Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de August 2019 (Pepenasi de August 2019)

august 2019 sarcina

335 raspunsuri la acest subiect

#61
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 19:51

Am revenit de la control. Suntem asa si asa...sarcina este de 5w5z, insa nu se vede inca embrionul, deci este mai mica sarcina. Avem sac gestational de 6.6 mm si sacul Yolk de 3.6mm. M-a chemat peste 2 saptamani  ca sa putem vedea exact cum evolueaza. Totusi mi-a zis ca ea crede ca la valoarea beta de 3177 o sa fim in regula.

Fii optimista! Doctorita te-a chemat la ecografie? 

Mie si la prima si la a doua sarcina mi-a zis sa merg la prima eco la 6-7s implinite de la UM. 

Si pe mine m-a rechemat peste 2sapt. 

O sa fie bine, fii increzatoare. Ai grija de tine! 



#62
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 19:53

Mamici,am venit de la control.

Nu am tocmai vesti bune,am un cheag mare chiar langa bebe,nu a vrut sa mi dea sperante,dar nici sa ma ingrijoreze.Momentan sunt pe tratament Arefam,saptamana viitoare merg din nou la control sa vedem daca evoluaza bebe si daca se mai diminueaza lama de sange sau eventual sa l elimin(dar este posibil sa l elimin si sacul sau sa l opreasca din evolutie).La prima sarcina la 6 sapt am eliminat un cheag,nu stiam ca il am,am crezut ca este copilul,dar am trecut cu bine.Ce sa va spun,sunt foarte suparata,i am spus si taticului,am stricat surpriza,dar singura probabil as fi luat o razna.

Doamne ajuta sa fie bine si sa nu apara nicio problema, sa se retraga cheagul de sange si sa nu fie afectat bebe. 

Iti tin pumnii. Nu-ti pierde speranta. 

E foarte bine ca i-ai spus taticului, niciodata nu lipseste cineva care sa te sprijine si sa te inteleaga. 

Fii optimista si increzatoare! 



#63
Alina8502

Alina8502

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 20:05

@MotherofDragons, medicul cu care am facut fiv mi-a zis sa fac astazi eco. Doctora ginecolog mi-a zis ca ea de obicei isi cheama pacientele dupa saptamana 7, ca sa nu existe dubii.Oricum, sunt optimista, pentru ca sunt multe cazuri in care embrionul s-a dezvoltat mai tarziu, mai ales ca eu stiu sigur ca bebelusul este mai mic de 5w5z, pentru ca am avut implantarea mai tarzie.



#64
Betsie

Betsie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 21:06

Cu emotii am citit mesajele fiecareia! Sa dea Domnul sa fie bine pana la capat pt fiecare dintre noi! Trebuie sa ne punem increderea in El ca totul e in mana Sa. Si la sarcina asta constientizez ca o mama ii duce grija copilasului de cand ii in burtica, iar mai apoi o viata intreaga. Maine vin si eu cu vesti. Stau cu inima cat un purice, abia astept!



#65
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 21:37

Oh da, cata dreptate ai Betsie, odata ce devii mama nu mai poti sa nu mai simti grijile vreodata, mereu te gandesti daca ii e bine, daca a dormit, daca a mancat, daca nu plange etc.

Chiar ma gandeam acum ceva timp exact la acest subiect, unele lucruri se schimba definitiv si nu mai pot fi vreodata ca inainte. 



#66
AndreaET

AndreaET

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 12:38

Bună viitoare mămici. 

Și eu cu ajutorul lui Dumnezeu voi fi mămică de august (mai exact 3 august)

Trăiesc în Italia, deci nu știu dacă demersurile sunt la fel ca și acasă dar eu am făcut următoarele :

 În primul rând testul, înainte cu 2zile de ciclu, care a dat pozitiv, apoi - dupa calculul de prima zi din ultimul ciclu, adica 27 octombrie- la 4 săptămâni și 3zile am făcut analiza de sânge - 1936 rezultatul. La 5 + 4 am repetat beta - 35434 rezultatul.

 M-am înscris la un "consultorio", adică planing familial, și m-au programat la prima vizită pe data de 19 decembrie, voi fi în 7 + 4, iar m-i s-a spus că va fi prea devreme să aud bătăile inimii.

 Nu m-am putut abține, și am sunat ginecologul privat, care m-a programat pe mâine  adică la 6 + 6.

 Dacă am noroc, mâine voi afla numai vești bune și poate o să și aud niște bătăi ❤️❤️❤️



#67
Betsie

Betsie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 16:48

Bine ai venit AndreaET si sarcina usoara! Asteptam vesti bune! Daca e performant ecograful ai sanse sa auzi maine inimioara, eu la sarcina trecuta aveam 6 sapt si 4 zile si am vazut si auzit cum bate inimioara.

 

Eu azi am repetat beta hcg. Sunt multumita de rezultat, fata de cel de acum 10 zile(1927), cel de azi e 61520. Dar vedem ce zice dna dr. La ora 19 am eco. Abia astept!



#68
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 20:06

De ce faceti beta hcg? Asa va cere medicul? Eu nu am facut niciodata. 



#69
AndreaET

AndreaET

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 20:09

Eu am făcut beta pentru confirmarea sarcinii, mai apoi când am fost să îmi fac analizele propuse de medicul de familie am zis că refac să văd dacă e vreo schimbare (înțelesesem că trebuie să se dubleze valoare odată la 48 ore).

 Mâine mă duc la eco și văd, unii ginecologi mai cer și per parcurs. 



#70
Betsie

Betsie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 20:39

De ce faceti beta hcg? Asa va cere medicul? Eu nu am facut niciodata. 

Mie asa mi-a cerut doctorita, avand in vedere ca am avut doua sarcini oprite din evolutie cred ca vrea sa vada cum evolueaza.

 

Eu vin cu vesti bune. S-a vazut embrionul care are ritm cardiac. Am auzit inimioara, desi mai incet ca data trecuta. Ma bucur asa mult! In acelasi timp, astept pas cu pas cu speranta ca voi ajunge sa intalnesc acest bebelus! Peste doua saptamani merg iar la ecografie.





Etichetat si cu august 2019, sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -