Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iulie 2019 (Trandafirasi de Iulie 2019)

sarcina gravida iulie 2019

872 raspunsuri la acest subiect

#821
mihael228

mihael228

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 10:14

Ba este muult mai unsuros... Ulei de migdale a folosit cosmeticiana mea cand a fost insarcinata. Auzise ca e f bun, dar a zis ca nu a avit nici un efect la ea



#822
AndaD85

AndaD85

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 10:35

Eu nu am inca vergeturi de la sarcina, dar ma astept sa apara... am vergeturi in general. Dar in acelasi timp sunt lenesa, nu prea ma dau cu creme, lotiuni, etc. Am folosit o data sau de 2 ori ulei de cocos, imi place foarte mult cum miroase si mi-am mai cumparat o lotiune de corp de la Bioderma, Atoderm ( care intra foarte frumos in piele, nu lasa deloc urme grase). 

Legat de durerile de spate, eu am scolioza de multi ani, sunt obisnuita cu ele ( la orice efort ma doare).... acum parca ma doare mai des dar incer sa ma menajez. Nu ridic greutati, nu fac treaba in gradina, nu stau mult in picioare.. Dar tot am dureri. Ma ajuta masajul, sotul e obisnuit sa-mi faca des. Daca durerile se inrautatesc, ma voi duce la masaj profesionist. 

In ultimile zile parca " ma tine" burta. La orice miscare parca pielea si muschii sunt prea mici si ma tin. In prima parte e senzatia de tinut, apoi daca fortez doare.  O fi normal? Voi aveti senzatii de genul acesta? 



#823
andreea1988deea

andreea1988deea
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 22:15

Buna mămici!

sunt însărcinată in 18 săptămâni(mâine)

Este a patra sarcina


#824
Wanna23

Wanna23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 23:03

Hey!

Va rog sa imi spuneti... Mai ales mamicile la a doua sarcina... daca va balonati in sarcina sau nu... eu nu mai poot cu balonarea asta.  iau 6 espumisan pe zi..  nu mai mananc fructe si legume crude aproape deloc.   pana si o banana mi a facut burtzoiul butoi. . nu a reiesit nimic ciudat la ecografii. .. nu stiu ce sa mai fac.. si am dureri zilnic ..  care trec ce I drept cu no spa si espumisan dar...

daca stau o jumatate de ora pe scaun, am niste dureri când ma ridic, horror, pana la primii pasi .. apoi trece imediat... m am saturat de durerile astea inexplicabile..  

[q]



#825
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 19 februarie 2019 - 07:52

Hey! Va rog sa imi spuneti... Mai ales mamicile la a doua sarcina... daca va balonati in sarcina sau nu... eu nu mai poot cu balonarea asta. iau 6 espumisan pe zi.. nu mai mananc fructe si legume crude aproape deloc. pana si o banana mi a facut burtzoiul butoi. . nu a reiesit nimic ciudat la ecografii. .. nu stiu ce sa mai fac.. si am dureri zilnic .. care trec ce I drept cu no spa si espumisan dar... daca stau o jumatate de ora pe scaun, am niste dureri când ma ridic, horror, pana la primii pasi .. apoi trece imediat... m am saturat de durerile astea inexplicabile.. [q]

Si eu ma balonez. Atat la prima sarcina am fost asa cat si acum, la mine s-ar pune, cica, pe fondul hipercalcemiei ce o am. 

Dimineata am burtica aproape plata si seara parca sunt in luna a7a.  [fal]



#826
Wanna23

Wanna23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 19 februarie 2019 - 08:17

Eu nu am hipercalcemie..  si faptul ca nu am voie sa mananc fructe si legume crude o sa determine o ingrasare excesiva..  in loc de un morcov o sa mananc un biscuit... sau in loc de o portocala. . o goffra :)

ma fac cât China.. 

 



#827
Pisimic

Pisimic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 19 februarie 2019 - 08:59

Sunt la sarcina 2 dar nu ma balonez. Adica mananc cam mult. Si carbo si fructe. Eu ma fac cat Rusia :))) . In schimb am acid sau ceva senzatii de arsura dar asa in gat nu la stomac..


Editat de Pisimic, 19 februarie 2019 - 09:00 .


#828
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 19 februarie 2019 - 10:17


Buna mămici! sunt însărcinată in 18 săptămâni(mâine) Este a patra sarcina

Felicitari! Sa fie bine pana la capat! Am o mamica si din prima odisee cu 4 copilasi :) Foarte frumos



#829
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 19 februarie 2019 - 10:20

In prima sarcina parca ma balonam mai des. Acum sunt destul de ok, mananc cam mult cred totusi... Iau dicarbocalm din cauza refluxului, pe care in prima sarcina nu l-am avut. Tusesc ca naiba.



#830
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 19 februarie 2019 - 10:23

Tocmai am fost sa ridic voucherele materna. Hai ca o sa il poreclesc pe baietel “copilu’ lu’ tanti Firea” :))) Bani de FIV mi-a dat, vouchere de medicamente mi-a dat, imi mai da si bani la nastere... ce sa mai, traiasca primarita Bucurestiului :))) Tot n-o suportam eu deloc





Etichetat si cu sarcina, gravida, iulie 2019

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -