Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Când alege cezariana, mama se gândeşte la ea, nu la copil

nastere cezariana

55 raspunsuri la acest subiect

#11
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 13:08

Horror, pana la urma indolenta si coruptia o sa ne termine, ca spitalele astea au directori, manageri. Cine are bani se mai salveaza la privat.



#12
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 15:17

Horor, da, e potrivit termenul. Si la privat nu e totul cum ar trebui, doar in ultima perioada au fost doua decese la Sanador in Capitala, unul la singura maternitate privata din Constanta. Toate cauzate de un lant de erori umane, lipsa de supraveghere si - n general miserupism. Au fost prezentate pe larg in presa, ecourile s- au stins deja. Mai devreme anul asta , a fost si aici discutat cazul medicului ortoped ce facea experimente( proceduri de operare neautorizate) pe copii. S- au gasit destui sa ii ia apararea. Concluzia mea, nu se vrea schimbarea, la varf sunt aceeasi domni doctori milionari in euro care - s in toate comitetele si comisiile, iar in spitale s deja copiii si nepotii lor, cu aceleasi metehne. Medicii fara pile pleaca in masa, nu mai sunt nici medici de familie suficienti, ce sa mai zic. [help]


Editat de jenn, 21 decembrie 2018 - 16:02 .


#13
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 31 ianuarie 2019 - 09:18

Eu n-am ales cezariana ptr frica de durere, ci ptr ca m-am gandit la copil si doar la ea. Pur-si-simplu n-am vrut sa risc sa pateasca ceva in timpul nasterii si nu-mi spuneti ca sunt exagerata ptr ca sunt cazuri chiar si pe forumul asta cu probleme din cauza asta.

Sunt foarte impacata cu decizia si hotararea mea si punct.



#14
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 01 februarie 2019 - 13:34

Dana, sunt multe aspecte. Nici daca optezi pt cezariana, nu esti maxim asigurat. Internarea dureaza mai mult, copilul poate avea probleme respiratorii, manevre gresite care     pot aparea in timpul operatiei.

In Germania nu se fac cezariene la cerere, dar si conditiile din spital sunt civilizate. E trist ca in Romania s-a ajuns ca mamicile sa gandeasca asa.



#15
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 01 februarie 2019 - 13:49

Da, asa cred si eu: nici cezariana nu te fereste 100% de probleme. Riscuri sunt oriunde...

 

Parerea mea este ca ideala si normala atat pentru mama cat si pt bebelus este nasterea naturala, ca de aia ii si zice naturala, ca asa s-au nascut copii de cand lumea si pamantul.

Insa monitorizare f atenta si riguroasa, si cand e cel mai mic semn ca e ceva in neregula cu nasterea (circulara de cordon, pozitia copilului etc), atunci sa se intervina cu cezariana de urgenta. 



#16
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 03 februarie 2019 - 09:43

Horor, da, e potrivit termenul. Si la privat nu e totul cum ar trebui, doar in ultima perioada au fost doua decese la Sanador in Capitala, unul la singura maternitate privata din Constanta. Toate cauzate de un lant de erori umane, lipsa de supraveghere si - n general miserupism. Au fost prezentate pe larg in presa, ecourile s- au stins deja. Mai devreme anul asta , a fost si aici discutat cazul medicului ortoped ce facea experimente( proceduri de operare neautorizate) pe copii. S- au gasit destui sa ii ia apararea. Concluzia mea, nu se vrea schimbarea, la varf sunt aceeasi domni doctori milionari in euro care - s in toate comitetele si comisiile, iar in spitale s deja copiii si nepotii lor, cu aceleasi metehne. Medicii fara pile pleaca in masa, nu mai sunt nici medici de familie suficienti, ce sa mai zic. [help]

 

 

 Jenn, eu am 2 nasteri - una naturala si o ceza, una la stat si una la privat, deci zic eu ca vorbesc in cunostinta de cauza, nu din auzite. Cea naturala la stat, a fost o experienta horror, traumatizanta, care pt noi nu s-a terminat bine, si desi in spital mare universitar - am nascut singura, pt ca nimeni nu m-a crezut ca am contractii, ba mint - am nascut cu sotul de mana. Dupa ce a iesit placenta, a venit si dctorul de garda si m-a curatat. S-a ales naturala, pt ca asa au decis comisia de doctori.

 A 2 a - ceza la spital privat, nu am ales ceza pt ce mie frica de durere (mai trecusem prin asta si fara epidurala), ci din cauze medicale, pt ca erau gemeni, pt ca istoricul meu, si in principal din cauze medicale - de la morfologia de trimestrul 2 stiam ca va fi ceza, asta pt a-mi salva unul din baieti. Mi-am dorit mult sa nasc natural si doctorul meu m-a sustinut, e genul care a venit pt mine si duminica la 6 dimineaata deci nici vorba de lene, mi-am dorit sa alaptez si nu am putut pt ca nu am avut acces la copii. Deci cand aud supramamele ca ele au nascut natural, ca ele au alaptat, ca .... oi fi fost lenesa, dar eu am nascut prin ceza ca astazi sa fiu mama de 2 baieti si nu de unul, iar tot de lene ma mulgeam odata la 3 ore, muls care dura si o ora. Deci da, niste comode noi astea. 

 Nu stiu citesc niste titluri si cred ca unii vorbesc vorbe.

 Daca voi avea un copil voi naste la privat fara sa clipesc, desi nu e perfec, copii mei au fost ingrijiti exemplar, neoanato lor venea si de acasa sa ii vada, iar sotul meu imi povestea ca M. ale meu (dei extrem de mic a stat la acvariu, pt ca era perfect sanatos) era tot timpul dragalit de asistente.



#17
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 05 februarie 2019 - 09:38

jenn, o corectie - nu exista o singura maternitate privata in Constanta. Eu am nascut la alta maternitate privata, nu la cea unde a murit o mamica dupa nastere.

 

Si eu am nascut odata la stat si odata la privat, odata natural si odata cezariana, dar la recomandarea medicului, acelasi la ambele nasteri.

Cred ca fiecare alege cum crede ca e mai bine pentru copil si pentru mama. Exista si femei care aleg cezariana pentru a evita durerea unei nasteri naturale dar sincer nu le inteleg. Pentru mine a fost mai greu la cezariana. Dar cum fiecare e unic nu cred ca trebuie sa judecam alegerea nimanui.

Mai trist mi se pare ca multe mame fac cezariana pentru ca asa vrea medicul. Stiu foarte multe cazuri!



#18
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 05 februarie 2019 - 11:44

Silvi, ai dreptate. Sunt doua. Ambele in cadrul unui spital privat.  Moon, nu stiu de ce ma citezi, am raspuns la subiect si atat. 



#19
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 05 februarie 2019 - 13:20

Ce subiect pacifist  [pk]

Majoritatea mamelor care ajung sa nasca se gandesc in primul rand la copil, nu e treaba nimanui sa arate cu degetul si sa le judece pentru alegerile facute.

 

In 1900toamna cand am nascut eu, am prins fix o perioada in care nu puteai alege, aveai nevoie de aprobari bazate pe motive medicale serioase. Se cheama ca am avut noroc sa nasc prin cezariana ?  [:D]



#20
Lisuu

Lisuu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 15 februarie 2019 - 13:00

E un subiect in care nici o mama nu trebuie judecată,fiecare are corpul ei deci deciziile ii aparțin ..da sunt foarte judecate cele cu cezariana însă mulți poate nu cunosc cauza de ce sa ajuns acolo ..sunt una dintre mamele care m-am bătut cu pumnul in piept ca voi avea o naștere naturală bineînțeles susținută și de către 2 medici care îmi urmăreau sarcina in schimb,după lungi ore de chin cu medicamente perfuzii stări de leșin și rău am ajuns de urgentă pe cezariana.Lucrul care ma îngrozit când am auzit ,pt ca îmi imaginam ce va urma pt următoarele săptămâni .Da într-adevăr a fost bine pe moment dar după ce anestezia a trecut a început durerea și uite-ma ca acuma am o luna de la operație și încă am dureri care cred ca vor mai continua..Indiferent pe ce cale aducem Bebelușii cu siguranța legătura noastră cu ei e aceeași la fel de strânsă și de puternica ,și indiferent pe ce cale ii aducem tot ne numim mame!





Etichetat si cu nastere, cezariana

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -