Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iulie 2019 (Trandafirasi de Iulie 2019)

sarcina gravida iulie 2019

872 raspunsuri la acest subiect

#41
Mirka15

Mirka15
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 22 noiembrie 2018 - 20:29

Bună, fetelor! Mă bucur că v-am găsit! Eu am 39 de ani, prima sarcină și am 8 săptămâni și o zi. Trec printr-o mie de stări pe zi, dar cred că e vă e cunoscut sentimentul :) Îmi fac multe griji din cauza vârstei, deși până acum totul a decurs normal. Mă simt bine, n-am grețuri, dureri, sângerări, doar obosesc f.repede, mă dor sânii și urinez mai des. Eu am fugit la dr de la patru săptămâni și ceva. Nu-mi venea să cred minunea care mi s-a întâmplat. Atunci mi-a confirmat doar că e sarcina intrauterină. Pe 15 noiembrie am făcut încă o ecografie și i-am auzit inima bobiței. Între timp mi-am făcut toate analizele de sânge și așteptăm cu nerăbdare să ajung din nou la o consultație să mă asigur că e totul în regulă. Eu n-am primit niciun fel de medicamente, doar vitamine Femibion.



#42
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 22 noiembrie 2018 - 21:26

Buna seara mamici!!!!

 

Am vesti suuuper bune! Am fost astazi la control si am vazut micul embrionul si inimioara cum palpaia.

Doamne ce emotii m-au trecut...la ce frica imi era de cea mai urata veste - mi-au dat lacrimile.

Desi conform UM sunt in 6s_6z, varsta sarcinii e mai mica cu o sapt, respectiv 5s_6z, motiv pentru care nu mi-a facut doppler ( caldura lui poate sa afecteze dezvoltarea la aceasta varsta)

 

Mi-a crescut doza de Utrogestan 200, inainte luam dimineata si seara, acum mi-a dat pentru o saptamana 1/8h, apoi a doua saptamana la fel dimineata si seara, si pentru orice durere Nospa 40, 2/zi sau oricand simt si cea mai mica durere, plus Profertil 1/zi.

 

Ma simt super linistita, are o marime de 2.5mm  [il]

 

Urmatoarea intalnire pe 05.12.2018.

 

Va pupacesc maxim!!!

#superhappy



#43
mihael228

mihael228

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 22 noiembrie 2018 - 21:34

Mica, ce bine!! Ce vesti bune! Ma bucur tare! Spune mi te rog, durerile la care te referi, pt care sa iei nospa, sunt cele de burta? Sunt atat de puternice acele dureri  incat sa fie necesar sa iei nospa? Intreb pt ca incerc sa imi dau seama daca intensitatea la care simt eu durerile este una ok...pt ca mai dureaza pana ajung la medic


#44
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 22 noiembrie 2018 - 23:01

Mica, super vesti! Bravo! Sa fie bine si in continuare!



#45
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 00:43

Buna Alina, 

 

Referitor la Utrogestan..

 

Noi, adica eu si sotul, suntem firi mai precaute si cand ne-am hotarat sa facem bebe, ne-am facut cateva analize, printre care si-a facut si el o spermograma.

Doctorita mea, considera ca ambii parteneri trebuiesc verificati, pentru a nu teroriza femeia cu sute de mii de analize si de fapt problema sa fie la el.

Ei, spermograma lui nu a iesit f bine, la modul ca spermatozoizii erau anormali in procent de 99%. Si ne-a dat tratament cu Profertil la amandoi, cu mentiunea ca exista o mica sansa sa raman gravida in primele 3 luni de tratament, avand in vedere rezultatele lui, iar daca totusi raman, riscul de avort pe motiv de anomalie cromozomiala este destul de mare.

 

Am luat tratament 3 sapt si minunea s-a intamplat ( nu stiu daca natural sau din cauza tratamentului), dar inca stam cu grija pana in 12 sapt cand vom face dublu testul.

 

Avand in vedere, riscul de avort, mi-a recomandat Utrogestan pentru mentinerea sarcinii si mi le-a dat toate intravaginal pentru o eficienta mai buna.

Fiind intravaginale, ele formeaza o pelicula foarte groasa si grasa ( ovulele au o textura grasimoasa cand se descompun) de protectie a zonei interne unde se desfasoara activitatea, plus progesteronul care il contine.

 

Acum sunt si cupluri care nu fac teste inainte, decat in situatii de infertilitate, si totusi le-a fost recomandat acest Utrogestan sau alt tip de progesteron.

 

Tie nu ti-a recomandat nici Acid Folic? Eu trebuie sa iau Profertil pana in trimestrul 2



#46
mihael228

mihael228

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 08:41

Mirka, iti inteleg perfect temerile. eu fac 35 de ani peste 2 luni, si stresul cel mai mare e legat de varsta


#47
mihael228

mihael228

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 08:45

Ati facut careva testul Torch? L-am facut in dimineata asta si dureaza o saptamana pana vin rezultatele..e nevoie de multa rabdare :))



#48
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 13:18

Mihaela, nu-i ok sa stai cu durere. Chiar si dureri suportabile, ca la menstruatie. No-spa e sigur de folosit in sarcina, opreste contractiile si durerea. Foloseste cand simti ca doare.



#49
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 13:22

Pt testul Torch nu trebuie sa ai emotii, o sa vezi la ce ai imunitate si la ce nu. Eu am la Rubella, Toxoplasma, Citomegalovirus. Deci nu o sa repet decat Lysteria.



#50
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 13:25

Mirka, si eu 39 :) In martie fac 40. Si eu cu emotii cat carul, bine, la mine si din cauza procedurilor prin care am trecut. Si obosesc repede, de-abia imi trag sufletul cand urc treptele. 





Etichetat si cu sarcina, gravida, iulie 2019

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -