Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sindromul cuibului gol afecteaza si barbatii

cuib tristete parinti

4 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 06 noiembrie 2018 - 12:14

Am scris cu cateva luni in urma despre imensa si neasteptata durere pe care am avut-o dupa plecarea copilului meu la facultate in topicul Ziua in care ai plecat...

 

Sunt si acum, dupa 3 luni - momente in care ma afund in tristete - probabil ca sunt o fire mai sentimentala. Nu pot sa cred ca nu mai vine zilnic de la scoala, ca nu il sarut inainte de culcare ...

In schimb sotul meu gandeste pragmatic si numai spre viitor... M-am gandit de cateva ori ca poate nuumai mamele trec prin aceaste experienta a cuibului gol...

 

Am citit insa acest articol despre durerea pe care a simtit-o GOndon Ramsay - la plecarea fiului sau la facultate si am avut asadar dovada ca si barbatii pot suferi de sindromul cuibilui gol.

 

Iar sinceritate lui Gordon - despre aceste sentimente m-a facut sa il indragesc mai mult.

 

This week Gordon Ramsay revealed he is as soft as a souffle somewhere inside – at least when it comes to his children leaving home.

This revelation came courtesy of an appearance by the chef on James Corden’s Late Late Show, during which the host asked him how he was dealing with his 18-year-old son’s departure to the University of Exeter. The easy thing would have been to have laughed it off, with a few throwaway comments about how these days they are back before we know it – the boomerang generation are never gone for long.

But instead, Ramsay was refreshingly upfront: he was “gutted” at having to say goodbye to Jack, and revealed that he had recently gone into his boy’s bedroom, opened his drawers and put on a pair of pants he found there. At this point Corden, who a few seconds earlier had been admitting he could already feel the tears welling up at the thought of his baby leaving home, turned to good-natured mockery. Was Ramsay, he asked, sitting there all on his own in his kid’s underpants, glass of wine in hand, listening to All By Myself by Céline Dion? de aici.

 



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 06 noiembrie 2018 - 13:51

Si Gordon Ramsay are o gramada de copiii, deci cuibul lui nu-i tocmai gol... 

 

La noi in familie eu sint pragmatica si barbata-miu cel afectat de cuibul gol! 

Insa mai nou, fiu-miu vrea sa vina acasa in weekend-uri, sa petrecem cit mai mult timp impreuna! [fal]  De unde spunea ca de-abia asteapta sa fie major si sa aiba locul lui, departe de noi, acum imi spune ca vrea sa mearga cu noi in vacante si ma intreba daca nu mergem pe la rude de Craciun! [alcool] Sa-mi cada fata nu alta, l-am intrebat daca se simte bine? [:-)))]

 

Andrei a mai fost pe acasa de cind a plecat, sau voi ati fost pe la el?



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 06 noiembrie 2018 - 13:59

buna Leti, am fost la Andrei acum 2 saptamani - si l-am gasit coplesit de examene, activitati sociale, party-uri, emotii de dragoste, avalansa de prieteni, rufe nespalate, slab, cu cearcani, nedormit ...

 

Viata de student nu e usoara iar primul an de facultate la Erasmus e neasteptat de greu.  Dar in curand ne vedem iar de Craciun :)



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 06 noiembrie 2018 - 15:58

Al meu incepe examenele in ianuarie, dar are multe teme, seminarii si mai ales laboratoare! Cum nu sta prea bine cu dexteritatea, (caci nu l-am pus niciodata sa faca nimic [bang] ), a spus ca doreste sa vina acasa mai des si sa ne gateasca [fal] , caci a gati e foarte similar cu a face experiente de laborator! Acu nu stiu cine o sa-i manince "experimentele", dar cine stie ce Gordon Ramsay zace in el? Cum sa nu ii dau aceasta sansa? [:-)))]

 

Party-uri si emotii de dragoste momentan nu are, si-a facut 2 prieteni cu care se mai vede, dar e foarte ocupat cu scoala, de multe ori are ore si dupa-amiaza pina la 6 sau chiar 8. Insa ii plac cursurile si a zis ca e multumit cu alegerea facuta. 

 

A slabit si al meu, merge mult pe jos, insa nu se plinge, ii place ca are ocazia sa se mentina fit! [greutati]  Doar are cantina in cladirea unde locuieste, dar ba nu ajunge pe acolo din cauza cursurilor, ba nu ii place ce se serveste si uite asa ajunge sa manince te miri ce mai are prin frigider. Pentru noi insa e foarte usor, sintem la 2 ore de condus de el, pentru voi e muuuuult mai dificil. Inteleg de ce esti asa ingrijorata.


Editat de Letitia1, 06 noiembrie 2018 - 16:05 .


#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 noiembrie 2018 - 16:22

Eu m-am obisnuit. Le mai intreb pe net cam la 7 zile cum le mai merge. Invariabil nimic nou. Daca au probleme sau au nevoie de ceva ma cauta. 





Etichetat si cu cuib, tristete, parinti

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -