Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Când alege cezariana, mama se gândeşte la ea, nu la copil

nastere cezariana

55 raspunsuri la acest subiect

#51
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 15:31

Eu zic ca in viata trebuie sa luam des decizii si nu sunt intotdeauna cele mai bune. Insa trebuie sa traim cu asta si data viitoare stim mai bine sau asta e si gata. Nimeni nu e mai putin mama ca a nascut prin cezariana, de fapt a fi mama inseamna mult mai mult.

 

Nu se fac referiri la nimeni aici, e doar o discutie.

 

Ceea ce e interesant cat de tare tin mamele sa nasca cu medicul lor, in Germania de exemplu poate 5% o fac, se naste cu moasele, ele/ea e pentru tine in timpul travaliului si te ajuta, medicul vine doar la expulzare in caz de epiziotonomie sau chiar de loc. Poate are de a face si cu lipsa de incredere in personalul medical in Romania si de aceea programarea nasterii, care nu se poate face altfel decat prin cezariana.

 

Cristina



#52
CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 17:13

Eu am argumentat motivul  (am spus aici povestea mea ) pentru care solicit indulcirea acestui titlu" cand o mama alege cezariana, se gandeste la ea si nu la copil"

Consider ca nu aduce nici un beneficiu, din conta, raneste. 

 

Nu cred ca exista medic care sa impuna o cezariana. Fiecarei mame i se da posibilitatea sa aleaga. Si celor care au auzit povesti horror de la alte mame in privinta nasterii naturale si celor care din motive de sanatate o aleg. Se prezinta intodeauna riscuri vb beneficii si mama alege.

 

 

Discutiile pe motivul cezarienei , ca se face des, ca o alegi , ca medicul ca etc. exista aici si exista peste tot.

 

Eu am gasit o solutie daca se considera ca se fac majoritatea cezarienelor la cerere . Anume sa facem o petitie si o scrisoare deschisa autoritatilor competente in care sa solicitam o campanie de informare si eu m-am oferit sa ma ocup de detalii.

 

Daca nimeni nu doreste, as prefera sa nu mai fie criticata nici o alta mama care face cezariana, indiferent daca a vrut sau nu a vrut acea mama si etc. si in schimb sa promovam nasterea naturala si alaptarea. Cred ca este cel mai corect asa.

 

Nu cred ca este ok sa vorbim mult si sa nu spunem nimic .

 

Eu consider ca am spus tot ce aveam de spus. Daca sunt si auzita e foarte bine.

 

Schimbarea incepe cu noi intodeauna.

 

O seara buna va doresc

 

 

 

 

 



#53
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 22:47

Asadar, ce medici sustin cu adevarat nasterea naturala in Bucuresti/tara?

 

Puteti veni cu recomandari, cele care ati nascut natural?



#54
CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 11:57

Asadar, ce medici sustin cu adevarat nasterea naturala in Bucuresti/tara? Puteti veni cu recomandari, cele care ati nascut natural?

 

Constanta. Cristurean Viorel. Multe mamici din Constanta au nascut natural cu el. Dar are si multe paciente cu diverse cazuri de complexitate. De ex, aici in Constanta, este foarte cautat pentru asta mai ales,  pentru ca isi face datoria pana la capat.

Eu il recomand din toata inima.

Este un subiect complex pt mine

Depinde cum e dat sa fie. 



#55
CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 12:00

Asadar, ce medici sustin cu adevarat nasterea naturala in Bucuresti/tara? Puteti veni cu recomandari, cele care ati nascut natural?

 

Eu nu mi.am permis sa nasc natural. Am spus aici povestea, dar cred ca majoritatea o sustin. Dar nu fac fatza, pentru ca sunt putini, si de aici, si numarul de cezariene la cerere. Mai depinde si de cat de urat se vorbeste de nasterea natrala, perceptia fiind durerea. 

 



#56
Rox1106

Rox1106

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 23 iunie 2019 - 06:59

Asadar, ce medici sustin cu adevarat nasterea naturala in Bucuresti/tara? Puteti veni cu recomandari, cele care ati nascut natural?
Eu il recomand din tot sufletul pe domnul doctor Catalin Haiduc. Sustine nasterea naturala. Mi-a supravegheat sarcina de la inceput si nici macar o data nu a incercat sa ma indrume spre cezariana. Am nascut acum doua zile cu dansul si pot spune cu mana pe inima ca este un adevarat profesionist si, mai presus de toate, este alaturi de pacienta, o sustine si ii da curaj (lucru pe care din pacate eu am inceput sa il intalnesc f rar la personalul medical din Bucuresti in zilele de astazi).

Editat de Rox1106, 23 iunie 2019 - 08:29 .




Etichetat si cu nastere, cezariana

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -