Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ma gandesc tot mai des la adoptie

adoptie

66 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 07 februarie 2019 - 13:11

buna dragilor, 

Vreau sa ma sfatuiesc cu voi.

Am un copil minunat, acum student si casa noastra pare goala...

De asta, am inceput sa ma gandesc ca poate as putea sa o iau de la capat, adoptand un copilas din Romania.

Desi inca nu m-am decis, cred ca dialogul cu voi ma ajuta sa imi ordonez gandurile.

 

Ce sanse sunt deci sa adopti in copil din Romania? Ce conditii sunt? Stie cineva?

 

[flo]



#2
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 07 februarie 2019 - 19:23

Eu daca as fi in situatia asta m-as inscrie intai intr-o agentie de fostering .  


Editat de Collins20, 08 februarie 2019 - 11:10 .


#3
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 07 februarie 2019 - 20:50

buna dragilor, 

Vreau sa ma sfatuiesc cu voi.

Am un copil minunat, acum student si casa noastra pare goala...

De asta, am inceput sa ma gandesc ca poate as putea sa o iau de la capat, adoptand un copilas din Romania.

Desi inca nu m-am decis, cred ca dialogul cu voi ma ajuta sa imi ordonez gandurile.

 

Ce sanse sunt deci sa adopti in copil din Romania? Ce conditii sunt? Stie cineva?

 

[flo]

 

 

 Uff, subiect sensibil si mult de scris, eu am avut un atestat care mi-a expirat in sertar. Experienta mea si a sotului meu a fost total nefericita, eu inca visez la asta, dar sotul meu nu mai vrea sa trecem prin asta. O sa revin cand am mai mult timp, cu impresii si experienta noastra. Desi pt noi nu a fost o experienta fericita, cunosc si am si in familia apropiata povesti cu happy end. 

 Trebuie sa spal si sa pun copii la somn, dar revin maine pe indelete. 



#4
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 13:12

buna dragilor, 

Vreau sa ma sfatuiesc cu voi.

Am un copil minunat, acum student si casa noastra pare goala...

De asta, am inceput sa ma gandesc ca poate as putea sa o iau de la capat, adoptand un copilas din Romania.

Desi inca nu m-am decis, cred ca dialogul cu voi ma ajuta sa imi ordonez gandurile.

 

Ce sanse sunt deci sa adopti in copil din Romania? Ce conditii sunt? Stie cineva?

 

[flo]

 

 

 Am revenit. Din ce stiu eu, dar te rog sa nu iei 100% vorbele mele, pt ca eu am avut atestat de adoptie nationala si nu internationala, dar stiam ca la adoptie internationala poti opta doar pt copilasi mai mari - parca era peste 4 ani. Stiam de asemenea, ca in perioada de potrivire, va trebui sa veniti si sa stati cam 1 luna in Ro. 

  Sanse sunt desigur, daca te uiti pe statistici, in ultimii ani s-au adoptat international extrem de putin copii, iar citez din memorie - dar pana in 5 copii pe an. Ca si conditii, ma gandesc ca sunt cam aceleasi ca la cele nationale: sa fii sanatos fizic, fara boli mintale, sa nu ai copii abandonati in centre diverse, sa ai spatiu - camera proprie, venituri - o sa ai de facut unn buget cu incasari si cheltuieli si vor sa vada ce suma va ramane chipurile pt acel copil, recomandari - de la prieteni, familii prietene, vecini si colegi de serviciu (in Ro veneau la job sa vb cu colegii). 

  Cu siguranta cunosti topicul specific, acolo stiu un tata care locuieste in Canada ce a adoptat din Ro, eventual el iti va da mai multe detalii despre adoptia internatioala.

 Eu nu recomand plasamentul, ni l-au sugerat si noua ca oportunitate de a adopta copil mai micut, pt ca de cele mai multe ori acel copil nu este declarat adoptabil, asta inseamna ca parintii se pot razgandi, sau una din rude il pot dori.

  Daca nu esti decisa iti sugerez sa vezi filmul Lion cu Nicole Kidman.  [flo2]



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 13:24

C

 

Eu daca as fi in situatia asta m-as inscrie intai intr-o agentie de fostering .  

Collins nu e cazul sa o iau treptat pentru ca stiu ce inseamna sa ai un copil. Multumesc pentru sfat.



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 20:11

Mirela, tu vrei bebeluși? Ca ăștia sint mai greu de găsit plus ca sint plasați in familii tinere.  Dacă vreai copii cu dizabilități și mai mari, care sint greu de plasat , cred ca va fi mai ușor. 



#7
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 21:36

Mirela, tu vrei bebeluși? Ca ăștia sint mai greu de găsit plus ca sint plasați in familii tinere.  Dacă vreai copii cu dizabilități și mai mari, care sint greu de plasat , cred ca va fi mai ușor. 

 

 Letitia in Ro nu se poit adopta bebelusi, indiferent de cat de tanar esti. Vara-mia la 28 ani a adoptat copii de 6 ani. Asta pt ca procedura de declarare a copilul ca fiind adoptabil dureaza mult.

 Ah Redactor ca mi-am adus aminte, ai sanse mari, de ceva timp exista o lista a copiilor greu adoptabili care o poti accesa oricand, daca ai atestat si "alege", deci nu mai trebuie sa astepti sa fii sunat.



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 21:42

 Letitia in Ro nu se poit adopta bebelusi, indiferent de cat de tanar esti. Vara-mia la 28 ani a adoptat copii de 6 ani. Asta pt ca procedura de declarare a copilul ca fiind adoptabil dureaza mult.

 Ah Redactor ca mi-am adus aminte, ai sanse mari, de ceva timp exista o lista a copiilor greu adoptabili care o poti accesa oricand, daca ai atestat si "alege", deci nu mai trebuie sa astepti sa fii sunat.

 

Si totuși ce se e întîmpla cu Bebelușii disponibili?

 

oricum Mirela, cred ca pentru tine vor fi disponibili copii cu problem, copii mărțișori.. Ma îndoiesc ca vrei sa te bagi in așa ceva



#9
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 21:47

Si totuși ce se e întîmpla cu Bebelușii disponibili?

 

oricum Mirela, cred ca pentru tine vor fi disponibili copii cu problem, copii mărțișori.. Ma îndoiesc ca vrei sa te bagi in așa ceva

 

 Sunt dati la asistente maternale in regim de plasament urgent, si dupa incepe procedura de declarare a copilului ca fiin adoptabil. Procedura care dureaza, si atunci bebelusul ramane la asistentul maternal, din pacate.

  Nu as spune ca toti copii sunt cu probleme, vara-mia are 3 copii adoptati - toti sanatosi, bineanteles cu anumite intarzieri initiale, dar mai mari - baietii aveua 6 ani si fetita cred ca 3 ani. Oricum am specificat mai sus pt adoptie internationala nu sunt disponibili bebelusi.

  Redactor daca asta e ce iti doresti go for it.



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 22:11

Eu personal nu m-aș bagă in așa ceva never ever tocmai ca e așa de de comlicat. Însă dacă ar fi mai simplu, Mi-ar plăcea și mie sa adopt un copil măricel.





Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -