Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Idei de impodobire a bradului si a casei de Craciun | Cum este la voi?

craciu pom de iarna brad craciu impodobirea design interior

14 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 04 decembrie 2018 - 12:00

De fiecare data cand  impodobim bradul de Craciun in Olanda o facem intr-un stil foarte romanesc, asa ca din copilarie: cu multe globuri si luminite. Nu maxim de incarcat dar destul de aglomerat.

 

In Olanda se merge pe o tema de culoare (o culoare dominanta(. De exemplu globuri si beteala in culoarea albastra si aceasta devine tema anului. Sau auriu. Prietenii olandedzi se mira de "haosul" din pomul nostru de iarna.

 

Exemple de la olandezi:

versierde-kerstboom-4-Cold-Articc.jpg

kant-en-klaar-versierde-kerstboom-19-Fro

 

 

La voi cum este? Pentru noi este greu sa nu punem in pom o serie de globuri de care suntem legati sentimental. Ne amintim cand le-am cumparat, ce varsta avea baiatul nostru, s.a.m.d.

 



#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 04 decembrie 2018 - 12:03

Cand eram in liceu am fost in vizita la un coleg de clasa si am fost surprins sa vad ca nu avea nici o luminita in brad si in tot bradul atarnau maxim 7-8 globuri. L-am intrebat de ce si mi-a spus ca familia lor apreciaza bradul in sine si nu decoratiile. Daca pui prea multe nu se mai vede bradul..... Este si acesta un punct de vedere!



#3
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.633 mesaje

Postat 04 decembrie 2018 - 12:25

Bradul intr-o culoare mi se pare impersonal :). este ok pt firme, dar acasa? big no pentru mine.

 

In fiecare an cumpar cu fetele cateva glouri noi. Si exact ca si voi, cand impodobim bradul ne amintim cand am cumparat cutare glob :).

De cativa ani impodobim si casa din ce in ce mai mult. 

Am inceput cu o "cresa" : ieslea si personajele de Craciun. Acum avem si un sat de craciun cu luminite :). Avem decoratii pe pereti si la usi.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 04 decembrie 2018 - 12:30

Eu am niste globuri la care tin - in fiecare an cumpar cate 2-3 si cumva ma atasez de ele - nu as putea sa nu le pun pe toate in pom.

 

Citeam undeva ca asa cum are impodobit bradul o familie - acesta este spiritul sau - noi fiind niste romani latini dezorganizati, asa e si bradul: un pic varza :) dar ni-l asumam (ca sa vorbesc in termeni actuali) 



#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 decembrie 2018 - 15:11

Îmi cer scuze, dar îmi sare in ochi titlul, e scris greșit, probabil din graba...

 



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 04 decembrie 2018 - 16:07

Îmi cer scuze, dar îmi sare in ochi titlul, e scris greșit, probabil din graba...

 

Eu nu am vazut greseala, dar am observat ca Mirela din graba cred ca a intrat cu nick-ul Admin-ului! Adminul ar fi fost surprins, nu surpinsa! [:)]

 

 

Cand eram in liceu am fost in vizita la un coleg de clasa si am fost surprinsa sa vad ca nu avea nici o luminita in brad si in tot bradul atarnau maxim 7-8 globuri. L-am intrebat de ce si mi-a spus ca familia lor apreciaza bradul in sine si nu decoratiile. Daca pui prea multe nu se mai vede bradul..... Este si acesta un punct de vedere!

 

 

 

Revenind la oile noastre, mie nu imi plac brazii in 100 de culori si modele, cu fel de fel in el. Imi plac brazii in 2 culori. Noi avem rosu si auriu si alb si negru. Din pacare toate decoratiunile astea sint voluminoase si nu prea mai am unde sa le depozitez, ca as incerca si alte combinatii.



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 04 decembrie 2018 - 16:24

Impodobire nu imbodobire.

 

 

Recunosc ca mie imi place genul asta de Brad intr-o Singura culoare,  din materiale si structuri diferite.

 

Insa eu fac bradul personal in doua culori.De citiva ani am ramas la Varianta rosu-auriu, pe care incerc s-o inlocuiesc, insa cumva culorile " la moda" nu m- au incintat.


Editat de andacos, 04 decembrie 2018 - 20:32 .


#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 04 decembrie 2018 - 16:27

Letitia, exact problema asta o am si eu cu depozitatul decoratiunilor, cred ca si asta ma Tine pe loc sa inlocuiesc alaiul rosu-auriu de ornamente. 



#9
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 decembrie 2018 - 20:29

In titlu e scris imbodobire in loc de impodobire. 



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 05 decembrie 2018 - 12:50

eu am globuri de diferite culori, predomina totusi cele rosii, a fost setul numeros :-).

incerc sa le asez astfel incat culorile sa fie distribuite uniform. nu mai folosesc beteala de foarte multi ani, nu imi place pur si simplu.

in afara de globuri mai am niste fundite mici rosii, din catifea, si cateva decoratiuni mici din lemn vopsit in culori vesele, sunt mici figurine cu mos craciun, reni, saniute.

iar instalatia (de fapt instalatiile, am doua identice, le montez una in continuarea alteia, ca sa fie luminite multe-multe) are leduri mici, se aprind in culorile rosu, verde, albastru, galben, care se asorteaza la fix cu globurile.

asa arata bradutul meu in fiecare an, este artificial.

 

 

 

Miniaturi atasate

  • bradut.jpg




Etichetat si cu craciu, pom de iarna, brad craciu, impodobirea, design interior

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -