Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iunie 2019 (Capsunele de Iunie 2019)

sarcina gravida iunie 2019

73 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 07 noiembrie 2018 - 13:26

Tocmai ai aflat ca o sa nasti in Iunie 2019? Atunci esti bine venita in grupul gravidutelor care asteapta barza in  luna iunie 2019. Nu esti inca sigura de data nasterii sau doresti sa o mai verifici te sfatuim sa folosesti CALCULATORUL datei nasterii. De asemena iti recomandam sa citesti Odiseea Sarcinii (care urmareste sarcina pe saptamani) si sa citesti ce spun alte mame ca tine pe Jurnal de Sarcina.

 

De ce sa intri in acest grup? Pentru ca ai sansa sa discuti cu gravidute care au experiente similare. Ai luat prea multe Kg in sarcina?  Ai gasit un magazin cu haine de gravide? Doresti sa incepi sa amenajezi camera copilului? Nu sti ce sa cumperi si de unde? La ce maternitate nasti? Cu ce medic? Vrei sa ne arati cat de mult ti-a crescut burtica sau poze de la ECO? Ai alte intrebari? Inscrie-te chiar acum in grup! Daca esti membra desprecopii.com atunci apasa INTRA IN GRUP. Daca nu esti inca membra, creaza un cont nou si revino pe pagina de grup.

 

iunie-2019-mare-711.jpg

 

Bine ati venit pe pagina: Capsunele de 2019, locul de intalnire al mamicilor care asteapta sa nasca in Iunie 2019!

 

Linkuri rapide:

Lista DPN | Rugaciuni Cum se citeste o ecografie | Albume | Grup FB iconita-FB.jpg 

 

Zodiac corespunzator:  Gemeni 21 Mai - 21 Iunie sau Rac 22 Iunie - 22 Iulie

 gemeni13.jpgzodiarac.jpg

La desprecopii.com oferim posibilitati multiple pentru gestionarea grupului de mamici: 
- Discutiile publice se desfasoara in cadrul acestui subiect. Un subiect care o sa devina un subiect maraton la care scriem zi de zi. Putem sa pune poze, linkuri si ne folosim de subiectul public ca sa recrutam si alte mamici ca noi.
- Discutii private vom putea avea in cadrul GRUPULUI
- Tot in cadrul GRUPULUI putem avem: albume, evenimente, linkuri utile, sondaje, video-uri, wiki, sondaje, intrebari si raspunsuri (Q&A)

 

iconita-FB.jpg Grupurile oficial de facebook create de DC sunt cele care au urmatoarele avantaje:
- incercam sa taiem spamul
- va invitam la concursuri
- va oferim informatii despre sarcina



#2
Gabriela_81

Gabriela_81
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 08 noiembrie 2018 - 21:19

Salutare viitoare mamici, ma alatur si eu grupului cu o capsunica de iunie (DPN=21.06)

Sarcina usoara tuturor va doresc! [flo2]



#3
Andreea07

Andreea07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 11 noiembrie 2018 - 13:05

Hello,

Și eu mă alătur grupului căpșunică de Iunie .

 

DPN 22-25 iunie 2019.

Calculatoarele simple de pe net îmi dau ca rezultat 22 Iunie, medicul de familie mi-a zis 24 Iunie, iar calculatorul avansat de aici îmi arată 25 Iunie . La următorul control am să-l întreb și pe medicul meu ginecolog să vedem el ce zice.

Vă doresc să aveți sarcină ușoară și fără  probleme! 


Editat de Andreea07, 11 noiembrie 2018 - 13:08 .


#4
andree87

andree87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 12 noiembrie 2018 - 18:48

Felicitari capsunelelor de iunie! Noi ne incadram mai mult in iulie, dar va vom vizita si pe voi.


#5
Andreea07

Andreea07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 16 noiembrie 2018 - 21:19

Felicitări și ţie Andre [:)]

Te așteptăm să vi pe la noi ca sa împărțim idei, trăiri, sentimente, frici, emoții, etc. împreună :) . Eu am 9 săptămâni de sarcină și abia aștept să merg la următorul ecograf să-mi văd puiul [flo2]  . Pot spune că cel puțin până acum am o sarcină foarte ușoară fără vărsături , fără dureri decât mici crampe, fără amețeli și fără multe alte simptome specifice sarcinii [:)]

Voi? Cum sunteți?



#6
andree87

andree87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 19 noiembrie 2018 - 22:52

Andreea, nici eu nu prea am simptome. Dar mie mi-au aparut greturile sarcina trecuta inspre sfarsitul primului trimestru. Si nu au fost de dimineata, ci de dupa amiaza.



#7
Gabriela_81

Gabriela_81
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 09:56

Salutare fetele,

 

Si noi avem 9 saptamani si 4 zile si suntem bine.

 

Nu am varsaturi, doar dureri de sani si mici episoade de greata. Plus ca imi doresc sa dorm foarte mult. Dar in rest, Doamne Ajuta, suntem bine.

La ultimul control (8s3d) puiutul avea 1.8cm si 184bpm :)

 

O sa merg la urmatorul control la 12s, abia astept sa vedem ca totul e bine.

 

Eu personal sunt o fiore mai prapastioasa si sunt deseori stresata ca sa nu cumva sa se intample ceva, asa ca daca ar fi dupa mine m-as duce saptamanal la control :).... Ma bucur insa ca in ultimele 2 saptamani am devenit mai optimista.

 

Voi cum sunteti? Aveti stari de anxietate legate de sarcina? Daca da, cum treceti peste ele?

 

Sarcina usoara va doresc!



#8
Andreea07

Andreea07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 22 noiembrie 2018 - 05:43

La început eram foarte panicată îmi era frica sa fac o mișcare bruscă sau orice lucru care defapt era normal dar eu aveam impresia ca se va întâmpla ceva cu bebe (eh, prima sarcina  [fri] ) . Apoi apăreau gânduri de genul " Wow, un bebe, cum o sa ne descurcam? Trebuie să-i dau de mâncare, aici fac o paranteza și vă spun că mereu am avut frica de a-i da de mâncare unui copil :))) ,sa nu se înece, sa nu îi dau prea mult, sa nu verse, of,  sunt teroare [batcap],apoi cum o să doarmă ,o sa trebuiască să stau toată noaptea lângă el (gânduri ciudate) . Acum sunt pe drumul cel bun, ma gândesc că au fost alte mămici fără nici un sprijin sau ajutor și tot s-au descurcat. Eu de ce nu aș face-o atâta timp cât am familia lângă mine. Ne-am dorit acest bebe foarte foarte mult  .  Acum abia aștept să merg la ecograf să-l văd ❤

Pupici!



#9
Gabriela_81

Gabriela_81
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 08:54

Salutare fetelor,

 

Vi s-a intamplat sa aveti scurgerari maronii in saptamanile 9-11? Noi azi am intrat in s11 si azi dimineata am avut o scurgere maronie, nu foarte puternica, dar m-a speriat.

I-am scris medicului si mi-a spus ca atat vreme cat nu e roz-rosiatica sa nu-mi fac probleme, dar eu totusi sunt nelinistita.Oare de la ce ar putea fi? La ultimul control ( 8s3d) totul era in regula cu bebele, deci exclud sarcina extrauterina. Nu am avut nici contact sexual in ultima vreme...

 

Merci si sarcina usoara in continuare.



#10
Andreea07

Andreea07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 17:59

Bună ,

pe la finalul săptămânii 8 am avut într-o singură zi o scurgere ușor maronie. La fel m-am panicat și eu și l-am sunat pe dr iar răspunsul lui a fost idem cu cel pe care l-ai primit și tu. Atâta timp cât nu e roșu sa nu-mi fac griji. Eu zic sa te liniștești și să ţii cont de ceea ce zice medicul.

Voi luaţi ceva medicamente prescrise de medic? Mie mi-a dat să iau acid folic, aspenter și arefam ovule. Aspenter nu mai iau de vreo doua  zile ca îmi era rău după ce îl luam și am zis ca fac o pauza. 





Etichetat si cu sarcina, gravida, iunie 2019

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -