Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Card pentru copii


33 raspunsuri la acest subiect

#1
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 18:30

La ce varsta ati hotarat ca vreti sa obtineti card pentru adolescenti sau copii, ma refer la card pe care copilul sa il foloseasca ca mijloc de plata . E cardul acesta un instrument de educatie financiara sau doar o grija in plus ? Si daca au sau intentionati sa aiba , de unde provin banii de pe card . A mea are cateva sute de pounds si euro si as fi bucuroasa sa ii fac primul card, sa mergem impreuna ,mai exact ,la banca , si sa cheltuie de acolo ce are nevoie , sau sa economiseasca daca doreste.

#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 19:50

Banii de pe card provin de la parinti. In loc de bani fizici de buzunar, bani pe card.

 

fii-mea a avut de la 16 ani, dar era cont copil cu subsemnata titulara. Cand a implinit 18 ani a devenit singura titulara.

 

Ideea este ca un card fara o buna educatie financiara aduce capcane. Adica ajunge sa cheltuie banii aiurea. Important este sa fie si parintele acolo pentru a-i urmari cheltuielile.



#3
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 20:01

Cea mare a avut de la 15 ani. 

 

Cea mică de la 14 ani. 

 

Ambele conturi de adolescenți, nu au voie sa cumpere de pe internet cu cardul pana la 18 ani, sau sa transfere prin Swish doar o suma limitată tot pana la 18 ani. 

 

Da, e un mod mai simplu de a primi banii, cu un click. 

 

Banii provin de la noi, pana la 16 ani sau pana lucrează (cea mare a început sa lucreze vara când avea 15 ani jumate, cea mică vrea in vara sa înceapă și ea sa lucreze, nu va avea încă 16 ani. 

 

Iar după 16 ani alocația se transforma in ajutor social, automat se trece la adolescent, musai sa aibă cont și card. 

 

După mine nu e un moft, nu e nimic complicat, se descurca foarte bine când au de cumpărat. 

 

Aici poți face card de la 13 ani, când primesc card de identitate. 

 



#4
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 20:02

Da, și noi ii urmărim cheltuielile, le vedem in contul bancar, avem acces la el. 



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 20:13

Fii mio si-a facut cont bancar si deci automat card, cind a avut primul mini job...nu mai retin exact cred ca undeva in jurul virstei de 18 ani.

 

Nu mi s-a parut necesar un cont bancar separat, pina cind nu a cistigat singur bani, din contra o cheltuiala in plus cu cheltuielile de administrare ale contului.

 

Avind contul lui, a fost efectiv treaba lui cum isi administreaza contul, educatia finanicar a fost facuta inainte, asta nu presupune neaparat cont personal.

 

edit A tinut si el neaparat si insitat pe la 14 ani cred , sa-i fac cont sa aiba si el card in buzunar, i-am oferit de fiecare data cardul meu sa scoata bani, atit in prezenta mea cit si singur.

 

Si acum stie pin-ul cardului meu si al sotului, nu am avut absolut niciodata probleme sau surprize neplacute.


Editat de andacos, 28 ianuarie 2019 - 20:16 .


#6
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 21:02

A mea a avut cont si cardul aferent lui de la varsta de 15 ani. Lunar ii intrau automat din contul meu 50 de euro pe care putea sa-i cheltuie cum dorea. In general nu-i cheltuia aiurea, prefera sa se adune o suma mai mare si apoi sa mearga cu prietenele la cumparaturi.

Consider ca a ajutat-o in a-si forma anumite deprinderi in legatura cu propriile finante. 



#7
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 21:44

On topic, card de la 14 ani, eu le pun bani cat si cand au nevoie. Primesc si salariu modic ca antrenori de tenis. Banii ii cheltuie pe mancare, si mers cu colegii la film. Nu ii verific si nu am un control strict. Cand raman fara bani ma suna sa le mai pun. Uneori le spun sa cumpere diferite chestii in drum spre casa. E ca un fel de "money sharing":))

 

Off topic.

Banii provin de la noi, pana la 16 ani sau pana lucrează (cea mare a început sa lucreze vara când avea 15 ani jumate, cea mică vrea in vara sa înceapă și ea sa lucreze, nu va avea încă 16 ani. 

 

Iar după 16 ani alocația se transforma in ajutor social, automat se trece la adolescent, musai sa aibă cont și card. 

 

După mine nu e un moft, nu e nimic complicat, se descurca foarte bine când au de cumpărat. 

 

Aici poți face card de la 13 ani, când primesc card de identitate. 

Miha, cum zici tu cu alocatia de la 16 ani? Habar nu am avut. Adica zici ca de acum le intra banii in cont ca ajutor social?



#8
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 23:34

On topic, card de la 14 ani, eu le pun bani cat si cand au nevoie. Primesc si salariu modic ca antrenori de tenis. Banii ii cheltuie pe mancare, si mers cu colegii la film. Nu ii verific si nu am un control strict. Cand raman fara bani ma suna sa le mai pun. Uneori le spun sa cumpere diferite chestii in drum spre casa. E ca un fel de "money sharing":)) Off topic. Miha, cum zici tu cu alocatia de la 16 ani? Habar nu am avut. Adica zici ca de acum le intra banii in cont ca ajutor social?

 

La Diana așa a fost, vin de la CSN. Dar trebuia sa va anunțe. Cu Silvia încă nu am ajuns, suntem ceva mai mici ca voi :).



#9
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 23:37

Off topic. Anja uite aici https://www.forsakri...fott/barnbidrag

 

Diana e născuta in Noiembrie deci noi ne încadram la partea a doua și de asta nu știam cum e cu restul :). 


Editat de mihaela_s, 28 ianuarie 2019 - 23:39 .


#10
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 29 ianuarie 2019 - 12:31

Habar nu am cand o sa-i fac card.

La 10 ani nu are bani de buzunar. Are ceva bani stransi primiti la aniverari si de Craciun.

 

din ce vad in jur, la colegii cu copii mari, sau din discutiile cu stagiarii, bani de buzunar cand pleaca de acasa :)))




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -