Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutor- casa noua


14 raspunsuri la acest subiect

#1
Roxaani

Roxaani

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 08:50

Salut, este cineva din Timisoara pe aici ca sa imi recomande o zona buna unde as putea cumpara un apartament? Impreuna cu sotul si cei doi copii trebuie sa ne mutam in TM prin Februarie, dar nici eu nici sotul nu suntem de acolo, asa ca nu prea cunoastem zonele. 

Ne gandeam s acumparam ceva dar m-am cam ingrozit la ce preturi sunt, mai scumpe decat in Bucuresti, daca este posibil asa ceva! 

1300 de euro pt un m2?? Horror! In ce zone sa ma uit? Cu doi copii mici as vrea totusi ceva verde si nou contruit.

Multumesc!



#2
Roxaani

Roxaani

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 09:53

https://new.flatfy.r...grand-timisoara Vivalia arata bine si mi se pare decent pretul....in comparatie cu Isho care ar fi printre alegerile noastre dar totusi exagerat de scump :(



#3
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 19:17

Cel mai bine ar fi sa inchiriati la inceput si apoi vedeti ce si cum. 



#4
Roxaani

Roxaani

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 decembrie 2018 - 11:55

Ne gandeam si la aceasta varianta, doar ca este greu cu doi copii sa te tot muti de colo colo.



#5
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 24 decembrie 2018 - 16:20

Pai si vrei sa cumperi ceva ce nu ai vazut? Au luat tepe oameni care locuiau in Ro, adica au cumparat ceva ce nu e gata nici in 3 ani, langa casele lor s- au facut blocuri ce le blocheaza  soarele, etc. Eu una m- as interesa daca in zonele noi sunt scoli, gradinite, etc, eventual daca e ceva de evitat. Cel mai bine le vezi acolo, nu pe vreun forum ori Google maps! E chiar bine ca veniti iarna, asa vezi cat de bine este ingrijita zona respectiva( deszapezire) cum e traficul, etc. Viitorul angajator al sotului nu va poate ajuta?


Editat de jenn, 25 decembrie 2018 - 16:02 .


#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 26 decembrie 2018 - 23:49

cand cumperi un apartament treb sa fii la fata locului si sa iei in considerare:

-zona buna/proasta

-scoli, gradinte in zona

-traffic

-mijloacele de transport

-zgomot

-vecini

-magazine aproape

-etaj din cite etaje

-pozitia(nord e mai friguros)

-asociatia de locatari 

-actele de proprietate ale vanzatorului

-conditia apartamentului: a fost inundat, remodelat, aprobari de remodelare, igrasie...

 

….sub nici o forma nu cumperi apartament fara sa il vezi!

intelg ca vrei sa vii direct in apartament, dar mai ales ca nu cunoasteti orasul treb sa cunoasteti intii orasul si apoi sa cumparati. chiria e cea mai buna solutie.



#7
Roxaani

Roxaani

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 18:24

Pai nu cumpar fara sa vad. Ideea este sa strang ceva impresii despre zone, in asa fel atunci cand ajung in Timisoara sa ma duc direct sa vad si nu sa umblu aiurea. Avand in vedere ca nu cunosc orasul, si sa ma uit pe Google maps tot nu imi dau seama daca zona este decenta sau nu. 

De exemplu Isho, cel la care ne uitam initial, https://new.flatfy.ro/isho-timisoara arata bine, nu? Dar cine stie cum este zona? Tot ce am citit in online e despre calitatea materialelor, bla bla bla, dar nu zice nimeni daca e la periferie, aproape de centru, ce ai prin jur, scoli, gradinite...etc..



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 18:49

Pai nu cumpar fara sa vad. Ideea este sa strang ceva impresii despre zone, in asa fel atunci cand ajung in Timisoara sa ma duc direct sa vad si nu sa umblu aiurea. Avand in vedere ca nu cunosc orasul, si sa ma uit pe Google maps tot nu imi dau seama daca zona este decenta sau nu. 

De exemplu Isho, cel la care ne uitam initial, https://new.flatfy.ro/isho-timisoara arata bine, nu? Dar cine stie cum este zona? Tot ce am citit in online e despre calitatea materialelor, bla bla bla, dar nu zice nimeni daca e la periferie, aproape de centru, ce ai prin jur, scoli, gradinite...etc..

arata bine, insa doar o cladire este data in exploatare, celellte fiind in  stadiul de constructie.

Daca abia e data in exploatare la sf. de an 2018, e posibil sa nu ai vecini sau 1-2, sunt 1200 de apartamente/complex, este probabil sa fie intreruperi de caldura cat si ale altor  utilitati ca niciunui dezvoltator nu ii convine sa incalzeasca degeaba ditai cladirea pentru 2-3 apartamente.

Cele neterminate.... inseamna alte probleme inerente pana la terminarea construirii lor.



#9
Roxaani

Roxaani

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 18:51

Inteleg. Oricum la sfarsitul lunii acesteia venim in TM si vom vedea la fata locului. Doar ca as fi preferat sa nu alerg aiurea.



#10
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 06 ianuarie 2019 - 12:01

Take Ionescu este o artera spre iesirea din TM, spre Lugoj. Este f circulata, deci trebuie sa iei in calcul asta.

 

Zona nu e f frumoasa, dar e in plina expansiune.

 

Este aproape de centrul vechi, de piata Badea Cartan.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -