Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

E pe bune


16 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 decembrie 2018 - 08:51

Breaking news

Miniaturi atasate

  • 22.jpg


#12
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 11 decembrie 2018 - 11:51

Oamenii gospodari se atrag. Eu inteleg pe deplin frustrarea restului Romaniei la lipsa de dezvoltare a infrastructurii romanesti.

 

Nu e vorba  deloc de despartirea de Romania - insa daca te uiti la jeguri de televiziuni ca RTV - poti crede asa ceva.

I



#13
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 11 decembrie 2018 - 21:09

oricum , deruntant subiect deschis in zona asta.

ba e fix unde trebuie, cand ii vezi pe primarii de la Cluj si Oradea alaturi de cei de la Timisoara (acuzat de DNA) si Arad (cel care a interzis colectarea de semnaturi "fara penali").



#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 09:57

Deci sint corupți cei 3 primari? De le Cluj Oradea și Timișoara ?



#15
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 10:56

Acuzati si cu ceva cercetare penala sunt cel din Timisoara si cel din Arad (din ce stiu eu, pt cel din Timisoara este o cercetare penala in curs, legat de niste retrocedari de terenuri /case, iar cel din Arad are un dosar clasat, insa pe vremea cand DNA-ul era la inceput, "in alianta" cu Basescu, iar dl primar era pe bune cumatru cu Basescu) .

 

Cei din Oradea si Cluj sunt deocamdata fara de pata. 



#16
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 11:27

Nu exista un forum potrivit. 
Cat despre separare. In mod sigur apare o separare economica zonala bazata pe eficienta, pe crestere economica, pe bunastare. 
Nu poti opri niciunde in lume ca populatia dintr-o zona sa nu doreasca si sa nu faca ceva concret ca sa le mearga mai bine. Exceptie daca impui dictatura.
Deja de mai bine de 10 ani au aparut diferente majore intre zone ale Romaniei (recte) intre zona de vest si generic Transilvania si restul teritoriilor incat cine le traverseaza au aproape socul ca vad zone din tari diferite.
Asta se datoreaza eficientei administratiilor locale, a implicarii acestora si desigur a mentalitatii populatiei.
Si pe masura ce trece timpul aceste diferente se largesc an dupa an.
Cei (unii) care locuiesc in alte zone decat cele mentionate mai sus au reactii de separare teritoriala pentru ca efectiv nu au nici un argument logic, realist altul decat "caprita vecinului".
Insa viata nu sta dupa nimeni.
Unii tac, inteleg ce au de facut si fac ceva cu viata lor, altii doar vorbesc si consuma uitandu-se peste gard.

 

 

Marius, te contrazic.  [:)]

Asta se datoareaza si diferentelor de optica si educatie a locuitorilor. Acum foarte multi ani (pe vremea regimului) aveai impresia ca ai aterizat in alta tara daca veneai din Moldova (din Iasi, ca mine). In Ardeal nu am vazut nici o vinzatoare acra, nici o urma de nicivilizatie. Asa ca daca administratia joaca un rol, cel mai mare il au oamenii. L

a Bucuresti am vazut oameni simpli foarte sarirori, pe de o parte, si "panarame" de chelneri si vinzatori care faceau treaba in sictir, de exemplu.

(parerea mea) 



#17
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 10:45

Aliantele astea le vad ca o solutie pentru directia imprimata de PSD la investitii. Alea presupuse si viitoare. Adica PSD militeaza pentru parteneriat public - privat pe care il gaseste/promite in partea de Est. Stim cu totii de ce.

 

Asociatiile vin si contrabalanseaza acest lucru, luand fiinta pentru a putea accesa fondurile europene si a misca lucrurile un pic mai mult. (ma rog nu stiu cum de totusi nu trebuie sa ajunga tot pe la ministerul dezvoltarii=guvern=PSD). Astfel se mentine orientarea spre Europa (de Vest).  Ele ar trebui sa fie solutia la situatia curenta.

 

Asta nu inseamna ca alte zone nu pot creea la randul lor asemenea asocieri daca vor sa mentina orientarea spre Europa. Parerea mea tainica este ca nu le pasa pur si simplu ce se intampla la mai mult de 5cm fata de interesul personal. De asemenea se stie ca mesajul lui mister Dragnea pana la filialele cele mai mici (sate, comune)  este: forget about investitii din fonduri.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -