Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand adolescentul vrea sa moara


31 raspunsuri la acest subiect

#1
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 13:45

Da,e vorba de al meu,de 16 ani.A incercat sa se sinucida.Zilele astea am incercat sa ma tin tare si optimista pentru el.Tocmai ce ne-am intors acasa din spital,cu niste pastile si urmeaza peste 2 zile terapia. M-am asezat putin sa-mi trag sufletul in liniste si am inceput sa tremur.Probabil ca acum mi-am dat voie sa fiu slaba. Astept orice sfat de la cei care au trecut prin asta,parinti,rude,psihologi.E al naibii de dureros si inspaimantator!Si ma gandesc cat am contribuit si eu la depresia lui severa,caci acesta e diagnosticul. Cred ca vreau doar sa stiu ca va fi bine,pana la urma.Ca nu va incerca din nou,poate prin alta metoda.Ca nu il voi gasi spanzurat sau taiat sau aruncat in fata tramvaiului.Mi-e frica!

#2
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 14:02

Bună.. îmi pare rau pt situația dvs. Cred că este nevoie de ajutor specializat,atât pt el cat și pt dvs,că sa puteți învăța cum să depășiți acest moment. Pe lângă asta aveți nevoie de suportul familie; sa descoperiti cauza și de acolo sa plece noul început.. sa ii acordați mai multă atenție, chiar și pt lucrurile care pot părea nesemnificative pt dvs, pt el pot însemna foarte mult.. Sa nu îi dați voie sa se izoleze, sau sa se refugieze în internet (jocuri sau fel de fel de site.uri, etc-are nevoie de socializare).. petreceți timpul liber cu el, faceți împreună ceea ce ii face și lui ppacere.. Bineînțeles este nevoie de mult timp, dar cu ajutorul celorlalți, cu răbdare și credința în Dumnezeu se poate! Sănătate și putere!



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 14:08

draga mea!!!!

 

Iti inteleg durerea si stresul... 

FIul meu a trecut prin momente de depresie nasoale iar motivul de baza a fost rautatea si problemele care vin cu retelele sociale. Asa zisul FOMO  - fear of missing out.

Cand adolescentii vad ca ceilalti prieteni au mereu mesaje - pe snapchat sau instamoments - cu 'grozava' lor viata sociala, acest lucru poate fi foarte foarte foarte greu pentru ei.

In cazul nostru, ceea ce a ajutat a fost discutia deschisa despre imbecilitatea acestor mesaje, despre faptul ca totul este un fake si ca trebuie sa avem alte repere pentru fericire. Desigur, discutia este lunga si presupune multa intelegere, empatie, rabdare. 

Tu acum,,, ceea ce trebuie sa faci este sa identifici ce sta in spatele acestei tristeti.



#4
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 16:58

Imi pare tare, tare rau ca treceti prin asta. Si eu am o fiica de 16 ani si e greu, tare greu cateodata! Iti doresc multa intelepciune si putere!


Editat de carolinah, 28 ianuarie 2019 - 23:03 .


#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 18:24

Pacini, imi pare rau ca treci prin asta , nu prea stim ce sa spun dar e cosmarul oricarui parinte , cu copii adolescenti sau maturi. Cred ca ii este greu si lui dar mai ales tie. 

La noi zilele astea s-a discutat la stiri numai despre parintii care acuza social media de moartea copiilor lor , pentru ca doar cu un singur click adolescentii vulnerabili sau nu ajung pe saituri care promoveaza suicidul si self-harm.Sper ca or sa faca veca cei de la guvern sa fie blocate aceste tampenii.



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 18:52

... poate ca nu e cazul acesta in cazul lui Pacino dar nu ma pot abtine sa spun ca ... exact ce le place atat de mult, parintilor - Social Media - este incredil de toxic pentru multi copii si adolescenti. Si ca Social Media devine tot mai mult cauza multor rele.



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 19:14

Pacini, imi pare rau ca treci prin asta , nu prea stim ce sa spun dar e cosmarul oricarui parinte , cu copii adolescenti sau maturi. Cred ca ii este greu si lui dar mai ales tie. 

La noi zilele astea s-a discutat la stiri numai despre parintii care acuza social media de moartea copiilor lor , pentru ca doar cu un singur click adolescentii vulnerabili sau nu ajung pe saituri care promoveaza suicidul si self-harm.Sper ca or sa faca veca cei de la guvern sa fie blocate aceste tampenii.

exact, cele mai oribile influente la doar un click distanta. asta ar trebui sa fie deviza social media: prostia la doar un click distanta.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 19:43

Da,e vorba de al meu,de 16 ani.A incercat sa se sinucida.Zilele astea am incercat sa ma tin tare si optimista pentru el.Tocmai ce ne-am intors acasa din spital,cu niste pastile si urmeaza peste 2 zile terapia. M-am asezat putin sa-mi trag sufletul in liniste si am inceput sa tremur.Probabil ca acum mi-am dat voie sa fiu slaba. Astept orice sfat de la cei care au trecut prin asta,parinti,rude,psihologi.E al naibii de dureros si inspaimantator!Si ma gandesc cat am contribuit si eu la depresia lui severa,caci acesta e diagnosticul. Cred ca vreau doar sa stiu ca va fi bine,pana la urma.Ca nu va incerca din nou,poate prin alta metoda.Ca nu il voi gasi spanzurat sau taiat sau aruncat in fata tramvaiului.Mi-e frica!

draga mea, Pacino,

Imi pare foarte rau ca baiatul tau a ales sa incerce calea asta.

Dar, daca stau bine sa ma gandesc nu el a ales ci depresia.

Nu am trecut prin asta, insa am avut in familie 2 astfel de cazuri.

 

Stiu sigur ca resorturile ce imping adolescentii sa faca astfel de gesturi sunt foarte complexe.

Depresia are mai multi factori in spate: factori sociali, factori cognitivi, factori genetici sau biologici - asta pentru a incerca sa nu te mai invinovatesti.

 

Faptul ca este sub tratament medicamentos si banuiesc ca face si psihoterapie inseamna ca este pe un drum bun.

 

Ca sfaturi:

- Trebuie sa stii ca medicamentele o sa ii scada oarecum performantele la scoala - care in momentul asta este pe ultimul loc. Daca s-a ajuns atat de departe ar trebui sa te gandesti chiar la inghetarea anului. Pentru ca mai important este sa iasa din criza.

toate sunt pe ultimul loc: scoala, trairile tale, acuzele de orice fel si din orice parte ar veni etc.

- Medicamentele nu ii trebuie lasate la indemana

      - unele dintre ele au ca efecte adverse, rare, chiar  tentativele de sinucidere. Dar asa functioneaza ele.

- Schimbarea mediului este la fel de importanta ca medicatia

- Participarea la grupuri de suport este iarasi benefica

- Ar fi bine ca si voi parintii sa mergeti la terapie pentru a invata cum anume sa va commportati cu el, ce sa spuneti si ce sa nu spuneti. De ce nu un loc in care sa va descarcati si sa invatati cum sa traiti cu temerile voastre.

 

Va fi un drum lung, anevoios, dar veti ajunge cu bine la capat. 



#9
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 20:25

Pacino, imi pare tare rau ca treceti prin asta.

Scriu doar ca sa intaresc sfatul dat de Viviana mai sus: e imperativ sa faceti si voi, parintii, terapie (sau macar tu), atat pentru a face fata situatiei cat si pentru a invata cum sa va purtati in asa fel incat sa-l ajutati pe el.



#10
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 21:00

Psihiatra mi-a spus ca a fost un strigat de ajutor,pentru ca el a anuntat-o pe iubita lui in timp ce inghitea niste pastile.Nu a luat multe,nu i-a fost afectat ficatul sau rinichii,mare noroc!

 

Am stat de vorba mai devreme si mi-a spus lucruri pe care niciodata nu mi le-a spus.Cum nu se simte in siguranta in aceasta lume,cum nu are incredere,cum e critic cu sine si multe altele.La el nu e social media.Are si un fond sensibil.

 

Si da,ma invinovatesc pentru ca a avut un tata abuziv(fizic si psihic) pentru 5 ani,de aceea l-am si lasat.Si ma gandesc ca sigur a lasat urme.Ca nu am spus stop la prima violenta.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -