Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iulie 2019 (Trandafirasi de Iulie 2019)

sarcina gravida iulie 2019

872 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 07 noiembrie 2018 - 13:46

Tocmai ai aflat ca o sa nasti in Iulie 2019? Atunci esti bine venita in grupul gravidutelor care asteapta barza in  luna iulie 2019. Nu esti inca sigura de data nasterii sau doresti sa o mai verifici te sfatuim sa folosesti CALCULATORUL datei nasterii. De asemena iti recomandam sa citesti Odiseea Sarcinii (care urmareste sarcina pe saptamani) si sa citesti ce spun alte mame ca tine pe Jurnal de Sarcina.

 

De ce sa intri in acest grup? Pentru ca ai sansa sa discuti cu gravidute care au experiente similare. Ai luat prea multe Kg in sarcina?  Ai gasit un magazin cu haine de gravide? Doresti sa incepi sa amenajezi camera copilului? Nu sti ce sa cumperi si de unde? La ce maternitate nasti? Cu ce medic? Vrei sa ne arati cat de mult ti-a crescut burtica sau poze de la ECO? Ai alte intrebari? Inscrie-te chiar acum in grup! Daca esti membra desprecopii.com atunci apasa INTRA IN GRUP. Daca nu esti inca membra, creaza un cont nou si revino pe pagina de grup.

 

iulie-2019-mare-711.jpg

 

Bine ati venit pe pagina: Trandafirasi de 2019, locul de intalnire al mamicilor care asteapta sa nasca in Iulie 2019!

 

Linkuri rapide: 

Lista DPN | Rugaciuni Cum se citeste o ecografie | Albume | Grup iconita-FB.jpg

 

Zodiac corespunzator:   Rac 22 Iunie - 22 Iulie sau Leu 23 Iulie-22 August

zodiarac.jpgleu11.jpg

La desprecopii.com oferim posibilitati multiple pentru gestionarea grupului de mamici: 
- Discutiile publice se desfasoara in cadrul acestui subiect. Un subiect care o sa devina un subiect maraton la care scriem zi de zi. Putem sa pune poze, linkuri si ne folosim de subiectul public ca sa recrutam si alte mamici ca noi.
- Discutii private vom putea avea in cadrul GRUPULUI
- Tot in cadrul GRUPULUI putem avem: albume, evenimente, linkuri utile, sondaje, video-uri, wiki, sondaje, intrebari si raspunsuri (Q&A)

 

iconita-FB.jpg Grupurile oficiale de facebook create de DC sunt cele care au urmatoarele avantaje:
- incercam sa taiem spamul
- va invitam la concursuri
- va oferim informatii despre sarcina



#2
andree87

andree87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 12 noiembrie 2018 - 18:40

Salutare! Dupa cum am calculat eu, probabil voi fi o mamica de iulie. Acum am ~ 5 saptamani de sarcina si urmeaza in curand o vizita la medic. Mai am un baietel de aproape doi ani ce provine dintr-o odisee foarte activa.


Editat de andree87, 12 noiembrie 2018 - 18:41 .


#3
Mel3k

Mel3k

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 13 noiembrie 2018 - 05:15

Bună!

După calculele făcute pe aplicații se pare ca si eu voi fi mămică de Iulie (Doamne Ajuta).



#4
CarlaDunca

CarlaDunca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 13 noiembrie 2018 - 21:25

Bună seara...de curând am aflat ca voi fi și eu mamica... Acum am 4 săptămâni și 3 zile. Sunt puțin îngrijorată ca nu am grețuri sau vărsături este normal? Ma doare capul  sunt obosita, mie somn ma deranjează puțin mirosurile și am o durere de burta ca niște crampe care apar și dispar... Este  ok? La medic m-am gândit sa merg săptămâna viitoare. O seara frumoasă dragelor


#5
roxi_cherryb

roxi_cherryb
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 noiembrie 2018 - 08:11

Buna, fetelor! Nu am mai folosit niciodata un forum activ. Doar am citit de-a lungul timpului diferite subiecte. Eu am fost ieri la dr si am primit confirmarea ca sunt insarcinata in 4-5 sapt. Doctorul a spus ca e totul ok momentan, dar sa astept pana sapt viitoare sa fiu sigura ca evolueaza. Eu sper sa nu fie nici o problema, asa ca m-am apucat sa caut pe net cat mai multe informatii. Aveti habar daca e ok sa ne dam de acum cu ulei anti vergeturi pe corp?



#6
alinaa.badea16@gmail.com

alinaa.badea16@gmail.com

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 14 noiembrie 2018 - 17:15

Buna fetelor,

 

Eu am acum 6 sapt si 5 zile.

Ne am dorit foarte mult bebele si imediat ce am vazut 2 liniute pe test ne am grabit sa mergem la medic.

in urma vizitei la medic a fost confirmata sarcina incipienta, insa pt ca aveam doar 5 sapt sarcina nu era vizibila la ecograf.

recomand viitoarelor mamici care cred sau stiu ca sunt insarcinate sa astepte macar pana la 7 sapt inainte sa mearga la medic.

La 7 sapt sarcina este vizibila ecografic si lucrurile sunt relativ clare.

eu am plecat dezamagita cu un diagnostic sec de sarcina incipienta si risc de avort..

Ca sa evitati nelinistea si grijile, mai asteptati putin.

va felicit si sper sa ne auzim cu bine in urmatoarele 30+ saptamani.

 



#7
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 15 noiembrie 2018 - 23:20

Buna seara, viitoare mamici!

Sunt o viitoare mamica de Iulie 2019, conform ultimul CM, maine implinesc 6 saptamani.

Miercurea trecuta (4s_5z)am facut o ecografie pentru confirmarea sarcinii si pentru a vedea daca este intrauterina si am aflat ca e la locul potrivit.

Astazi am mai fost la o ecografie, panicata ca 5s_6z, nu am stari de greata, nu sunt sensibila la mirosuri, doar am sanii fierbinti si urinez des. Este cineva pe aici fara simptome mai serioase?

Astazi nu s-a putut vedea embrionul, sarcina este foarte mica, in schimb s-a vazut ca sacul gestational s-a marit si a aparut vezicula vitelina.

Seara faina!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



#8
alinaa.badea16@gmail.com

alinaa.badea16@gmail.com

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 16 noiembrie 2018 - 14:26

Buna Mica,

 

Felicitari!!

In afara de sani durerosi si urinari frecvente nici eu nu am alte simptome. Azi am 7 saptamani.

am mai avut in schimb ceva crampe, insa nimic iesit din comun.

Unele femei au toate simptomele, iar alte partial sau deloc. Nu cred ca ai motiv de ingrijorare, mai degraba te poti considera norocoasa ca nu intampini discomfort.

Trebuie sa fii atenta sa nu depui efort fizic,nu ai voie sa ai sangerari vaginale, sa nu impingi sau sa ridici greutati.

Cam astea sunt recomandarile pe care le am primit de la doctrora mea..

 



#9
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 17 noiembrie 2018 - 01:33

Buna Alina, 

 

Multumesc! Felicitari si tie!!

Tu ai fost la ecografie pana acum? Ai reusit sa vezi embrionul format?



#10
carmen1990

carmen1990
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 17 noiembrie 2018 - 07:00

Buna ziua mămici. Si eu se pare ca voi fi o viitoare Mămica de Iulie. Acum am 4s si 6 zile.

In prezent simptomele sunt doar ușor dureri de sân, ușoare dureri de ovare ca la menstruație, ușor dureri de spate dar si in unele zile niște scurgeri maroni mici, nu sânge nu roșu. Nu grețuri sau amețeli sau miros proeminent, doar ca merg la baie des. 

 

Am fost la medicul de familie si mi a zis ca totul e normal sa stau linistita si sa ne vedem in sapt 12 după ce voi face analize de sânge in sapt 10 pentru a-mi da tratament si tot ce e nevoie. ECO nu mi-a făcut ca e prea mic si nu se vede nimic. Precizez ca locuiesc in Danemarca si aici medicii au o alta tehnica de abordare nu e ca in țara, ceea ce nu prea îmi dau încredere.... ei te lasă sa vadă cum evoluezi...apoi dacă apare ceva sa ii suni. 

 

 





Etichetat si cu sarcina, gravida, iulie 2019

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -