura, dar singura problema pe care o vad eu, este ca fata se fereste ca iti spuna adevarul chiar si cel mai important, adica acolo unde este. Prima grija ta/ a noastra ca parinti, este chiar asta, unde este copilul cand nu este cu noi si daca este in siguranta.

 

Ceva o face sa nu fie sincera cu tine... Trebuie sa vezi de ce. Poate ca reactiile tale sunt exagerate cand ea merge la biserica?

A doua chestie putin diferita in viziunea mea, este ca ea era la un priveghi. Una e sa fie la liturghie, orice slujba, la spovada, etc si alta la un priveghi (in situatia in care cunoastea decedatul, e acceptat, dar altfel, nu cred).

Nu iti minti mama (cu toate riscurile ca mama va tipa sau nu ma va lasa), sa ma duc noaptea la biserica, duminica.

Situatia imi este putin comuna, din familie. Fata s-a calugarit, pe la 20 de ani, e fericita! Si eu o admir foarte mult!

Si copiii mei merg la biserica des, inclusiv scoutul este prin biserica, exact ca szivarvany.

Taberele in care merg sunt tot prin biserica. Desigur si prin scoala.

II incurajez si sunt alaturi de ei.

Dar sinceritatea trebuie pusa pe primul loc.


Editat de Mada, 18 februarie 2019 - 13:41 .


#16
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 13:45

Slujb

 

Singura, dar singura problema pe care o vad eu, este ca fata se fereste ca iti spuna adevarul chiar si cel mai important, adica acolo unde este. Prima grija ta/ a noastra ca parinti, este chiar asta, unde este copilul cand nu este cu noi si daca este in siguranta.

 

Ceva o face sa nu fie sincera cu tine... Trebuie sa vezi de ce. Poate ca reactiile tale sunt exagerate cand ea merge la biserica?

A doua chestie putin diferita in viziunea mea, este ca ea era la un priveghi. Una e sa fie la liturghie, orice slujba, la spovada, etc si alta la un priveghi (in situatia in care cunoastea decedatul, e acceptat, dar altfel, nu cred).

Nu iti minti mama (cu toate riscurile ca mama va tipa sau nu ma va lasa), sa ma duc noaptea la biserica, duminica.

Situatia imi este putin comuna, din familie. Fata s-a calugarit, pe la 20 de ani, e fericita! Si eu o admir foarte mult!

Si copiii mei merg la biserica des, inclusiv scoutul este prin biserica, exact ca szivarvany.

Taberele in care merg sunt tot prin biserica. Desigur si prin scoala.

II incurajez si sunt alaturi de ei.

Dar sinceritatea trebuie pusa pe primul loc.

Slujba de priveghere e cu totul altceva decat un priveghi. E o slujba speciala, care dureaza vreo 4-5 ore si care are loc noaptea, dupa 11, 12. De ce s-ar duce o adolescenta la o astfel de slujba care, din cate am citit, e pentru intarirea rabdarii, printre altele...stai pe genunchi vreo 4 ore ca sa ce...?



#17
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 13:48

Scuze, nu mi-am dat seama de diferenta.



#18
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 17:47

eu sincer ma mir ca o sfatuiti sa stea relaxata si sa... se impace cu sine. ca... nu e grav, e doar credinta.

 

eu n-as putea sta relaxata defel, m-as ingrijora rau, de unde pana unde asa schimbare de comportament si aruncatul in carca parintelui a tot felul de "pacate". mi-ar si sari tandara, la un moment dat, recunosc.

 

n-am nimic cu integrarea credintei in viata omului, dar ce povesteste autoarea subiectului, suna a habotnicie.

 

daca nu era vorba de credinta ortodoxa, no. 1 in romania, ci de vreo secta, ca sunt si de-astea, tot asa sfaturi de calmare si acceptare ii dadeati? ca si sectele au "slujbe" dupa 12 noaptea.



#19
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 18:12

Pepco,

 

tu ai uitat cum e sa fii copil/ adolescent ?!

 

nu știi ce anume a făcut - o sa fie acasă. Ea are Nevoie de aceasta comunitate . 

 

Uite, eu sunt religioasă . Am anumite fix - uri. Unul dintre ele este candela aprinsa . Peste sărbătoare . Le știu pe toate . Peste an. 

Cand am musafiri, unui comentează : vai nu îți e frica etc etc. Așa ce ma enervează. 

Daca soțul meu mi- ar spune sa nu aprind candela as inebuni de cap. 

Sau sa nu ajung la Prohod sau Înviere .

 

Pe mine anumite lecturi gen Spinoza m- au luminat foarte mult. Logic mi- a ridicat niște semne de întrebare . 

 

Altfel nu accept nimic. 



#20
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 18:14

* nu acasă ci așa 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -