Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

HSG


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Mirunic

Mirunic
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 20 decembrie 2018 - 23:53

Buna! Mi s-a recomandat de catre medic un HSG. Sunt din Craiova si mi s-a spus ca exista un singur medic care face asa ceva in oras. Ceea ce m.a cam speriat. Dintre persoanele care au facut HSG, daca imi poate cineva recomanda un medic bun, in sau din afara Craiovei , va raman recunoscatoare. Multumesc!



#2
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 17:01

buna.eu am facut HSG la Prima Medical.ce-i drept in 2011.m-a trimis dr mea,Tanase.in care am incredere deplina.singura,de altfel din toata Craiova.si nu numai.si-am fost la multi medici prin tara,prea multi...succes!



#3
linaf18

linaf18
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 04 ianuarie 2019 - 11:16

Buna, eu am facut in Bucuresti la Giulesti. HSG se face cu un medic ginecolog si un radiolog. Experienta a fost una foarte buna, peste asteptari chiar.

 

In ziua 1 a ciclului suni si iti faci programare. Cu biletul de trimitere de la medicul de famillie, adeverinta de salariat si cardul de sanatate m-am prezentat la registratura, iti face fisa si iti pune o bratara. La garderoba te schimbi si te conduce cineva intr-o sala de asteptare. Procedura se face cu spitalizare de zi, deci nu ai nevoie de pat. A venit apoi medicul radiolog si mi-a explicat ce se va intampla si mi-a raspuns la intrebari. Când s-a eliberat doamna doctor ginecolog am fost chemata in sala. Iti introduce un cateter, asta e partea cea mai dureroasa, a fost ca o crampa din timpul ciclului (dar cu siguranta depinde la femeie la femeie). Apoi introduce o substanta, face poza, apoi mai introduce o data substanta, face poza. Apare o durere si atunci când introduce substanta. Pentru mine a fost suportabila, nu am avut nevoie de medicamente. In tot acest timp medicul a vorbit cu mine. Am asteptat apoi sa imi elibereze rezultatul si foaia de concediu medical. Cred ca am stat maxim 6 ore in spital. Am uitat sa zic ca medicul ginecolog a fost Andreea Enache.

 

Daca mai ai nevoie de alte informatii, te rog sa imi spui.

 

Succes!



#4
Mirunic

Mirunic
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 08 ianuarie 2019 - 21:57

Multumesc de raspuns. Sunt f speriata de procedura si deocamdata incerc sa imi fac curaj sa o fac. Ma intrebam: daca poate fi f dureroasa de ce nu se poate face un minim de anestezie locala?



#5
linaf18

linaf18
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 21 ianuarie 2019 - 17:34

Multumesc de raspuns. Sunt f speriata de procedura si deocamdata incerc sa imi fac curaj sa o fac. Ma intrebam: daca poate fi f dureroasa de ce nu se poate face un minim de anestezie locala?

 

Nu stiu sa iti raspund la întrebarea asta. Eu nu am auzit ca se poate anestezia uterul local. Iar daca ai vrea anestezie prin intubare aia dureaza mult. Din experienta mea, ca am avut si intubare pentru extirpare polip uterin si acest HSG, eu nu ii vad rostul. Adica durerea a fost de cateva secunde. Avand in vedere ca te pregatesti pentru o sarcina, HSG-ul cred ca e mult mai suportabil decat nasterea naturala :)




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -