Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

E pe bune


16 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 decembrie 2018 - 18:32

Primarii oraşelor Oradea (Ilie Bolojan), Cluj (Emil Boc), Timişoara (Nicolae Robu) şi Arad (Gheorghe Falcă) au semnat, sâmbătă, la Timişoara, actul pentru formarea Alianţei Vestului (AVE) care îşi propune să ducă la o dezvoltare accelerată a acestei zone a României, prin atragerea de fonduri europene şi nu numai.

 

Dezvoltare împreună

În cadrul evenimentului de formare a Alianţei Vestului, primarul Oradiei a vorbit despre unirea forţelor celor patru semnatare şi despre înfiinţarea unei Asociaţii de Dezvoltare Interregională pentru atragerea de fonduri europene.

"Scopul nostru este ca, punând împreună forţele şi energiile noastre, să facem ca oraşele noastre să fie mai prospere. Credem că cele patru oraşe aliate, acţionând în comun, să fie mai accesibile şi atractive pentru investiţii din fonduri europene. Unul dintre obiectivele imediate este să construim o Asociaţie de Dezvoltare Interregională care să fie partener al Guvernului pentru ca în exerciţiul financiar viitor să aibă un capitol dedicat. Acesta este un obiectiv important şi credem că suntem un partener care poate fi luat în calcul pentru un astfel de proiect pilot în România", a spus Ilie Bolojan.

Edilul Oradiei a mai subliniat că se va pune accent şi pe conectarea mai bună între cele patru oraşe pe şosele şi căi feroviare, dar şi din punct de vedere "al ideilor, al sistemelor informatice, al mediului universitar". Toatea acestea, a menţionat primarul orădean, se doresc a fi "un baraj pentru migrarea românilor în Europa": "Studiile arată că o bună parte din români optează pentru o migraţie internă. Această dezvoltare economică pe care o urmărim ne propunem să fie un factor de atracţie pentru ca cei care caută un viitor mai bun să îl găsească în România". Tot Bolojan a spus "vom extinde modelele de bună practică între noi".

Aeroporturi, centuri, metrou... 

Primarul Nicolae Robu, gazda evenimentului, a declarat că la baza platformei AVE stă Declaraţia de la Alba Iulia de acum 100 de ani.

"Am lansat Alianţa Vestului între Timişoara, Cluj-Napoca, Arad şi Oradea, iniţiativă menită să ne permită să facem mai mult decât am făcut până acum, să fim mai performanţi, să ieşim din tiparele pe care statutul nostru de primar ni le conferă la nivel teritorial, strict pe raza unităţilor unde ne-am asumat responsabilităţi. La baza platformei noastre stă Declaraţia de la Alba Iulia, promovăm câteva principii cum ar fi al dezvoltării comunităţilor", a spus Robu.

Obiectivele comune asumate de Alianţa Vestului sunt, potrivit lui Robu, "accelerarea proiectului Autostrăzii Transilvania, susţinerea Autostrăzii Timişoara - Belgrad, dezvoltarea unui tren de mare viteză între cele patru oraşe, finalizarea centurilor, dezvoltarea aeroporturilor, a unei reţele de transport public intraregional şi interregional, creşterea mobilităţii ecologice prin proiecte de tramvai, troliebuz, metrou metropolitan, sprijinirea parteneriatului public privat prin proiecte de infrastructură".

Potrivit acestuia, Alianţa Vestului rămâne deschisă, dar nu "de-a valma", pentru a putea rămâne concentrată pe obiective concrete.

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a precizat că iniţiativa nu are niciun fel de legătură cu vreun proiect de separatism teritorial şi nu doreşte să pună sub semnul întrebării statul naţional unitar român.

 

 

Miniaturi atasate

  • 11.jpg


#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 decembrie 2018 - 21:45

Le doresc sa infaptuiasca tot ce si-au propus ca daca asteapta de la "centru" asteapta mult si bine.

Bravo lor, frumoasa initiativa!

 

Si a bagat si spaima in pesedei care fac spume.



#3
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 15:18

din ce vad eu pe facebook, se doreste si separarea de romania.   

 

 e foarte bine ce fac, adica dovedesc ce inseamna sa lucrezi pentru oameni, dar ideea de separare , exact in anul in care s-au implinit 100 de ani de la "marea unire"  , mie nu imi place.   nu ca la anul mi-ar place , vreau sa spun ca pana la urma romanii nu au fost , nu sunt si nu vor fi uniti niciodata, din pacate.  cei din sud sunt vazuti de cei din vest ca niste oameni de nimic , ma refer la majoritatea lor nu la totaliate,  pana la urma si eu,  nascuta in sud sunt casatoria cu un om nascut in vestul tarii. 



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 15:33

din ce vad eu pe facebook, se doreste si separarea de romania.   

 

 e foarte bine ce fac, adica dovedesc ce inseamna sa lucrezi pentru oameni, dar ideea de separare , exact in anul in care s-au implinit 100 de ani de la "marea unire"  , mie nu imi place.   nu ca la anul mi-ar place , vreau sa spun ca pana la urma romanii nu au fost , nu sunt si nu vor fi uniti niciodata, din pacate.  cei din sud sunt vazuti de cei din vest ca niste oameni de nimic , ma refer la majoritatea lor nu la totaliate,  pana la urma si eu,  nascuta in sud sunt casatoria cu un om nascut in vestul tarii. 

Daca te iei dupa facebook al III-lea razboi mondial a inceput de 5 ani  [:)]



#5
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 16:07

Daca te iei dupa facebook al III-lea razboi mondial a inceput de 5 ani  [:)]

daca tu asa crezi, e doar opinia ta. eu as putea spune ca niciun razboi nu s-a terminat cu adevarat, asa ca nu are ce sa mai inceapa!    eu nu ma iau dupa facebook, citesc ce scriu oamenii , e un exercitiu foarte tare sa vezi cum gandesc si altii. 



#6
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 16:23

oricum , deruntant subiect deschis in zona asta.



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 16:41

oricum , deruntant subiect deschis in zona asta.

Nu exista un forum potrivit. 
Cat despre separare. In mod sigur apare o separare economica zonala bazata pe eficienta, pe crestere economica, pe bunastare. 
Nu poti opri niciunde in lume ca populatia dintr-o zona sa nu doreasca si sa nu faca ceva concret ca sa le mearga mai bine. Exceptie daca impui dictatura.
Deja de mai bine de 10 ani au aparut diferente majore intre zone ale Romaniei (recte) intre zona de vest si generic Transilvania si restul teritoriilor incat cine le traverseaza au aproape socul ca vad zone din tari diferite.
Asta se datoreaza eficientei administratiilor locale, a implicarii acestora si desigur a mentalitatii populatiei.
Si pe masura ce trece timpul aceste diferente se largesc an dupa an.
Cei (unii) care locuiesc in alte zone decat cele mentionate mai sus au reactii de separare teritoriala pentru ca efectiv nu au nici un argument logic, realist altul decat "caprita vecinului".
Insa viata nu sta dupa nimeni.
Unii tac, inteleg ce au de facut si fac ceva cu viata lor, altii doar vorbesc si consuma uitandu-se peste gard.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 17:25

din ce vad eu pe facebook, se doreste si separarea de romania.   

 

 

FB-ul vorbeste sa n-adoarma. Vreo 2 deputati deputati PSD, pentru a-si speria proprii alegatori, teama fiindu-le ca isi pierd parlamentarii din zona au transmis aceasta stire falsa. Initiatorii aliantei sunt liberali.

 

Ce mai, domle', ii mananca pizma!



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 17:26

PS: in momentul de fata cei din conducerea PSD au ajuns atat de jos incat sunt in stare sa murdareasca orice.



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 17:34

Exemplu 
Pod construit de la zero in 12 luni in Oradea cu finantare exclusiva UE nimic de la Bucuresti, zero barat 
Chiar nimeni nu se mai milogeste pe aici.

Miniaturi atasate

  • pd.jpg



Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -