Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iulie 2019 (Trandafirasi de Iulie 2019)

sarcina gravida iulie 2019

872 raspunsuri la acest subiect

#511
mihael228

mihael228

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 14 ianuarie 2019 - 21:34

Fetelor  aveti idee careva, care e diferenta intre risc biochimic T21  si risc combinat trisomie 21? 



#512
Wanna23

Wanna23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 15 ianuarie 2019 - 08:00

Hey!

Cred ca iti calculează riscul in functie de vârsta, analizele de sânge, istoric familial. . etc. . cel biochimic probabil este la cele de sânge iar combinat probabil pentru toate categoriile... Dar nu sunt genetician... nu crede in totalitate ce ti spun eu... E doar o presupunere 



#513
Wanna23

Wanna23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 15 ianuarie 2019 - 08:05

Eu ieri am fost pt prima data dupa 82 zile de cm la serviciu si am febra musculara la fiecare particica a corpului. .. si doar am stat pe scaun si m am mai plimbat putin cam la 1h sa nu stau prea mult pe scaun...omg ce inseamna lipsa exercitiului fizic. . 



#514
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 15 ianuarie 2019 - 11:11

Bunaa !!

eu am luat de la Tei, dar am luat crema   nu lotiunea.. E mai grasa...si la dm stiu ca se mai gaseste    nu stiu in alte farmacii    

Am comandat-o si eu online de la Farmacia Tei ieri, am luat lotiunea nu crema, vazusem ca lotiunea se poate folosi pt tot corpul, as da si pe sani, de crema zicea ca e exclusiv pt burta, dar ma gandesc ca o poti folosi si pe sani. 

Eu am scapat fara vergeturi sarcina trecuta,  cu toate ca am suferit in sarcina o operatie cu o cicatrice destul de mare si existau toate sansele sa se rupa pielea in zona aia, eu ma dadusem cu o crema de la Chicco pt burta si una pt sani, insa adevarul e ca eu nici nu am avut vreodata vergeturi, cel mai probabil a tinut de elasticitatea pielii si nu exclusiv de crema. Nu am avut nici burta f mare. 

Vom vedea cum va fi de aceasta data. Inca nu se vede burtica. 



#515
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 15 ianuarie 2019 - 11:16

Eu ieri am fost pt prima data dupa 82 zile de cm la serviciu si am febra musculara la fiecare particica a corpului. .. si doar am stat pe scaun si m am mai plimbat putin cam la 1h sa nu stau prea mult pe scaun...omg ce inseamna lipsa exercitiului fizic. . 

Si eu obosesc f tare, desi e mica sarcina, nici nu vreau sa ma gandesc ce ma fac la +36s



#516
andreea22can

andreea22can

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 15 ianuarie 2019 - 11:27

Si eu obosesc f tare, desi e mica sarcina, nici nu vreau sa ma gandesc ce ma fac la +36s

 

La mine a zis dr fara efort fizic, din decembrie nu mai merg la serviciu ca as fi stat 90% din timp doar in picioare...eu ma bucur de perioada asta, dupa ce vine bebe o sa imi fie dor sa mai pot sta in pat cum stau acum :)



#517
Wanna23

Wanna23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 15 ianuarie 2019 - 12:20

Andreea22 ai cm sau concediu de risc..mie mi a dat dr si scrisoare pt concediu de risc insa nimeni nu mi spune exact cine si cum ti l aproba... vreau sa incerc sa vad daca mai pot merge la serviciu.. prea m-am anchilozat... 



#518
Pisimic

Pisimic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 15 ianuarie 2019 - 12:49

La prima sarcina am vrut sa lucrez. Am si lucrat ca doar 1 sapt.am stat acasa apoi am nascut. Dupa aceea am regretat. Am zis ca nu as mai repeta si as scapa de lucru cat mai repede :) . Acum am zis ca daca pot vin cat mai mult la lucru. Ce ii drept si pt.bani ca tot nu is chiar asa multi... bune daca as avea recomandare medicală cu probleme as sta..



#519
andreea22can

andreea22can

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 15 ianuarie 2019 - 13:06

Andreea22 ai cm sau concediu de risc..mie mi a dat dr si scrisoare pt concediu de risc insa nimeni nu mi spune exact cine si cum ti l aproba... vreau sa incerc sa vad daca mai pot merge la serviciu.. prea m-am anchilozat...
De la 7s am scrisoarea medicala de la dr, am trimis-o la resurse umane si ei au trimis la medicina muncii( lucrez in supermarket si se ocupa ei de tot ce tine de acte, nu a fost nevoie sa merg eu cu ele), cam intr-o saptamana a venit rezultatul iar din 3 decembrie( de la 9s) am mai avut 6 zile concediu de odihna si restul lunii decembrie concediul medical de boala obisnuita si in 3 ianuarie am intrat in risc maternal la 14s4z Eu am pierdut prima sarcina la 18s iar a doua e cu risc de la inceput ca am uter fibromatos si am preferat sa stau acasa, la lucru ma si stresam si aveam si munca fizica de facut ca e lipsa personal

 

Multumesc lui Doamne Doamne ca am 3 doctori minunati care au inteles riscul si m-au ajutat cu medicalele fara discutii


Editat de andreea22can, 15 ianuarie 2019 - 13:12 .


#520
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 15 ianuarie 2019 - 14:18

Eu am renuntat la job in august. Ma saturasem de stress, ma gandeam ca fac ultima incercare de FIV, si am zis sa imi maresc sansele. Deci nu am nevoie sa imi iau concedii, doar ma relaxez, am grija de casa si de copilul mare. Intamplarea face ca in iulie cand ar trebui sa nasc, va fi fix un an de cand nu mai lucrez, dar am 12 luni lucrate in ultimii 2 ani, deci pot lua si indemnizatia.





Etichetat si cu sarcina, gravida, iulie 2019

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -