Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de August 2019 (Pepenasi de August 2019)

august 2019 sarcina

335 raspunsuri la acest subiect

#281
roial.1

roial.1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 18 ianuarie 2019 - 22:35

Si eu recomand tot abonamentul premium de la Regina Maria,asa am avut si la prima sarcina si m-a ajutat.Doar la analizele de sange am platit pt vit D si dublu test 405 lei,aveau un discount mic.

Morfologia o am pe 30 la dr Butuc Silviu,mi-a dat dr. care ma supravegheaza o lista cu cateva recomandari pentru morfo,dar nu am gasit decat locuri cu plata integrala,adica 475.

La prima nastere tot pt acest spital am optat,am fost ft multumita,cu toate ca a costat cu vreo 4000 de lei peste contractul incheiat,dar am nascut prematur si au fost alte preturi.

Astazi avem 11s.



#282
sanzyanaro

sanzyanaro
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 19 ianuarie 2019 - 00:05

Buna seara mamici! Astazi am facut morfologia trim I, toate bune si frumoase la eco. Maine dim imi recolteaza pt dublu test. Am 12 sapt si 2 zile (dupa masuratori) dupa menstruatie am 13 sapt si 2 zile. Despre sexul bebelusului...60% baietel. [:)]

Peste o luna merg iar la control si aflu sigur. Va doresc sarcina usoara!!!

 



#283
Alina8502

Alina8502

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 19 ianuarie 2019 - 12:32

La mine, cat am avut greturi (acum s-au oprit), a mers grapefruit-ul, cu sau fara zahar.

Cand ti s-au oprit greturile? Am observat ca de vreo 2 zile au inceput si la mine sa se amelioreze, seara sunt un pic mai accentuate. De cate ori ma lasa starea de greata, ma gandesc daca o fi bine bebelusul. 

 



#284
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 19 ianuarie 2019 - 13:02

Buna seara mamici! Astazi am facut morfologia trim I, toate bune si frumoase la eco. Maine dim imi recolteaza pt dublu test. Am 12 sapt si 2 zile (dupa masuratori) dupa menstruatie am 13 sapt si 2 zile. Despre sexul bebelusului...60% baietel. [:)] Peste o luna merg iar la control si aflu sigur. Va doresc sarcina usoara!!!

Bine ai venit! 

Pe 1 august ai termenul dupa UM? Ce dragut!!! 

Sarcina usoara si tie! 



#285
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 19 ianuarie 2019 - 13:03

Si eu recomand tot abonamentul premium de la Regina Maria,asa am avut si la prima sarcina si m-a ajutat.Doar la analizele de sange am platit pt vit D si dublu test 405 lei,aveau un discount mic. Morfologia o am pe 30 la dr Butuc Silviu,mi-a dat dr. care ma supravegheaza o lista cu cateva recomandari pentru morfo,dar nu am gasit decat locuri cu plata integrala,adica 475. La prima nastere tot pt acest spital am optat,am fost ft multumita,cu toate ca a costat cu vreo 4000 de lei peste contractul incheiat,dar am nascut prematur si au fost alte preturi. Astazi avem 11s.

Din Bucuresti esti? 

Cand ai nascut primul copil? 



#286
roial.1

roial.1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 19 ianuarie 2019 - 14:03

Da,sunt din Bucuresti.

02.09.2017



#287
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 19 ianuarie 2019 - 15:10

Da,sunt din Bucuresti. 02.09.2017

Multi ani inainte. La cate saptamani ai nascut? 

Cum au fost serviciile RM? 



#288
roial.1

roial.1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 19 ianuarie 2019 - 15:30

La 35 de saptamani,bebe a avut 2260g,am avut un mare noroc ca nu a avut nevoie de terapie intensiva.A stat la neonatologie 3 zile,la o tem constanta pana a inceput da manance 30 ml lapte,i s-au facut multe analize,eco abdominal,a fost un copil luptator,a asimilat laptele si dupa 3 zile chiar de ziua mea de nastere mi l-au adus in camera,dar am mai stat 2 nopti pentru ca avea icter si ii trebuia acomodare cu mine si mediul incojurator.

Nu l-am putut alapta pentru ca era prea mic si eu nu aveam sfarc,dar reuseam dupa 2 zile sa scot si 100ml de lapte cu aj pompei electrice.

Despre spitalul RM si personal am fost fttttttt multumita,m-au ajutat da trec peste depresia postnatala,asistentele veneau si vorbeau cu mine,pe una dintre ele a bufnit o plansu dupa ce mi l-a adus in camera si a vazut ca era chiar de ziua mea,era extrem de mic,dar si eu discutam ft mult cu ele pentru ca eram disperata sa comunic.

Mancarea ft buna,doar ca este ca dupa operatie,supa multa,iaurturi.Poti spune daca ai preferinte,eu nu am stiut ce sa spun la internare pentru ca eram socata ca voi naste si am primit branza si carne de vita,ceea ce nu mananc de cand ma stiu,dar na,asta e un mic detaliu.

Curatenia nu se discuta,a fost ft curat si la baie te simteai ca la tine acasa.Taticul a putut sa stea oricat dorea.

Imbracamintea bebelusilor este ft curata,hainute de la NEXT,si pompele de san si biberoanele pana si suzete aveau.

Ce m-a deranjat ft tare a fost ca eu am fost operata noaptea si deja fusese multe op inaintea mea,iar dr. anestezit a fost un pic obosita si in mom cand mi-a facut rahis cred ca m-a intepat de  7 ori in spate plus cateterul si asta mi-a pus capac pentru moment,nu aveam chef de nimic,nici de copil nici de operatie,m-a durut groaznic,dar asta s a intamplat doar la mine.

Dar recuperarea mea a fost super wow,cand ma duceam sa i duc laptele bebelusului coboram singura scarile pentru ca imi era lene sa astept liftul,cand imi administra calmantul pe cateter,uitam ca sunt taiata.

Ce sa spun,am fost ft multumita,doar ca a costat ft mult,dar asa a fost sa fie,am

avut noroc ca l-au scos la timp,s a recuperat repede bebele si nu am avut nici o complicatie.



#289
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 19 ianuarie 2019 - 16:40

@roial din ce cauza s-a nascut prematur? Se stie? 

Bine ca ati trecut cu bine peste aceasta situatie. 

Banuiesc ca bebelusul a recuperat ulterior si cu greutatea si cu totul si acum sunteti linistiti. 



#290
roial.1

roial.1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 20 ianuarie 2019 - 07:49

Pentru ca i s au inversat fluxurile,nu mai lua in greutate si nu mai avea suficient lichid.Da,a recuperat foarte repede,intr un an si 4 luni nu am avut nici un fel de complicatie cu el,o singura data am ajuns la urgente pentru ca facuse febra aproape 40,dar facuse roseola infantum si a primit un tratament gresit deoarce ei credeau ca are enterocolita si lunile trecute a racit de vreo 2 ori mai puternic,dar nu a fost cazul de urgenta.Chiar am avut o binecuvantare cu acest copil si Dumnezeu mi-a demonstrat ca poate face si minuni.


Editat de roial.1, 20 ianuarie 2019 - 14:26 .




Etichetat si cu august 2019, sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -