Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa 0 - Recomandari scoli?


6 raspunsuri la acest subiect

#1
AleMom

AleMom
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 31 decembrie 2018 - 01:46

Buna seara :)

De cateva zile caut o scoala potrivita pentru fetita mea care este incantata ca de la anul o sa mearga la scoala. Din pacate, am o lista foarte scurta cu optiuni si un gol in stomac cand vad ca optiunile cele mai bune - scolile private - sunt si cele mai scumpe asa ca automat le-am exclus.. Locuim in sectorul 2 si as avea nevoie de cateva recomandari. Am luat la rand toate site-urile si toate parerile posibile dar din pacate sunt foarte putine si foarte prost research-uite.. Nu ma limitez doar la sectorul 2 dar ma concentrez pe acesta pentru ca din cate am citit, conteaza foarte mult unde avem domiciliul. Astept parerile voastre si va multumesc anticipat. 

O seara frumoasa! 



#2
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 06 ianuarie 2019 - 06:40

In primul rand, nu e pe alese. Copilul va fi repartizat la scoala de care apartineti cu domiciliul, puteti consulta aici arondarea:  http://www.ismb.ro/d...cumscriptii.php

 

Daca scoala de care apartineti nu va convine, puteti incerca "acrobatiile" cu viza de flotant. Tineti cont insa de durata drumului de dimineata pana la scoala...

 

Din experienta proprie, va spun ca nu scoala, ci mai ales invatatoarea conteaza. Iar aici...e curata ruleta ruseasca. Dupa un semestru la 307 (scoala de stat, la Obor), unde am dus-o in speranta de a face ciclul primar de dimineata (in multe scoli se invata in trei schimburi), am transferat-o la privat. Am reusit sa opresc la timp detasarea si dezinteresul fata de scoala, invatatoarea de la stat fusese foarte "eficienta" in privinta asta.

 

Mult noroc va urez...aveti nevoie. :)


Editat de ch_dana, 06 ianuarie 2019 - 06:41 .


#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 ianuarie 2019 - 09:02

LA CE UNITATE DE ÎNVĂŢĂMÂNT POATE FI ÎNSCRIS UN COPIL?

  • Părintele poate opta:
  1. pentru înscrierea la şcoala de circumscripţie: în această situaţie, copilul este automat înscris.
  2. pentru o unitate de învăţământ, alta decât şcoala de circumscripţie: în această situaţie, copilul este înscris în limita locurilor libere şi, dacă este cazul, pe baza criteriilor generale şi, ulterior, a celor specifice de departajare.

https://www.edu.ro/î...rimar-2018-2019



#4
AleMom

AleMom
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 ianuarie 2019 - 23:24

Va multumesc pentru ajutor. Stiu ca nu este pe alese si stiu la ce scoala va fi repartizat copilul, tocmai de aceea nu vreau sa las in "soarta repartizarii" acest pas important. De asemenea stiu ca invatatoarea este mai importanta decat scoala dar aceasta era si ideea.. din punctul meu de vedere, ceea ce defineste o scoala buna este cadrul didactic (am crezut ca este de la sine inteles acest aspect).

Pot evita "acrobatiile" cu viza de flotant, avand in vedere ca inscrierile la anumite scoli se fac luand in calcul mai multe criterii printre care daca unul dintre parinti a invatat la acea scoala, are un punct in plus copilul spre a fi acceptat in cadrul scolii.. sunt informata din toate punctele de vedere dar m-ar fi interesat o recomandare personala. 

Imi puteti spune la ce scoala privata ati optat sa transferati copilul? 

Inca o data multumesc pentru ajutor si ganduri bune :) 



#5
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.396 mesaje

Postat 21 ianuarie 2019 - 14:30

Ce pot sa-ti recomand ca fost locuitor al sect. 2:

La scoala 85 este o invatatoare buna (d-na Lorica Matei) care ar trebui sa ia clasa 0 din toamna, daca nu cumva iese la pensie . Am fost la ea in clasa 0 doar, pentru ca apoi ne-am mutat din oras. O recomand.

 

Mai e scoala 56 vestita, dar aglomerata peste masura. 


Editat de roli25, 21 ianuarie 2019 - 14:58 .


#6
AleMom

AleMom
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 21 ianuarie 2019 - 21:44

Multumesc mult roli25 [flo2]



#7
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 19 februarie 2019 - 14:43

Eu am transferat-o la Ina School, la Piata Rosetti. Se face anul de cand e acolo si a ajuns sa se trezeasca odata cu mine (6:30) doar sa nu intarzie la scoala, desi cursurile incep la 8:45...imi tin respiratia, sper sa o tina pana in clasa a IV-a. :)

 

Acum sunt 16 in clasa. In decembrie 2017 erau 8.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

  • Saptamana 25

    lili.95
    - Ieri, 13:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -