Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iulie 2019 (Trandafirasi de Iulie 2019)

sarcina gravida iulie 2019

872 raspunsuri la acest subiect

#141
Isabel78

Isabel78

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 15:39

La cealalta sarcina a fost horror..Vomam si apa pe care o inghiteam.Am ajuns la perfuzii pt ca nu puteam baga nimic in stomac+injectii cu metoclopramid.Vomam si de 20 ori pe zi.Credeam ca mor de fiecare data cand vomam. Nici nu mai aveam ce.Era un lichid verde.Ma mai calmam cu dulceata.Din orice [:-)))]  Asa am dus-o pana la 3luni cand  mi-au trecut grețurile. Parca am inviat..

Acum vad ca e diferit.Mi-e rau dar nu vars.Stau ghimbirul la nas si ronțăi chestii .Dar amintindu-mi cum am supraviețuit la cealaltă sarcina parca nu-mi vine sa ma plang ci sa-i multumesc lui Dumnezeu.  

[flo2]  [pup]



#142
Isabel78

Isabel78

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 15:54

Știu cum e Andree ,te inteleg perfect...Si eu lucrez in învățământ. Numai ca la mine sunt de la cl I pana la cl a XII a. [pk]



#143
Isabel78

Isabel78

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 16:37

Ok.Grețurile ca grețurile. Dar poftele...Cu de astea va confruntati?Tinand cont si de una si de alta, dar si de alimentația corecta din sarcina,voi ce mâncați  (daca puteți )?Eu una sunt cu extremele.Ba acrituri, ba dulciuri. Asta cand nu mi-e rau.Atunci bag biscuiți dupa cum v-am zis.In rest mănânc cam orice.Dar azi mi-a fost pofta de friptura cu sos de lămâie  si pireu de cartofi dulci (v-am zis ca sunt "extremista").Normal ca am primit si susținere externa (din politețe )dar eu am fost foarte satisfacuta de rezultate .Voi?



#144
CarlaDunca

CarlaDunca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 19:27

Bună dragelor... Am și eu o întrebare...cele care aveți tratament cu ovule va confruntați cu secreții albe și cu aspect branzos? De când iau ovule ma confrunt cu secreția asta nu știu ce sa cred sunt normale sau? 



#145
CarlaDunca

CarlaDunca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 19:27

Bună dragelor... Am și eu o întrebare...cele care aveți tratament cu ovule va confruntați cu secreții albe și cu aspect branzos? De când iau ovule ma confrunt cu secreția asta nu știu ce sa cred sunt normale sau? 



#146
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 20:05

La cealalta sarcina a fost horror..Vomam si apa pe care o inghiteam.Am ajuns la perfuzii pt ca nu puteam baga nimic in stomac+injectii cu metoclopramid.Vomam si de 20 ori pe zi.Credeam ca mor de fiecare data cand vomam. Nici nu mai aveam ce.Era un lichid verde.Ma mai calmam cu dulceata.Din orice [:-)))]  Asa am dus-o pana la 3luni cand  mi-au trecut grețurile. Parca am inviat..

Acum vad ca e diferit.Mi-e rau dar nu vars.Stau ghimbirul la nas si ronțăi chestii .Dar amintindu-mi cum am supraviețuit la cealaltă sarcina parca nu-mi vine sa ma plang ci sa-i multumesc lui Dumnezeu.  

[flo2]  [pup]

Mda, cunosc perfect problematica asta, asa am fost si eu la prima sarcina, vomam absolut tot ce ingeram, inclusiv apa, nu-mi placea nici apa, am incercat o gramada de ape pana sa ajung la una ce o toleram, am facut perfuzii dupa perfuzii, mi-era asa iritat esofagul incat vomam cu sange, in final mi-au dat ceva geluri gastrice si mi-am mai revenit, erau gata sa imi faca endoscopie, vad ca istoria se repeta, azi deja am vomat de vreo 5ori, nu-mi arde sa mananc nimic, desi parca tot timpul mi-e foame. 

Mi-e greata permanent. Mi-a zis sa iau Metoclopramid si daca vomez iar f des sa merg iar la perfuzii. Am tot speram ca in aceasta sarcina o sa scap de varsaturi, dar se pare ca asa reactionez eu. 

Mi-a zis si mie sa beau ceai de ghimbir, din pacate eu nu suport ghimbirul nici inafara sarcini, acum cu atat mai mult ma deranjeaza. 



#147
Isabel78

Isabel78

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 20:39

Bună dragelor... Am și eu o întrebare...cele care aveți tratament cu ovule va confruntați cu secreții albe și cu aspect branzos? De când iau ovule ma confrunt cu secreția asta nu știu ce sa cred sunt normale sau?

 

Da.Nu te ingrijora.De la ovule arata asa.



#148
CarlaDunca

CarlaDunca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 20:41

Da? Mulțumesc frumos... M.am liniștit :) 



#149
mihael228

mihael228

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 20:45

Vai, auzisem ca ti-e rau in sarcina, dar ce povestiti voi, e infiorator! Slava Domnului ca deocamdata nu mi-a fost rau nici macar o singura data! Sper nici sa nu imi fie!

Am vazut ca spuneati de Metroclopramid. E voie in sarcina? Sau doar in cazuri extreme. Intreb doar din curiozitate. E medicamentul ce il luam eu cand imi era rau, inainte de sarcina .



#150
Isabel78

Isabel78

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 20:55

Mda, cunosc perfect problematica asta, asa am fost si eu la prima sarcina, vomam absolut tot ce ingeram, inclusiv apa, nu-mi placea nici apa, am incercat o gramada de ape pana sa ajung la una ce o toleram, am facut perfuzii dupa perfuzii, mi-era asa iritat esofagul incat vomam cu sange, in final mi-au dat ceva geluri gastrice si mi-am mai revenit, erau gata sa imi faca endoscopie, vad ca istoria se repeta, azi deja am vomat de vreo 5ori, nu-mi arde sa mananc nimic, desi parca tot timpul mi-e foame. Mi-e greata permanent. Mi-a zis sa iau Metoclopramid si daca vomez iar f des sa merg iar la perfuzii. Am tot speram ca in aceasta sarcina o sa scap de varsaturi, dar se pare ca asa reactionez eu. Mi-a zis si mie sa beau ceai de ghimbir, din pacate eu nu suport ghimbirul nici inafara sarcini, acum cu atat mai mult ma deranjeaza.

 

Daca iei Metoclopramid pastile le vomiți si nu -si fac efectul.Eu faceam injecții  si ma mai lăsa cateva ore in care  puteam sa mai gust cate ceva  foarte slab si in general pere sau dulceata.

Eu nu am putut sa beau nici un fel de ceai.Mi-am luat și  bere cu ghimbir  in virtutea reclamei care i se face ca taie greața, dar nu am putut sa o beau. 

Am încercat si cu remedii homeopate  de tip nux vomica.A mers un pic , apoi tot isi făceau de cap hormoneii.E ff important sa stopezi episoadele de voma.Cu greata nu avem ce face.Face parte din joc.Dar voma e periculoasa. Se pierd foarte multe minerale necesare dezvoltării bebelușului. Si doar injectabil merge dar nu mai mult de 2/zi.Eu asa am făcut si in rest m-am chinuit asa pana s-au oprit singure. 

 





Etichetat si cu sarcina, gravida, iulie 2019

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -