Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copiii vostri mananca carne?


61 raspunsuri la acest subiect

#51
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 21:41

aaa nu de lenjerii ziceam, de ex bluzele fetelor de bumbac, desi scrie pe ele 40° mie mi se pare ca intra la apa ....

 

stiti ca nu e ecologic da, sa spalati la o temp mai mare de 40 de grade :)

 

 Confirm ce zice Mcoca, nu stiu cum fac altii, dar la masina mea cu uscator i-am "rezolvat" sotului niste tricouri. Dar nu la spalat, cat la uscat, de atunci le las un pic mai jilave.



#52
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 09 februarie 2019 - 18:55

Nu mai comentez despre mine, doar vroiam sa spun ca:

 

-exista o legatura si intre lipsa vitaminei D si anemie (deci soare, cand va fi posibil, desi eu, de cand m-am operat de o alunita -nu tocmai OK...- am retineri)

 

- la orice afectiune, chinezii (medicina traditionala) merg pe principiul intaririi organismului si deloc sau mai putin pe distrugerea "raului" (paraziti, bacterii, etc)

 

- daca spui ca a avut otita (?!), poate ar fi bine sa ai in vedere si alimente probiotice si prebiotice... mai degraba ca intarire a organismului decat ca efect direct asupra anemiei. Uite, taman ce i-am dat catelusei niste iaurt pt... probleme femeiesti [:)] (P.S. Iaurtul este greu de digerat si daca nu mananci si pietre ca barbatul meu iti cade greu. Exista totusi amestecuri cu el care il fac mai usor)



#53
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 februarie 2019 - 20:10

 (deci soare, cand va fi posibil, desi eu, de cand m-am operat de o alunita -nu tocmai OK...- am retineri)

 

Nu trebuie sa stai dezbracata la soare ca sa sintetizezi vitamina D :). Si cu haine e foarte ok



#54
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 09 februarie 2019 - 22:50

Trebuie expusa pielea, nu merge prin haine https://healthywa.wa...s/U_Z/Vitamin-D

 



#55
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 februarie 2019 - 23:54

Ni e chiar concludent, mie mi se pare ca se refera la valurile alea prin care se mai vad doar ochii si bucatele de fata, dar in tricou cu maneca scurta cred ca e ok.



#56
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 februarie 2019 - 08:45

Bineinteles, acolo scrie clar “most of the body”. Maneca scurta, 3/4, pantaloni mai scurti sau fusta, e ok

altfel am fi toti la pamant cu vitamina D, ce sa mai zic de cei care nu merg la plaja/piscina cu anii



#57
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 10 februarie 2019 - 17:19

Am inteles gresit, Roxana, credeam ca spui ca poti obtine Vit D si cu soarele trecut prin haine. Da, sigur ca nu este nevoie sa fii gol pusca, oricum, unii doctori pe aici sustin ca pt asimilare cat mai completa sa expui cat mai multa piele (costum de baie) timp de 20-30 min in functie de culoarea pielii. Unii chiar afirma ca trebuie sa stai dupa ora 10. Eu intru in categoria celor despre care povestesti, Roxana. Imi place soarele sa-l vad dar din casa sau la umbra, nu merg la piscina, nu ies cine stie ce nici pe afara... 



#58
Eva54

Eva54
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 12 februarie 2020 - 14:50

Am fiu el are 3 ani. Nu pot sa l fac sa manince carne(((
 



#59
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 februarie 2020 - 17:22

Nu a avut carne in alimentatie pana acum??



#60
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 19:57

Carnea nu prea ar trebui sa faca parte din dieta noastra . O mancam datorita obisnuintei si gustului, dar se poate si fara . Cand un copil/adult   refuza un aliment inseamna ca in corpul lui nu e nevoie de acel aliment, ori are o alta sursa , ori are stocat ceea ce e necesar. De aceea eu nu as incerca sa ascund, mai ales carne, in mancare .

 

Cred ca e un mit sa spunem ca mancam carne si facem muschi. Cele mai puternice animale sunt ierbivorele , eu ii amintesc asta mereu fie-mii.E absurd sa credem ca mancam o bucata de carne si se transforma in corp in proteine

Oamenii au consumat carne de foarte multa vreme, parintii, bunicii, etc au consumat carne, si dacii si romanii consumau carne. Organismul nostru este adaptat pentru o dieta care contine carne, asa ca e normal sa faca parte din dieta noastra. Baietelul meu cand era mic nu manca carne, poate ca era mai greu de mestecat, in schimb ii placeau mult morcovii, acum, la 5 ani, lucrurile s-au inversat. Ar trebui sa ma bazez ca organismul lui stie ce face si sa accept sa aiba o dieta cu aproape deloc legume?

In topul celor mai puternice animale exista multe animale carnivore, cum ar fi balena, tigrul si altele,alaturi de ierbivore ca elefantul.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -